Не сумніваюся, що проведення економічного форуму в нашому місті, якому наша газета присвятила нинішній тематичний номер, викличе різну реакцію, аж до вкрай негативних відгуків. Особливо пафосно звучатимуть аргументи професійних патріотів, які апелюватимуть до теми війни, що, мовляв, вимагає від нас інших кроків для активізації економічної діяльності в країні й місті зокрема. Не буду надто сперечатися з носіями таких думок, якщо їх вони висловлюють щиро через нерозуміння багатьох нинішніх соціально-економічних та політичних чинників в нашій державі. На відвертих політичних демагогів, які з цього приводу паразитуватимуть на цій темі, шкода взагалі тратити час.
Не сумніваюся, що проведення економічного форуму в нашому місті, якому наша газета присвятила нинішній тематичний номер, викличе різну реакцію, аж до вкрай негативних відгуків. Особливо пафосно звучатимуть аргументи професійних патріотів, які апелюватимуть до теми війни, що, мовляв, вимагає від нас інших кроків для активізації економічної діяльності в країні й місті зокрема. Не буду надто сперечатися з носіями таких думок, якщо їх вони висловлюють щиро через нерозуміння багатьох нинішніх соціально-економічних та політичних чинників в нашій державі. На відвертих політичних демагогів, які з цього приводу паразитуватимуть на цій темі, шкода взагалі тратити час. Тож спробуємо для себе пояснити концепцію подібного форуму, яку я особисто сприймаю у кількох площинах, що зводяться до простої, але від того не менш глибокої за змістом патріотичної інвективи: сподіватись у вирішенні своїх нинішніх проблем, насамперед соціально-економічних, лише на власні сили. А у нашому випадку орієнтуватися спершу на ті великі можливості місцевого підприємництва та бізнесу різних форм власності, що вже пройшли перевірку часом. Адже хмельницький бізнес, на моє переконання, вже самим своїм існуванням та успіхами за останні два десятиліття довів, що здатен адекватно відповідати на виклики часу. Так, за останні три роки він змушений працювати в умовах неоголошеної російсько-української війни, що вкрай негативно позначилося на бізнес-кліматі країни, породивши немало негативних процесів у підприємницькому середовищі. Адже не секрет, що дехто з учора ще доволі успішних бізнесменів вже постарався перенести цілком або частково свій бізнес у сусідні європейські країни, дехто взагалі згорнув діяльність. Хоча правду кажучи, багато хто з них наважився на такі кроки не стільки через війну, як через незбалансовану податкову політику, свавілля фіскальних органів, владну корупцію… Проте заразом приклад багатьох підприємців засвідчує, що в нашій державі можна будувати успішний бізнес, адже економічний потенціал України залишається одним із найперспективніших у світі, чому ми знайдемо підтвердження на багатьох прикладах і у Хмельницькому.
Зрештою, коли нам шукати додаткових важелів для власного соціально-екомічного росту на місцях, як не в умовах протистояння збройній російській агресії, що є реальною загрозою не лише нашій державності, а й життєвим планам кожного з нас? Адже тут, на місцевому рівні, на мій погляд, краще видно, як допомогти бізнесу, як вибудовувати владі з ним чесний діалог.
Щоправда, не беруся нині судити про подібні можливості обласної влади, адже там із цим, принаймні у мене, дуже песимістичні прогнози. Тому можна лише вітати таку ініціативу на рівні обласного центру, який, є сподівання, набутки нинішнього форуму поширить і далі. А ще, думаю, змусить багатьох у владному та бізнесовому середовищах, хто усвідомлює складність викликів перед Україною, до конструктивної дії й усвідомлення того, що нам усім слід кардинально змінити ставлення до справи зміцнення соціально-економічного фундаменту власної країни, який разом із нашими національно-патріотичними настановами творить її справжню безпеку.
Богдан Теленько