10 грудня Правління Асоціації міст України звернулося до уряду встановити фіксований тариф на електрику для бюджетних установ і комунальних підприємств, які утримують об’єкти критичної інфраструктури міста. В засіданні Правління АМУ взяв участь міський голова Олександр Симчишин.
Уряд ухвалив постанову щодо тарифу на електроенергію для населення, його залишили поки що незмінним на рівні 1,68 грн/кВт-год. Втім, це ніщо інше, як ведмежа послуга Кабміну, оскільки за останні місяці вартість для бюджетних установ, вуличного освітлення, електротранспорту, водоканалів зросла в рази. А це стрімко спустошує місцеві бюджети, які за 2021 рік витратили на електроенергію для бюджетних установ майже 2,5 млрд грн, що на 40% більше, ніж у минулому році. І це при тому, що надання послуг з освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення є делегованими державою повноваженнями. Така політика уряду призвела до того, що міста змушені скорочувати фінансування життєво важливих видатків місцевого самоврядування, в тому числі й на інфраструктурні проєкти. Тобто, гроші, які з місцевих бюджетів мали б й ти на будівництво доріг, шкіл, ремонти та інші заплановані і необхідні роботи, витрачаються на захмарні ціни за електроенергію для бюджетних установ. Це, в свою чергу, негативно впливає на економічно-соціальний розвиток громад. Водночас через збільшення ціни електрозабезпечення виникла загроза для безперебійного функціонування об’єктів критичної інфраструктури — комунальних підприємств, що надають послуги із централізованого водопостачання. І в цій ситуації також страждатиме населення. За словами міського голови Олександра Симчишина, який взяв участь в засіданні Правління АМУ, саме це спонукало членів Правління Асоціації міст України поставити на розгляд порядку денного питання загрозливої ситуації, яка сталася з цінами на електроенергію. І це питання стало основним.
“За останні місяці вартість електроенергії для бюджетних установ, вуличного освітлення, електротранспорту, водоканалів зросла в 2-3,5 рази. Натомість на 2022 рік постачальники взагалі озвучують ймовірні ціни вище 7 грн за кВт. Це додатково десятки і десятки мільйонів з бюджету, додаткове зростання вартості товарів та послуг і велика загроза для комунального господарства”, — зазначив Олександр Симчишин.
Відтак Асоціація міст вимагає від Кабміну стабілізувати ціни на електроенергію, аби уникнути ймовірної кризи. Відповідне звернення члени Правління спрямували до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля.
“Обговорили також бюджетний процес 2022 для місцевих громад, виконання меморандуму щодо теплопостачання, позитивні заходи з енергоефективності та низку робочих питань”, — зазначив міський голова Хмельницького. Водночас він повідомив, що до складу АМУ прийняли нових учасників, і відтепер в асоціації вже 974 громади.
Від редакції: за словами президента Зеленського, тарифи на газ, тепло та електроенергію для населення під час опалювального сезону вдалося перемогти. Однак це лише на перший погляд додає главі держави дивідендів. Оскільки ще є зворотний бік медалі. Адже всім відомо, що стримування цін відбувається не завдячуючи політиці держави та президенту Зеленському, а коштом самих міст і держкомпаній. І мова йде про сотні мільярдів гривень щороку.
Євген Ковтун