Минулих пʼятниці та суботи місто розігрівав рок. Ювілейний — пʼятий фестиваль рок-музики “Rock&Buh” вперше в Україні відбувся в автомобільному форматі. Організатор фестивалю — міське управління культури та туризму, запропонув понад 600 паркомісць на міському летовищі, щоб шанувальники “важкої музики” почули її з автівок.
За словами начальника управління Артема Ромасюкова, такий формат фестивалю розробили через вимоги карантину. В автівках, які вишикувалися перед сценою просто неба, могло бути до пʼяти осіб. Якщо навіть на спеціальній радіохвилі в авто звук був не надто якісний, дозволялося вийти з салону авто і послухати концерти неподалік наживо. Так і робила більшість.
Попри негоду, яка затримала виступи артистів першого фестивального дня на хвилин 40, рок таки пролунав. Сцена загриміла одразу після онлайн привітання ініціатора створення фестивалю — міського голови Олександра Симчишина. У цей день Хмельницький зустрічав легендарні українські рок-колективи “Тартак” та “Скрябін” у новому складі. Особливо пораділи за нинішнього лідера “Тартака” — земляка Сергія Строяна. А “Скрябін” фестивальники вчилися сприймати без незабутнього Кузьми.
Другий день фестивалю зібрав ще більше люду. Ще до початку дійства на сцені усі фотографувалися на незвичній локації. Соціальні мережі рясніли світлинами на фоні хмельницької авіації. Літаки навколо подарували крила усім відвідувачам фестивалю — емоції сягали небес! А ввечері стало ще крутіше. Зі сцени лунала якісна українська музика у виконанні відомих колективів України. Патріотично налаштували публіку бадьорі музиканти колективу “НАPMATA”, які кілька пісень присвятили нашим захисникам на сході країни. Піснею, потужним звучанням року музиканти закликали українців бути єдиними та любити Батьківщину. А потім рок-виконавці навіть заохотили публіку хороводити навколо автівок.
Якщо “НАPMATA” розірвала скаженими ритмами, то душу зцілив легкий рок найкращого, бо рідного — хмельницького рок-колективу “Мотор’ролла”. Їхнього “Восьмого чуда” цього разу не було, але стара і добра пісня в рок-інтерпритації “Гоцулко Ксеню” таки прозвучала. А ще улюблені музиканти-земляки заспівали пісню про рідний Хмельницький. “Це — найкраще місто!”, — лунало зі сцени. З цим погодилися навіть незмінні ведучі фестивалю, які приїхали до нас з інших міст — М’яч Дредбол та Вікторія Жуковська. За їхніми словами, Хмельницькому заздрять чимало інших українських міст, бо “такого класного мера, який взяв проведення всеукраїнського фестивалю рок-музики під крило міської ради, нема ніде”. “Rock&Buh” відкрив літній фестивальний сезон України.
Те, що рок-музику можуть створити навіть акордеон та бубен, довели славні татуйовані козаки з колективу, який постійно представляє Україну на європейських та українських фестивалях, “Kozak System”. Найбільше пісень брутальні рокери присвятили коханню. І навіть “Нашу Маланку” водили. Вийшло дуже круто й по-українськи.
Чи не найбільше очікували гості головних хедлайнерів фестивалю — гурт “Бумбокс”. Колектив, який грає в стилі хіп-хоп та фанкі-ґрув, нарешті вийшов із “зимової сплячки” й зустрівся з глядачем наживо. “Як мені цього не вистачало!”, — сказав фронтмен Андрій Хливнюк і заспівав під ламані ритми діджейських сетів, гітари та барабанів. Чого тільки не виробляв на сцені, щоб сподобатися публіці й нарешті відірватися на масштабному живому дійстві: лягав на спину, робив різні акробатичні вихиляси, маневрував голосом… Було супер! Публіка відпускати не хотіла. Тому, коли вперше вийшов за сцену, після шквалу оплесків повернувся і знову заспівав. Пісень цього колективу прозвучало найбільше — майже концертна програма. Його учасники зізналися, що хотіли б грати ще довше, але не дозволяє гастрольний графік. Після вечора в Хмельницькому їх чекала Одеса.
Загалом рок-фестиваль вийшов дуже позитивним і навіть сімейним. У багатьох автівках слухали рок усі члени сім̓’ї, навіть немовлята. Цьогорічний фестиваль мав і благодійну місію. Збирали кошти на придбання інтелектуального ШВЛ-апарату для міської дитячої лікарні. Необхідна сума — 800 тисяч гривень.
Спеціально на “Rock&Buh” до Хмельницького приїхали гості з різних куточків України: Дніпра, Житомира, Києва, Львова, Вінниці… Усі підтвердили, що фестиваль пройшов пречудово! А тим, хто не зміг приїхати, допомогла ТРК “Місто”, яка знімала пряму трансляцію фестивалю.
Нагадаємо, що торік пандемія змусила організаторів фестивалю провести його онлайн. Знімали записи гуртів-учасників на новобудові міського Палацу спорту. Але, на думку організаторів, онлайн формат себе вичерпав і тепер потрібно було шукати нові форми. На автомобільний формат надихнуло всеукраїнське турне аеропортами колективу “Безодня”.
Охочих виступити на цьогорічному фестивалі було понад сотня. Обирали для виступів найкращих. Розігрівали хедлайнерів міські колективи, наприклад, “Бабай”.
Фестиваль, який пройшов у Хмельницькому, не просто підвищив авторитет міста серед рокерів країни, а й довів, що ми — молоді, сучасні, креативні та цікаві всій Україні.
Ірина Салій