Без категорії

Корифей театру в просторі і часі

З нагоди 90-річчя обласного академічного музично-
драматичного театру, який з 2009 року носить ім’я драматурга із світовою славою Михайла Старицького, в Хмельницькому
відбувся всеукраїнський мистецький
форум, присвячений генію українського театру.

У Хмельницькому зібралися провідні актори українських театрів, які грали у виставах за п’єсами Михайла Старицького, мистецтвознавці, режисери. Спілкувалися в театральному фойє біля портрета видатного драматурга, виготовленого на склі.
Наш обласний театр єдиний в Україні, названий в честь Михайла Старицького, який знав і любив Поділля, тривалий час жив на Вінничині.
“Він — людина, внесок якої в розвиток українського театру неоціненний”, — зазначив директор обласного муздрамтеатру Андрій Ковальчук.
На підвісному екрані для учасників форуму демонстрували світлини, надані київським музеєм видатних діячів культури. Музей драматурга з 2002 року знаходиться в його столичній квартирі, де провів останні роки життя з дружиною Софією, донькою Марією та сином Юрієм. Музейники відтворили інтерʼєр вітальні та кабінету. Також є кімната старшої доньки, їдальня, оформлено виставку “Літературна і театральна діяльність М.Старицького”. Унікальні речі до музею передала онука Михайла Петровича Ірина Сташенко.
Якщо музей береже особисті речі видатного драматурга, то театр — хранитель його творчої спадщини.
“Ще за вісім років до того, як Марко Кропивницький створив перший український театр, Михайло Старицький та Микола Лисенко презентували першу українську оперу “Різдвяна ніч”. З 64 років, які Бог відвів Старицькому, половину він присвятив театральній творчості, перекладацькій діяльності, громадській роботі і став культовим”, — зазначив учасник форуму, заслужений діяч мистецтв України, театрознавець Василь Неволов.
Попри “Валуєвський циркуляр” 1863 року, коли в Україну заборонили ввозити друковані книги, заборонялося все українське, Михайло Старицький і Микола Лисенко при університеті Св. Володимира в Києві створили перший аматорський український музично-драматичний гурток. Для цього інсценізували відомий твір Миколи Гоголя, який згодом переробили в оперу “Різдвяна ніч”. Але в 1876 році вийшов сумнозвісний “Емський указ”, який забороняв українськомовні пʼєси і театральні трупи. Це спричинило велике незадоволення на місцях і пізніше царский уряд видав “Пояснюючий циркуляр” 1881 року. Цим скористався М.Кропивницький, створивши в Єлизаветградському міському театрі першу професійну трупу. А через рік, під час гастролей у Києві в 1883 році, до них приєднався Михайло Старицький. Про це на форумі розповіла гостя з Києва, викладач історії театру Київської академії мистецтв Світлана Валуца.
Михайло Старицький переклав для сцени кілька творів Миколи Гоголя. Завдяки цьому український театр отримав опери “Сорочинський ярмарок”, “Майська ніч або утоплена” та інші. Повість поляка Юзефа Крашевського “Хата за селом” він інсценізував у драму “Циганка Аза”, де головну роль виконувала Марія Заньковецька. Переклав українською шекспірівського “Гамлета”. Старицький переробив повість Елізи Ожежко на драматичний етюд “Зимовий вечір” із життя подільських селян. Він любив Поділля за героїчне минуле. Чимало п’єс Михайла Старицького ставили в Західній Україні, зокрема в Тернопільському обласному муздрамтеатрі театрі ім. Т.Шевченка. Про це розповів народний артист цього театру Вʼячеслав Хімʼяк.
Про те, як зберегти спадщину видатного драматурга і зробити актуальною для сьогодення, говорив хмельницький режисер Володимир Павловський. На його думку, щоб зберегти традиції українського театру, потрібно грати більше п’єс корифеїв національного театру. Цю думку підтримав і народний артист України Володимир Смотритель.
П’єси М.Старицького наповнені фольклором. Про роль музики в сучасних виставах за творами Старицького розповів головний диригент Хмельницького обласного театру Леонід Деркач. За його словами, увертюра М.Лисенка до опери “Тарас Бульба” є шедевром світової класичної музики. Оркестр театру музикував у виставі-феєрії “Майська ніч” (музика М.Лисенка та М.Васильєва), яку в Хмельницькому поставив режисер театру Едуард Мірошник, а згодом киянин Мирослав Гринишин. До 60-річного ювілею театру показали драму “Богдан Хмельницький” (музика В.Кирейка). Також ставили у Хмельницькому комедійну виставу “По-модньому” з музичним супроводом. Ставили у нас і музичну виставу “За двома зайцями”. А також “Циганку Азу”(композитор В.Гронський).
Завершився форум прем’є-рою драматичної вистави М.Старицького “Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці”.

Ірина Салій

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *