Бюджетом міста Хмельницького на 2017 рік за рахунок коштів загального та спеціального фондів передбачені видатки на управління житлово-комунального господарства в сумі 263 674,7 тисячі гривень, що на 11 599,2 тисячі більше базових призначень минулого року.
Бюджетом міста Хмельницького на 2017 рік за рахунок коштів загального та спеціального фондів передбачені видатки на управління житлово-комунального господарства в сумі 263 674,7 тисячі гривень, що на 11 599,2 тисячі більше базових призначень минулого року.
На поточний ремонт доріг місто передбачило понад 24 мільйони гривень. Практично він триватиме до початку зниження температури повітря. А вже до 1 травня шляховики обласного центру справилися з ямковим ремонтом доріг і розпочали оновлення прибудинкових територій. На ці роботи передбачено цьогоріч рекордну за останні роки суму — більше 30 мільйонів гривень: з них 28 мільйонів — на капітальний ремонт та виготовлення проектно-кошторисної документації та 3,7 мільйона — на поточний ремонт дворів. До речі, у нашому місті спостерігається щорічне збільшення фінансування на ремонт прибудинкових територій: якщо у 2014-ому ця сума складала 2,5 мільйона гривень, то у 2015-ому — 6 мільйонів гривень, а торік — 9 мільйонів гривень. Наразі комунальники активно взялися за капітальний ремонт. Вже тривають роботи на просп. Миру, 67 і 76/2, Зарічанській, 52/2. Також виготовляють проекти для капремонту територій біля 56 багатоповерхівок.
Однак, як поділився начальник управління житлово-комунального господарства Василь Новачок, виділених з міської казни коштів, очевидно, не вистачить, щоб відремонтувати всі двори, визначені в цьогорічних титульних списках.
“Будемо працювати в межах ресурсу, який нам виділили”, — інформує керівник управління. На запитання, яким чином обиратимуть їх черговість, Василь Пилипович відповів: “Розпочнемо, так би мовити, з найгірших. Хоча насправді у нас немає дворових територій у дуже жахливому стані, як, наприклад, у сусідів-тернополян. Прибудинкові території щороку підтримувалися поточним ремонтом, поки доходила черга до капітального. А взагалі я б не позначав поточним ремонтом 400 метрів квадратних території, яку повністю треба відновлювати. Поточний ремонт — від 5 до 150 квадратних метрів, якщо ж площа більша — це вже капремонт. У подальшому взагалі не будемо займатися латанням у дворах, а капітально їх оновлюватимемо”.
Щодо переліку прибудинкових територій, які підлягатимуть оновленню в поточному році, то найбільше їх на вулицях Кам’янецькій, Тернопільській, Проскурівського підпілля, проспекті Миру. “Тут, — нагадує начальник управління ЖКГ Василь Новачок, — розширимо та замінимо асфальтне покриття проїздів, викладемо тротуарною плиткою доріжки, зробимо заїзні паркувальні кишені для автомобілів”.
Крім того, оновлення зазнають і дитячо-спортивні майданчики Хмельницького. Два мільйони гривень піде на їхній капітальний ремонт на 20 прибудинкових територіях.
Не обійдуть увагою комунальники й ремонт житлового фонду. “З міської казни виділено на це 4 мільйони 926 тисяч гривень, — розповідає керівник ЖКГ. — Майже мільйон гривень з цієї суми буде використано на заміну пошкоджених ділянок трубопроводів, решта — на ремонт м’яких та шатрових дахів. Але дуже надіюся, що це останні титульні списки, в яких капітальний ремонт житлового фонду робимо виключно за кошти міста. Житловий фонд лише формально у міській комунальній власності. Наразі 93% житла в цих будинках приватизовано. Тож фактично всі, хто проживає в багатоповерхівках, є співвласниками даху, підвалів, горищ, сходових клітин, мережі тощо. Люди мають усвідомити, що це вони, в першу чергу, повинні дбати про свій дім, збереження спільного майна, а місто лише допомагатиме їм у цьому, виділяючи частку до співфінансування. Хочу принагідно нагадати, що в перелік послуг ЖЕКів не входять капремонти…”
Вже сьогодні управління житлово-комунального господарства готує спеціальну Програму співфінансування робіт з капітального ремонту житлового фонду на 2017-2022 роки, яку згодом представлять на розгляд виконкому. Вона стосуватиметься порядку проведення капітальних ремонтів житлового фонду в умовах нових відносин співвласників житла та ЖЕКів, а згодом і управляючих компаній. До речі, вже нині є заявки на капітальні ремонти багатоповерхівок, приблизна сума яких 188 мільйонів гривень (!).
“Як би там не було, — каже Василь Новачок, — а людям треба звикати до того, що всі роботи, які виконуватимуться у їхньому будинку, потребуватимуть співфінансування. Звичайно, чим старший будинок, тим більшу частку співфінансування місто братиме на себе. Цей пункт також буде прописаний у новій Програмі.
Нині також гостро стоїть питання утримання в робочому стані ліфтів. Скажімо, 400 з них уже потребують капітального ремонту, тоді як ціна одного сягає понад 500 тисяч гривень. От і виходить, що на заміну ліфтів потрібно понад 200 мільйонів гривень. Тож фінансова участь мешканців у життєдіяльності багатоповерхівок буде обов’язковою, бо місто має, крім ремонту житла, безліч інших невідкладних справ. Це — дороги, освітлення, благоустрій територій, фінансування харчування дітей у навчальних закладах, зміцнення матеріальної бази галузей освіти й медицини і ще багато інших обов’язків”.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК