27-29 липня в Одесі відбувся XVI
Український муніципальний форум
Український муніципальний форум — традиційний щорічний захід Асоціації міст України, який є платформою для відкритого діалогу між місцевим самоврядуванням та центральною владою щодо розв’язання важливих питань життєдіяльності громад. Цього року у форумі взяли участь понад 500 голів українських громад, а також іноземні гості — Генеральний секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Андреас Кіфер, спеціальний уповноважений уряду Німеччини з питань реформ у галузях урядування та децентралізації в Україні Ґеорґ Мільбрадт і депутатка Європарламенту Віола фон Крамон-Таубадель.
Перший день форуму був приурочений Дню місцевої демократії та відкритого врядування. Учасники обговорили інструменти, які забезпечують участь громадян у місцевому управлінні, питання захисту прав людини на місцевому рівні, збільшення представництва жінок у політиці. Другий день форуму — 28 липня — день енергоефективності, який відбувся під гаслом “Від енергоефективності — до Європейського зеленого курсу”. Третій день — день діалогу голів громад з представниками уряду та парламентарями.
Найчисельнішу і одну із найважливіших та найактивніших панельних дискусій щодо бюджетного забезпечення територіальних громад провів Хмельницький міський голова Олександр Симчишин.
Участь в обговорені взяли народні депутати Олексій Гончаренко, Ростислав Тістик, заступник міністра фінансів Роман Єрмоличев, заступниця міністра освіти і науки Віра Рогова, заступниця міністра охорони здоров’я Ірина Микичак, заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко та інші представники державної влади. Активну участь у форматі: запитання-відповіді взяли міські, сільські, селищні голови.
“Під час діалогу обговорили основні напрямки розвитку місцевих бюджетів до 2024 року, фінансове забезпечення та організацію надання освітніх, медичних та соціальних послуг.
Коли дискутуєш із представниками центральної влади, часто доводиться чути тезу, що міста, мовляв, мають багато грошей. Я з цим відверто не погоджуюсь. У всіх громад: сільських, селищних, міських — коштів реально бракує. Так, номінально бюджети можуть зростати, а реально фінансовий ресурс щороку зменшується. Це відбувається через виконання делегованих державою повноважень, постійне недофінансування державою освітньої субвенції та медичної галузі. Через постійне зростання тарифів на енергоносії. Також місцеві бюджети беруть на себе фінансування невластивих повноважень, як, до прикладу, пільговий проїзд чи фінансування закладів профтехосвіти.
Наша позиція, до слова, підтримана народними депутатами, чітка: буде справедливо і чесно збільшити відсоток ПДФО для місцевих бюджетів до 80%. Це буде гарним стимулом для створення нових робочих місць у громадах і дасть необхідний ресурс для покращення місцевої інфраструктури: будівництва шкіл, ремонтів медичних закладів і так далі.Окрім того, вкрай необхідно:
. розподілити повноваження органів місцевого самоврядування, виконавчої, державної влади;
. припинити щорічні “квести” навколо тютюнового і пально-мастильного акцизів;
. дати можливість адмініструвати місцеві податки і збори;
. у повному обсязі фінансувати освітню субвенцію, куди включити дошкільну і позашкільну освіту;
. повернути комунальним підприємствам різницю в тарифах із державного бюджету;
. скасувати субвенцію на соціально-економічний розвиток, як найбільш політичну і суб’єктивну, віддавши цей ресурс саме громадам та ухвалити врешті-решт Муніципальний кодекс!”, — зазначив на своїй сторінці у Фейсбук Олександр Симчишин.
Також у рамках форуму відбулося засідання правління Асоціації міст України, на якому обговорили пропозиції щодо спільних дій органів місцевого самоврядування в питанні встановлення тарифів на послуги постачання теплової енергії та гарячої води та розглянули питання законодавчого врегулювання нагляду за органами місцевого самоврядування.