16 багатоповерхівок міста вже скористалися міською програмою з теплозбереження й термомодернізації. Днями окремі об’єкти відвідали представники міської влади, зокрема міський голова Олександр Симчишин.
16 багатоповерхівок міста вже скористалися міською програмою з теплозбереження й термомодернізації. Днями окремі об’єкти відвідали представники міської влади, зокрема міський голова Олександр Симчишин.
Він не приховує задоволення: програма енергоефективності, енергозбереження й термомодернізації в житловому фонді міста нарешті набрала обертів. Хоча розроблена була в 2012 році і щороку під неї виділявся 1 мільйон гривень, але тільки після внесення ряду змін її вдалося запустити в роботу. Вісім багатоповерхівок, які беруть участь у програмі, уже на стадії 80-90% виконаних робіт. Ще вісім будинків, також згідно з програмою термомодернізації, провели заміну вікон.
“Наразі, аби утеплити всі будинки, які стоять у черзі, потрібно 11 мільйонів гривень, — повідомляє міський голова. — Таку велику суму в бюджеті міста ми, звичайно, не передбачили. Цього року виділили 5,5 мільйона гривень і на липневій сесії плануємо додати ще 2,5 мільйона. Розраховуємо щороку витрачати на термомодернізацію багатоповерхових житлових будинків 5-7 мільйонів гривень…”
Своєрідний ажіотаж щодо участі в міській програмі серед хмельницьких ОСББ створила саме інформація від тих багатоповерхівок, які вже отримали економію після утеплення. Наприклад, мешканці будинку №9 на вулиці Бандери охоче ділилися, що сплачували до 30 відсотків менше, ніж у попередній опалювальний період. Але економія енергоресурсів — не єдина вигода для мешканців будинку, коли вони подбають про його перевтілення. У такому будинку жити стає значно комфортніше та й зовнішній вигляд житла змінюється до невпізнання, як-от на вулиці Подільській, 54/1 (на фото). Це двоповерхове чотириквартирне приміщення, збудоване в 1958 році, розташоване на задньому дворі поліклініки №1. Ще кілька місяців тому мало вигляд закинутого, забутого, як кажуть, Богом і людьми. Нерідко поруч у хащах, які тут навколо буяли, господарювали особи без постійного місця проживання. Сюди звідусіль зносили сміття. Словом, територія була, м’яко кажучи, недоглянутою. Крім того, довгі роки поруч ішло будівництво і весь будівельний непотріб нерідко також відгортали аж під стіни двоповерхівки. Тепер цей будинок нічим не нагадує себе колишнього.
“Цього року ми утеплили дім за 30% вартості робіт, — щасливо ділиться голова ОСББ Валентина Мельник. — А перекрили будинок за 50%. Іншу 50 також фінансувало місто”.
Наразі опоряджувальні роботи ще не завершені. Навколо будівлі, як пояснили, буде встановлено паркан, висаджені дерева, кущі, квіти. Мешканці будинку дуже надіються, що влада хоч частково профінансує також роботи з благоустрою території, адже це — центр міста.
Зовсім інше обличчя після термомодернізації отримав будинок, що на Подільській, 149. Член правління ОСББ “Поділля” Ярослав Мороз розповів, що в середньому вартість утеплення однієї квартири обійшлася співвласникам від 2 до 4 тисяч гривень.
“Минулого року наше товариство вирішило скористатись програмою з утеплення будинку. На загальних зборах за це проголосували 75% жителів. Ми самі обрали підрядника для виконання робіт. 70% коштів на утеплення виділила міська рада. Також ми скористалися державною програмою “Ощадний дім”, взявши в банку 30% кредиту від потрібної суми. Після всіх відшкодувань людям залишилося сплатити 150 тисяч із 823, витрачених на утеплення. Плануємо встановити в своєму будинку тепловий пункт і за допомогою нього контролювати витрачання тепла. Вважаю, що саме таким чином зможемо економити сімейний бюджет і жити в значно комфортніших умовах”.
Тривають роботи з утеплення дев’ятиповерхівки на Бандери, 7/1 ОСББ “Наш дім”, кошторисна вартість якого обійдеться в 1 мільйон гривень. Наразі тут виконано вже 90% робіт.
Дев’ятиповерхівка на Зарічанській, 50 яскраво-зеленого кольору. Аби повністю її термомодернізувати, залишилося ще виконати приблизно 20 відсотків запланованого.
Найменше роботи виконано на вул. Вайсера, 4/2. Будинок утеплили на 40%, роботи тривають. Тут господарює ТОВ “ХмФасад”. До речі, підрядник зекономив для мешканців трохи більше 400 тисяч гривень, аніж передбачено ПКД.
“Дякуємо місту за допомогу в утепленні житла, — висловився один із мешканців. — Після всіх відшкодувань я сплачуватиму 60-70 гривень з метра квадратного, а якби це робив самотужки — то, можливо, всі 350 гривень за метр квадратний. Економія на етапі утеплення дозволить заощадити під час опалювального сезону. Таким чином ми будемо економити не тільки у власних гаманцях, а й в ресурси держави, адже хочемо енергетичної незалежності України”.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК