Степан КУШНІР, голова ГО “Хмельницький молодіжний клуб розвитку”:
— Щодня кожен українець продукує до кілограма сміття. Сортування відходів необхідне, щоб створити умови для подальшої переробки сировини і зменшити її кількість на полігонах. Ця практика гарно працює в усьому цивілізованому світі й має бути частиною культури кожного українця. 1 січня набрав чинності закон, який зобов’язав місцеве самоврядування забезпечити в містах процес сортування сміття, але на практиці суттєвих змін поки не видно. Щоб не чекати, хмельничани вже можуть самотужки почати сортувати сміття у себе вдома.
Найперше, визначте місце, де буде зручно розмістити мінімум три ємності для різного сміття. Зібрану сировину можна здавати у пункти прийому, які є в усіх районах міста. Не забувайте вести підрахунки зібраного сміття — за підсумками року вас вразить цифра.
Ігор МАРТИНЮК, охоронець:
— Думаю, сортування сміття — це гарна ідея, але до цього не готове ні місто, ні самі хмельничани. В Європі до сортування сміття дітей привчають змалечку. Тому, щоб наші люди викидали сміття у різні баки, потрібно багато часу. Боюся, що дехто навіть викидатиме харчові відходи у баки зі склом чи макулатурою. Тому через відсутність у людей культури сортування сміття, зрештою, від цієї гарної ідеї можуть відмовитися. Щоб сортування відходів запрацювало, необхідно вже проводити серед людей роз’яснювальну роботу.
Микола ГЕРАСИМЕНЮК, підприємець:
— Сортування побутових відходів — справа цивілізована, але чи підходить вона для нас? Для цього потрібна відповідна культура в суспільстві, котра виховується роками. Тобто починати треба ще зі шкільного віку. Інша річ — вартість сміттєпереробного заводу з технологією розділення відходів. Чув, що у громадській раді при міськвиконкомі підготовлений проект переробного заводу, який не потребує сортування відходів. Може, це кращий для нас варіант?
Олександр МАНАКОВ, голова ради обласної організації партії “За правду і справедливість”:
— Ідея чудова: збереження екології, вторинне використання відходів, відкриття нових робочих місць… Але спочатку, мабуть, треба збудувати такий переробний завод, для якого запровадити попереднє сортування. А для цього необхідно вже розгорнути широку інформаційну та заохочувальну кампанію на всіх рівнях: у ЗМІ, навчальних закладах, за місцем проживання, на підприємствах… Все має відбуватися системно і комплексно.
Олександр ЗАБУРМЕХА, начальник УМК “Дубове”:
— До цієї справи ставлення дуже позитивне. Думаю, спочатку треба розмістити необхідну кількість спеціалізованих контейнерів для різних видів відходів. Але є неабияка проблема щодо свідомості та звички людей кидати все сміття в одне місце. Тож слід активно взятися за роз’яснювальну роботу, наші працівники цим уже займаються, але потрібен час, щоб усі звикли до необхідності сортування.