У понеділок на майдані біля кінотеатру ім. Т.Шевченка відбулося відкриття експозиції писанок у рамках фестивалю “Великодній дивосвіт”. Окрасою Проскурівської стали дев’ять символів Великодніх свят. Розписані святкові яйця у подільських традиціях і сучасній манері вихованцями міських мистецьких закладів — школи мистецтв, школи мистецтв “Райдуга”, школи іконопису “Нікош”, дитячої школи образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, а також студентами Хмельницького національного університету.
У понеділок на майдані біля кінотеатру ім. Т.Шевченка відбулося відкриття експозиції писанок у рамках фестивалю “Великодній дивосвіт”. Окрасою Проскурівської стали дев’ять символів Великодніх свят. Розписані святкові яйця у подільських традиціях і сучасній манері вихованцями міських мистецьких закладів — школи мистецтв, школи мистецтв “Райдуга”, школи іконопису “Нікош”, дитячої школи образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, а також студентами Хмельницького національного університету. Окрасою Проскурівської стала двометрова світлодіодна писанка. У прозорому, ажурному яйці розмістилися ще й писанки звичних розмірів.
Стільки хмельничани писанок розписали, що навіть дерева ними прикрасили: утворилося символічне гільце на щастя.
Розповіли на фестивалі і про історію писанки, її значення для українців. Здавна писанка вважається символом родючості, відродження життя. Предки вірили, що вона має магічну силу, приносить добро, щастя, захищає від зла. А з часів християнства її асоціюють з Великодніми святами — народженням Ісуса Христа.
“Готуючись до прийдешніх свят, люди думають передовсім про те, як би щедро накрити святковий стіл, забуваючи про таїнство розпису писанок. У символах-візерунках закладено народну мудрість. Тільки тоді, коли продовжуватимемо традиції, зможемо ідентифікувати себе як народ”, — стверджує заступник міського голови Володимир Гончарук.
Колоски на писанках зображали до врожаю. Для Поділля характерний геометричний візерунок на темному тлі: синьому, чорному і коричневому.
Нині ж писанка — широкий простір для уяви автора.
Колись після освячення в церкві починалися народні гуляння з гаївками, веснянками, хороводами.
Тож і на фестивалі фольклорні колективи міста: “Вербиченька” школи мистецтв “Райдуга”, “Поводар” Центру національного виховання учнівської молоді, “Святограйчик” дитячої музичної школи №3, “Берегиня” школи мистецтв представили кращі народні композиції з власного репертуару.
А завершилося свято ще одним дивом: дві моторні писанки — автомобілі від ТОВ “Євромоторс” рушили з Проскурівської на дороги міста. Їх розписували юні вихованці мистецьких шкіл. Майстри розпису отримали подарунки від представництва компанії.
Гірчинкою фестивалю стало пошкодження однієї з писанок ще першої ночі, коли їх виставили на вулиці Проскурівській — з 7 на 8 квітня. Камери спостереження зафіксували кривдників символічного яйця. Нині поліція шукає вандалів.
Ірина САЛІЙ
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО