Завісу відкрито: 91-й театральний сезон обласного академічного муздрамтеатру ім. М.Старицького стартував. Нетрадиційно восени, а 15 серпня, його відкрили прем’єрною виставою “Кайдаші” за мотивами повісті Івана Нечуя-Левицького в постановці київського режисера Ігоря Білиця.
Українська ментальність незмінна протягом віків. Усе, що відбувалося в описаній класиком “Кайдашевій сімʼї”, і нині актуально. Чи не кожна українська родина — ті ж Кайдаші, тільки в кожній родині своя інтерпретація.
Постановка Ігоря Білиця вражає типовими сценами сучасності, вдало переданими елементами побуту, мовою тощо. Кайдашиха — ґаздиня у терновій хустці…, “спортивках” в обліпку та яскравій футболці з написом, який характеризує і її сільську вдачу і роль у родині, — “BOSS”. Звикла керувати своїми синами та чоловіком, ніяк не може змиритися, що тепер фаворитка не вона, а невістки. Ніяк їй вони не вгодять. Недарма ж в народі кажуть, що невістка – чужа кістка. Норовлива Мотря, дружина старшого Кайдашевого сина, навіть битися з свекрухою береться. За що? За пульт від телевізора, бо хата не метена, за підслухану телефонну розмову, де нова “мама” обмовляє “доню” своїй подрузі… Друга невіска, жінка молодшого сина, теж не краща, хоч мʼякша й соромʼязливіша. Так її в родині зацькували, що втекла до столичного монастиря.
Кожен член родини себе в “Кайдашах” знайде. Невістка, якій у чужій хаті навіть за столом стільця не виділили. Син між мамою та дружиною, як між двома вогнями. Свекор, якому усе, що діється в хаті, хіба горілкою затруїти, щоб аж чорти ввижалися. Усі герої постановки типові сучасники. Мотря, наприклад, дівчина, яку коханий ледь відбив не від кавалерів, а від улюбленої справи — у смартфоні сидіти, селфитися…
І за хату бʼються, і за тин, і за грушу… Молоді вже хочуть самостійності, а старші ще сил та сімейної булави не втратили. І таке твориться, таке твориться! Усі знаємо яке.
“Кайдаші” не єдине, чим потішить театр у новому сезоні. Тридцятиріччя незалежності України відзначать минулорічною премʼєрою “Ой, не ходи, Грицю, тай на вечорниці”. Її покажуть 24 серпня. У вересні цю виставу представлятимуть на міжнародному фестивалі “Мельпомена Таврії” у Херсоні. Місто змагатиметься в театральному мистецтві з представниками Польщі, Румунії, Ізраїлю, Ірану, Португалії та різних міст України.
А День Державного Прапора театральний колектив пропонує відзначити “Концертом у фонтані”. Він відбудеться 23 серпня о 18.00 на майданчику біля театру, де раніше струмував фонтан.
“Заглиблення від колишнього фонтану нам нагадало стародавній амфітеатр, де дійство відбувалося внизу, а гості сиділи зверху. Тому ще торік вирішили зроби тут концерт. Спершу за запрошеннями, щоб визначити реакцію публіки. Цього року робимо його відкритим. Запрошуємо усіх, буде дуже цікаво”, — зазначає керівник літературно-драматичною частиною театру Марина Бортник-Гулевата.
Наприкінці жовтня театр запрошує усіх на всеукраїнський фестиваль “Starytskiy Theatre Fest-2021”. Хмельницький на фестивалі покаже премʼєрну оперету за мотивами твору З. Зборовського “Всьому виною сардини, або Розлучення по-варшавськи” в постановці Дмитра Гусакова.
Ірина Салій