Без категорії

Вони зупинили ядерний смерч

14 грудня Україна вшанувала
подвиг учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

Аварія на Чорнобильській АЕС — найбільша ядерна техногенна катастрофа в світі, яка сталася в ніч з 25 на 26 квітня 1986 року. Одразу після вибуху реактор випромінював від 3000 до 30000 рентген на годину, тоді як смертельною є доза 500 рентген. Потужність вибухів перевищила дві сотні атомних вибухів у Хіросімі та Нагасакі разом узятих. Понад 600 тисяч людей пройшли крізь пекло, зупинили ядерний смерч й ціною власного здоров’я та життя оплатили шанс на життя мільйонів людей. Саме їх героїчний вчинок ми згадуємо 14 грудня. Дату відзначення обрано у зв’язку із тим, що саме в цей день завершилось будівництво саркофагу над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС. У день вшанування учасників ліквідації аварії на ЧАЕС у міській раді відбулася зустріч Хмельницького міського голови з нашими земляками, які прийняли доленосний виклик, аби захистити не тільки Українську державу, але й усе людство від згубного впливу радіації.
“14 грудня ми насамперед говоримо про героїзм, тому що мало хто усвідомлює, як зупинилося усе те, що розпочалося 26 квітня 1986 року. А зупинилося оте все лихо, знову ж таки, завдяки людині, простій людині: пожежнику, будівельнику, працівнику міліції, військовому, лікарю, чиновнику, представникам всіх професій, які на той час були відправлені в Чорнобиль рятувати країну та світ. Ціною власного життя і здоров’я, не до кінця розуміючи, власне, куди їдуть, за чим їдуть, всі ці люди рятували світ від лиха, наслідки якого важко було спрогнозувати. Тому сьогодні ми говоримо про героїв, сьогодні ми вам уклінно дякуємо за те, що зробили для усього людства”, — зазначив міський голова Олександр Симчишин, вручаючи учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відзнаки міської ради та подарунки.
Водночас очільник міста відзначив, що сьогодні проблемами громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, займається не тільки держава, а й громадські організації. За останні три роки громадським організаціям “чорнобильців” було виділено 199 тис. грн. З бюджету міської територіальної громади виплачують матеріальну допомогу громадянам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Вона надана 904 особам, на суму понад 1 мільйон гривень.
Відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” здійснюються компенсаційні виплати, а це – компенсація на продукти харчування, відшкодування проїзду та оздоровлення в санаторно-курортних закладах, виплата додаткових відпусток, пільги на житлово-комунальні послуги, медичне забезпечення тощо. За 11 місяців цього року використано 6,5 млн. грн.

Довідково
Внаслідок аварії на 4-му енергоблоці ЧАЕС в атмосферу було викинуто 11 тонн ядерного палива. Відтак радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи.
За оцінками незалежних експертів, від радіації померло 500 тисяч людей. Окрім цього, мільйони українців в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення.
Сьогодні в Хмельницькому проживає 995 людей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них майже 800 брали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС.

Сергій Білий

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *