Напередодні нового 2017 року в культурному житті Славути відбулася знакова подія: відкрився оновлений історичний музей.
Напередодні нового 2017 року в культурному житті Славути відбулася знакова подія: відкрився оновлений історичний музей.
Перша документальна згадка про нього (як краєзнавчий районний) зафіксована 1925 роком. Згодом він змінював назви та розміщувався в різних пристосованих приміщеннях. І лише 1985 року для музею спеціально спорудили окрему будівлю в центрі міста. При створенні експозиції обрали притаманну радянському часу концепцію: возвеличення бойових і трудових досягнень народу. Відповідним стало і художне оформлення музею — у дусі соціалістичного реалізму, з величезними чорно-білими колажами, важкими металевими конструкціями, масою лозунгів і плакатів. Таке музейне середовище, з точки зору мистецтва, свідомо зробили агресивним, адже у радянській дійсності життя суспільства і людини — це постійна боротьба і битва: з зовнішніми і внутрішніми ворогами, з інакомислячими, з поплічниками світового імперіалізму, за врожай, за перше місце у соціалістичному змаганні…. Ось так і вийшла експозиція ідеологічно насиченою, але історично — абсолютно бідною, в ній не знайшлося місця дорадянському минулому Славути і краю.
Зміни настали після 1996 року, коли заклад змінив назву на Славутський історичний музей. Його працівники почали збирати експонати з давньої історії міста, археологічні й етнографічні матеріали. Частково нові експонати намагались виставляти на саморобних вітринах. Отож назріла потреба оновлення не лише експозиції, але й приміщення.
Розпочалася кардинальна перебудова музею 2015-ого, коли за ініціативи міського голови Василя Сидора тут провели капітальний ремонт, а вже з початку минулого року — повну перебудову експозиції. Зали отримали інше художнє вирішення зі зручним зонуванням внутрішнього простору і новим обладнанням.
Втілили в життя цю грандіозну перебудову відомі у Хмельницькому та області фахівці — художник-дизайнер, член Національної спілки художників України Яків Павлович та заслужений працівник культури України, провідний науковий співробітник Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій Єсюнін. Як зауважили фахівці, таку велику за обсягом роботу їм доводилося виконувати вперше. Проте дієва допомога штатних працівників Славутського музею — директора Сергія Андрощука, співробітниць Тетяни Жоган, Світлани Матвійчук та Іванки Таргоній, поради відомого славутського краєзнавця і колишнього директора музею Станіслава Ковальчука, робота з обробки ілюстративних матеріалів Андрія Павловича і Наталії Боднарчук-Павлович допомогли доволі швидко створити чудову експозицію. Одночасно музей отримав поповнення новими експонатами і матеріалами з Центрального державного архіву кінофотодокументів України та особисто його директора Владислава Берковського, Славутського еколого-натуралістичного центру школярів, окремих небайдужих славутчан.
Нова експозиція історичного музею побудована у хронологічній послідовності розвитку Славути і краю в різні історичні часи. У перших розділах представлені палеонтологічні та археологічні знахідки, висвітлене життя давніх людей. Тут відвідувачі можуть побачити сотні предметів старовини: скам’яніле дерево, кістяки, бивень і зуб мамонта, крем’яні ножі та списи, кам’яні сокири, рогову мотику, унікальний меч давньоруського часу… Не менш цікавими є розділи з історії княжого роду Заславських та Сангушків, з якими пов’язане заснування та розвиток міста у XVII-XIX століттях: на вітринах і подіумах чисельні предмети побуту, інструменти ремісників і торговців, грошові знаки, стара цегла і кахлі, керамічні вироби, старі газети і листівки, грамофон, пляшка для кумису. Останній експонат — унікальний предмет, що нагадує нам про існування у 1876-1917 роках у Славуті курорту з кумисолікувальним закладом. Окремо відтворений інтер’єр поліської хати.
Насичені експонатами (зброя, боєприпаси, нагороди, військовий одяг і спорядження) розділи періоду Другої світової війни, де висвітлена участь місцевих жителів у партизанському русі та фронтах, діяльність воїнів ОУН-УПА, трагічна доля в’язнів Славутського табору “Шталаг-301 — Грослазарет”. Є розділи, що висвітлюють Голодомор, репресії, війну в Афганістані та Чорнобильську трагедію. Новітню добу представляють вітрини з історії життя міста у період незалежної України, включаючи події Революції гідності та участі славутчан в АТО.
Вперше у музеї висвітлено тему природи краю та природоохоронної справи. До створення цього розділу долучилась музеєзнавець, заслужений працівник культури України Галина Фурманчук. Отож ті, хто бачив стару експозицію, одразу відзначать колосальні зміни — музей став цікавим, світлим, теплим.
Почесне право перерізати червону стрічку було надано міському голові Василю Сидору, директору музею Сергію Андрощуку та наймолодшій гості — шестирічній Мирославі. Василь Сидор привітав присутніх із важливою подією, подякував усім, хто вклав душу, досвід у створення музею, та подарував експонати. Грамотами міського голови та цінними подарунками були нагороджені Яків Павлович та Сергій Єсюнін. Директор музею Сергій Андрощук провів цікаву екскурсію стежками минулого Славути і краю.
Так 16 грудня 2016 року стало поворотним в історії Славутського музею: його двері знову відчинені для відвідувачів, а оновлена експозиція чекає всіх, хто цікавиться історією.
Микола Мельничук