Нещодавно в міській дитячій школі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва обговорили долю міського кінотеатру “Мир”.
Напевно, вперше в історії міста обговорення важливого обʼєкту для реконструкції за участі громади відбулося на європейському рівні. До заходу залучили громадських активістів, представників влади та підприємців, ескпертів Ради Європи спільно з міською радою. Хмельницький — одне з перших міст України, де проводять подібні громадські консультації за європейською практикою.
“Це — один із етапів громадських обговорень концепції розвитку чи реконструкції простору навколо колишнього кінотеатру й самої будівлі, відповідно до процедури, затвердженої міською радою на основі рекомендацій Ради Європи і кращих практик. По завершенню всіх консультативних заходів буде сформований експертний звіт із рекомендаціями, за яким міська рада прийматиме остаточне рішення. Влада міста шукатиме й джерела фінансування. Адже Рада Європи не фінансує, лише допомагає розвивати механізми для діалогу з громадськістю. Цей простір колишнього кінотеатру вибрано, як перший простір для таких публічних консультацій за новою інноваційною процедурою. Сподіваємося, що такі консультації проводитимуться і щодо інших просторів міста”, — пояснив керівник проєкту Ради Європи “Зміцнення громадської участі в демократичному процесі прийняття рішень в Україні” Володимир Кебало.
Нагадаємо, що ця будівля споруджена ще в 1945 році. Спочатку там була обласна філармонія. Згодом, у 1982 році, відкрили кінотеатр “Мир”. У 1992 році в частині будівлі з’явився монотеатр “Кут”. І поки кутівська творчість у своїй частині будівлі вирує повноцінним життям, інша, більша частина, занедбана, в напівзруйнованому стані. Тут свого часу облаштовували власні торгові точки підприємці, діяла телевізійна студія, поки в 2014 році влада міста спромоглася повернути приміщення в комунальну власність. Нині територія колишнього кінотеатру— це 16 соток землі в центрі міста.
“Благоустрій цієї території дуже поганий, тому вже давно виникло питання, що з нею робити. Міська рада не планує залучати до реалізації задумів щодо цього об’єкту великого бюджетного ресурсу. Шукатимемо інвесторів. Враховуючи сучасний стан кінотеатру “Мир”, на його реконструкцію потрібно буде витратити мільйони гривень. Серед представників влади поки немає єдиного рішення, що б могло бути на цьому місці, тому вирішили поцікавитися думкою громадськості”, — зазначив заступник міського голови Василь Новачок.
Експертка Богдана Безчасна розповіла про світовий досвід реконструкції старих будівель та прилеглих до них територій. Наприклад, у Празі занедбану колишню фабрику перетворили на комплекс, де є житлові будинки, офісні, торговельні та сервісні приміщення і навіть культурні осередки. Американці один із своїх театрів перетворили на багаторівневий паркінг. А в Львові колишню фабрику перетворили на сучасний мистецький центр.
Після прослуховування всіх зауважень експертів розпочала роботу фокус-група, яка пропонувала свої варіанти розбудови. Учасники обговорення розділилися на підгрупи: молодь, інвестори, туристи, представники місцевого бізнесу. Молодь запропонувала створити арт-центр із кав’ярнями, туристи сподіваються побачити тут зелену зону з артобʼєктами й дитячим майданчиком, підземним паркінгом. Добудова, на їхню думку, має бути з відкритим дахом. Інвестори ж хочуть бачити різноманітні атракції, магазини місцевого виробника із збереженням монотеатру та мистецького простору.
Із запропонованих версій експертка проєкту та координатора обговорень Наталя Чорногуб виокремила спільне. Так, представники різних верств населення зійшлися на думці, що має залишитися монотеатр “Кут” із можливою його розбудовою, та обовʼязково має зʼявитися ошатна зелена зона. Також учасники громадських обговорень вважають, що це має бути комплексне приміщення, де будуть офіси, кавʼярні та мистецькі центри.
Директор монотеатру “Кут” Володимир Смотритель запропонував створити тут театральну лабораторію з скляним дахом.
Однією із найбільших пересторог для громади є те, що на реалізацію ідей не знайдуться інвестиційні кошти, або інвестор здійснить заплановану реконструкцію неповністю. Крім того, є ризик знайти недобросовісного інвестора, який не захоче повертати комунальне майно.
Організатори обговорень також провели попереднє анкетування хмельничан різних вікових категорій щодо реконструкції території колишнього театру. З них 49% погодилися, що має залишитися монотеатр “Кут”, а 64% прагнули створення тут зеленої зони, цікавого артпростору.
Відповідно до міського історико-архітектурного плану, на місці колишнього кінотеатру може бути будівля, не вища, ніж п’ятиповерхівка. Також не можна стовідсотково забудовувати цих 16 соток землі і, знову ж таки, слід залишити монотеатр “Кут”.
Ірина Салій