“Жінка — окраса світу” — таку назву мала виставка картин художниці Лілії Кулеші, презентована 1 березня у музеї історії міста Хмельницького.
“Жінка — окраса світу” — таку назву мала виставка картин художниці Лілії Кулеші, презентована 1 березня у музеї історії міста Хмельницького.
Майже 80 робіт — різноманіття почуттів жінки, передані кольором на полотнах. Об’єднані у кілька серій за тематикою та стилем написаного, роботи складають калейдоскоп життя авторки. “Коли починаю малювати, мотиви картин мені наче хтось навіює. Часом задумую створити одне, а виходить інше. А буває, вдивляючись у свої картини, знаходжу у них небачені раніше узори-символи, — каже Лілія Кулеша. — Так, коли малювала одну з експонованих робіт “Маки”, ненавмисно розташувала квіти колом, що символізує вічність. Коло з квітів — вічність краси”. Загадковими є й інші картини художниці, особливо писані про кохання. Робота “Наречена дельфіна” — синьо-блакитна історія про те, що кохання може спалахнути раптово, звідки його не чекаєш. “Свиняче весілля” — робота, яка, на перший погляд, нагадує малюнок дитини, сатирично висміює кохання за гроші. Смутком натхненна робота Лілії Кулеші “Весільний кортеж”, де зображені безликі наречені, певно, й досі блукає серце авторки у пошуках особистого щастя. Творча авторка суть своїх робіт озвучила у ліричних назвах. Жінку часто порівнюють з квітами, їх у творчому доробку художниці великий оберемок: маки, тюльпани, ромашки, ніжні, веселі, а часом зі схиленими від суму голівками. Багата колекція картин і портретами, але це не ідеальні віддзеркалення справжніх жіночих облич, а образи жінки-загадки, очі якої прикриті вуаллю, жінки-зими, заклопотаної і строгої…
Творчість Лілії Кулеші — доросла дитячість, адже за технікою виконання більшість картин прості, тут немає вимученої годинами пафосності — це спонтанність, справжність. Малює пані Лілія без олівця, каже, що раніше її роботи були схожі на вмотивоване професійне полотно, але мистецтво — це щось більше, ніж задум автора, його не можна планувати, обдумувати, воно повинно народжуватися миттєво, під диктовку музи.
Щодо техніки — майже вся колекція мальована гуашшю, деякі картині виконані олійними фарбами. Однією з головних родзинок авторки є насиченість яскравими кольорами, лише на кількох роботах присутні глибокі темні тони, решта — веселкова палітра.
Творчість Лілії Кулеші цікава і неординарна, такою є і сама авторка. На відкритті власної виставки читанням віршів, особистими зверненнями до кожного присутнього у залі музею та цікавим строєм (стильну осучаснену вишиванку доповнювали чудернацькі прикраси) авторка відволікла навіть від своїх робіт. “Комусь я здаюся різкою, комусь веселою, я людина-настрій, але завжди зичу всім лише добра і словесно, і картинами. Дехто навіть стверджує, що мої роботи зцілюють. Не скажу за когось, але мене моя художність зцілює від усіх негараздів, яких на життєвому шляху було немало”, — зізнається авторка. Малює Лілія Кулеша з дитинства, здобула професію вчителя образотворчого мистецтва. Вже багато років працює вчителькою у міській школі, ділиться професіоналізмом з дітьми, натомість черпає у них оптимізм.
Ірина САЛІЙ
Фото Дмитра СВІДЕРСЬКОГО