Без категорії

День ефективних комунікацій

У вівторок, 8 червня, до Хмельницького з робочим візитом прибули представники Офісу Ради Європи (РЄ) в Україні та експерти проєкту РЄ для обговорення з керівництвом міста і громадськістю планів розвитку публічних ініціатив, а також для презентації європейського досвіду щодо розвитку території і впровадження шкільного громадського бюджету.
У ранковому засіданні в міській раді, яке провів Хмельницький міський голова Олександр Симчишин, взяли участь Володимир Кебало — керівник проєкту Ради Європи “Зміцнення громадської участі в демократичному процесі прийняття рішень в Україні” та експерти проєкту.
Презентуючи робочу зустріч, яку Олександр Симчишин назвав днем ефективних комунікацій, він наголосив на головній ідеї громадських ініціатив. Це — виховання ментальності громадян, тобто колективної свідомості через особисту участь кожного мешканця у творенні комфортного простору для нашого життя. І громадські ініціативи — це найдієвіший демократичний інструментарій співпраці громади і влади.
Левова частка хмельницьких успіхів на цьому шляху — бюджети участі, тобто бюджетні кошти, якими громадяни можуть розпорядитися на свій розсуд. Адже не можуть чиновники чи депутати знати про всі проблеми та потреби мешканців. Тому всі охочі жити краще подають свої проєкти до місцевих рад. Кожна громада самостійно встановлює вимоги до проєктів. І наше місто стрімко розвиває напрями реальної співпраці громади і влади. Один з напрямів, як підкреслив Олександр Симчишин, — це розвиток соціальної, демографічної, просторової мобільності населення. Хмельницький розвивається і міграційно, і адміністративно, адже його межі значно розширилися за рахунок приєднаних сіл. Потрібно відповідно удосконалювати, налаштовувати інфраструктуру. “Хмельницький сподівається на допомогу в розробці експертного плану мобільності населення. До прикладу, в нас є програма розвитку велоінфраструктури, прийнята у 2016 році, і ми кожен рік її впроваджуємо далі. Це й транспортні розв’язки, автомобільний транспорт, це пішохідні зони, смуги для громадського транспорту, його маршрути. І все це потрібно розвивати в комплексі. Індивідуально у нас ці напрацювання є. Але чим далі, тим з більшою проблематикою ми стикаємося, і для нас важливі думки, поради експертів”, — підкреслив міський голова.
Виховання активного громадянина починається з дитинства. З цією метою в новому навчальному році стартує пілотний проєкт “Шкільний громадський бюджет”. Наразі він діє у 8 міських громадах України. В У чому суть креативного шкільного проєкту? Це реалізація громадських ініціатив учнів для навчального закладу. Діти самі подають проєкти, а потім електронним голосуванням у школі чи загалом в громаді обирають найбільш креативні та інноваційні. “Приклади різні. Це не про шкільні меблі чи ремонти: це про сортування сміття, про екологічні стенди, про різні фестивалі, про інноваційні методики, — пояснює суть шкільних дитячих ініціатив експерт Олексій Коваленко. — Тернопіль навіть оголосив і виграв проєкт з подорожей, тобто з туризму. Тобто, діти самі розроблять маршрути і захищають ці власні проєкти, які проходять всі етапи електронного голосування. І це працює.”
Ще в березні експерти РЄ розробили Положення про громадський простір. Цей інструмент дозволяє проводити публічні консультації та вивчати думку хмельничан щодо його створення.
“Ви дуже легкі на інновації, — зізналась Наталія Чорногуб, експертка проєкту. — Ви хочете впроваджувати, ви зацікавлені в інших методиках, ви відкриті для нового і відкриті до знань, тому що ви бачите, що є результат. Свій робочий день я сьогодні розпочала у Хмельницькому ще о 8-й ранку. Цікавилася в людей на вулиці, що вони знають про електронне голосування і подачу петицій. Кожен другий з опитуваних в курсі. Це супер”.
“Хмельницький має генеральний план розвитку міста, — підкреслив керівник проєкту РЄ. — Також має історико-опорний план, є код центральної вулиці міста, і це — унікальна ситуація в Україні, бо небагато міст можуть похвалитися такими важливими рамками, які дозволяють місту планувати і розвиватись”.

Тетяна Слободянюк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *