Однією з тем чергового депутатського дня, що відбувся минулої середи, став хід виконання міської соціальної цільової програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2013-2016 роки.
Однією з тем чергового депутатського дня, що відбувся минулої середи, став хід виконання міської соціальної цільової програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2013-2016 роки.
Те, що проблема існує, депутати, нехай нечисленні, мали зрозуміти з інформації, яку представила в.о. начальника управління охорони здоров’я Людмила Слободяник, та фахових коментарів спеціалістів-фтизіатрів. Так, за даними управління, за дев’ять місяців нинішнього року в місті виявлено та взято на диспансерний облік 95 хворих на туберкульоз. Показник захворюваності склав 35,7 на 100 тисяч населення, обласний показник — 39,3. Порівняно з минулим роком цифри залишаються на тому ж рівні. Захворюваність на деструктивний туберкульоз є значно нижчою обласного показника: 11,6 на 100 тисяч населення проти 11,3 у 2015 році, на рівні області — 16,1. Проте спостерігається ріст захворюваності на бактеріальний туберкульоз: цьогоріч узято на облік 50 бактеріовиділювачів проти 38 торік.
Людмила Слободяник поінформувала про поточну роботу з виконання цільової програми, заходи з впровадження діагностики, запровадження електронного реєстру хворих, приділення особливої уваги групам ризику тощо. За її словами, “чіткої тенденції щодо зростання чи зменшення захворюваності немає, маємо певну стабільність”.
Проблеми, пов’язані з імовірністю порушення цієї стабільності, та відповідні небезпеки визначив головний лікар міського протитуберкульозного диспансеру Володимир Кудла. На його думку, невирішеною проблемою протидії туберкульозу залишається вакцинація населення, зокрема щеплення дітей. Є питання щодо якості наявних вакцин і необхідності пошуку нових, сучасних препаратів для лікування хворих. Головна небезпека сьогодення — поєднання туберкульозу з ВІЛ/СНІДом. Фахівці вважають, що заходи на державному рівні з протидії захворюваності на туберкульоз значно поступаються ситуації в Європі та світі. Якщо в Україні загальний показник захворюваності складає 46 на 100 тисяч населення (без даних Криму та Донбасу), то в Естонії він на рівні 23, а в Ісландії — 4. Між тим кількість фтизіатрів лише у Хмельницькій області дорівнює загальному числу цих спеціалістів у всій Європі. Як висловився Володимир Кудла: кращий лікар туберкульозу — високий рівень життя.
Наведені дані змусили депутатів замислитися над визначеними аспектами, але в них не заглиблюватися. Зрештою, їх задовольнило повідомлення про формування наступної цільової програми, де, за словами представника управління охорони здоров’я, будуть враховані всі особливості, виявлені у попередньому документі.
Володимир РАЗУВАЄВ