З жовтня стартує черговий осінній призов на строкову службу в Збройні Сили України. Найбільшою проблемою кожної призовної кампанії стає халатне ставлення юнаків до виконання свого конституційного обов’язку перед державою. Більше того, не кожен усвідомлює серйозність відповідальності, яку нестиме за ухиляння від служби. Про подробиці осіннього призовного сезону, кримінальну відповідальність за ухилення від армії та користь медичного обстеження розповів заступник військового комісара Хмельницького об’єднаного міського військового комісаріату, підполковник Сергій Чорноконь.
З жовтня стартує черговий осінній призов на строкову службу в Збройні Сили України. Найбільшою проблемою кожної призовної кампанії стає халатне ставлення юнаків до виконання свого конституційного обов’язку перед державою. Більше того, не кожен усвідомлює серйозність відповідальності, яку нестиме за ухиляння від служби. Про подробиці осіннього призовного сезону, кримінальну відповідальність за ухилення від армії та користь медичного обстеження розповів заступник військового комісара Хмельницького об’єднаного міського військового комісаріату, підполковник Сергій Чорноконь.
— Пане Сергію, невдовзі стартує осінній призов. Скількох хмельничан плануєте залучити до строкової служби в армії? Є якісь відмінності від попередніх призовів?
— Черговий призов на строкову службу розпочнеться 1 жовтня й триватиме до 30 листопада. Обласний військовий комісаріат визначив, що впродовж цього часу в нашому місті та Хмельницькому районі потрібно призвати 350 юнаків. На цьому суттєві відмінності від попередніх призовів закінчуються.
Під призов підпадають юнаки віком від 20 до 27 років. Коли громадянин отримує повістку на прибуття до призовної дільниці для проходження медичної комісії, він зобов’язаний з’явитися з документами у зазначені місце і час. У нашому випадку — це вулиця Проскурівська, 35.
Якщо ж з будь-яких обставин повістка не надійшла, всі громадяни призовного віку повинні самостійно з’явитись у призовній дільниці в десятиденний термін з початку чергового призову. А ті з них, хто змінив місце проживання, зобов’язані впродовж семи днів прибути до районного (міського) військового комісаріату за новим місцем проживання та стати на облік.
Нині у нас триває підготовка до початку призовного сезону. Ми вже розіслали повістки ЖЕКам, комунальним підприємствам і вирішили робити основний акцент на листи батькам призовників. Проте наразі вже можемо констатувати низьку явку призовників. На жаль, не всі розуміють важливість виконання конституційного обов’язку перед Батьківщиною. Страх перед армією — безпідставний, адже нині ми намагаємося відповідати стандартам НАТО і служити у Збройних Силах України з кожним роком стає дедалі почесніше. А за ухилення від цього обов’язку законодавство передбачає серйозну відповідальність.
— Що загрожує призовникам, які вирішили ухилитися від строкової служби в армії?
— Усі призовники, які вчасно не з’явились у місцеві військові комісаріати, будуть внесені до єдиного електронного реєстру обліку призовників та військовозобов’язаних. Цей реєстр поєднаний з електрон-ними базами Національної поліції та Державної прикордонної служби України. Таким чином ті, хто опинився у цьому реєстрі, будуть обмежені в праві виїзду за кордон та в оформленні документів міграційною службою. Також проти них проводитимуться слідчі дії. У результаті — вони будуть притягнуті до адміністративної або кримінальної відповідальності.
Як показав цьогорічний досвід весняного призову, існування такого реєстру уже дає плоди, адже всі недобросовісні громадяни отримують низку незручностей. Тобто, ігноруючи свій конституційний обов’язок, вони роблять собі лише гірше.
Також хотілося б звернутися до батьків, які переховують від призову синів. Таким чином ви шкодите дітям, адже своїми діями позбавляєте їх низки прав.
До того ж, коли юнак приходить у військкомат на медичний огляд — це не означає, що його одразу заберуть служити в армію. Висококваліфіковані лікарі визначать стан його здоров’я. Якщо у них виникають найменші підозри, вони одразу направляють юнаків на додаткові обстеження у медичні заклади міста й області.
Лише після цього визначається, чи може призовник служити. Ми самі зацікавлені, щоб в армії були лише здорові громадяни. Більше того, медична перевірка у військовому комісаріаті корисна для призовника, адже дозволяє виявити патології, котрі в майбутньому можуть перерости у важку недугу. У час, коли все більше людей хворіють, раджу не ігнорувати гарний шанс отримати безкоштовне медичне обстеження.
До того ж вкотре хочу заспокоїти батьків — строковики не направлятимуться в зону проведення АТО. Тому, переконуючи дітей з різних підстав не йти служити, ви наражаєте їх на адміністративну та кримінальну відповідальність.
— За ухилення від весняного призову хтось із хмельничан уже поніс відповідальність?
— Так, п’ятьох хмельничан притягнули до кримінальної відповідальності. Вони свого часу пройшли медичне обстеження й були визнані придатними до строкової служби. Однак, коли їм прийшла так звана “бойова повістка”, вони не з’явились у пункті збору. Їх подали у розшук, після чого затримала поліція. Проте цим порушникам закону пощастило — суд присудив їм умовне покарання, адже вони раніше не притягалися до кримінальної відповідальності. Якщо вони, наприклад, проігнорують і осінній призов, то, скоріше за все, опиняться у в’язниці. Тому не раджу призовникам жартувати з такими речами, як свобода та здоров’я.
— Чим, на ваш погляд, є корисною служба в армії?
— Найперше, переконаний, що взагалі кожен здоровий чоловік має виконати свій обов’язок перед Україною. Служба в армії навчить захищати і Батьківщину, і свою сім’ю. Строкова служба — це справжня школа життя, яка вчить не лише бойовій підготовці, а й необхідним для успішної людини навичкам. Пройшовши армію, чоловік отримує справжніх друзів, які залишаться йому вірними впродовж життя.
Також відслуживши два місяці, громадянин має право перевестися на контракт. Так він одним пострілом вбиває одразу двох зайців.
Якщо говорити про службу за контрактом, то вона дає гідну зарплатню. Так, солдат військовооблікової спеціальності стрілець не в зоні проведення АТО отримуватиме не менше 7000 гривень, командир відділення — не менше 8000 гривень, а командир взводу — не менше 9500 гривень. Мобілізованим у разі підписання контракту виплачується одноразова винагорода. Так, рядовому складу надається вісім мінімальних заробітних плат (сьогодні це 11024 гривні), сержантському та старшинському складу — дев’ять (12402 гривні) і десять (13780 гривень) для офіцерів.
Окрім того, нині всім військовослужбовцям у зоні АТО незалежно від посади виплачується винагорода. Так, бійці першої лінії оборони щомісяця отримують додатково 4200 гривень, в інших районах АТО — 1200 гривень.
Тому запрошую призовників не ігнорувати повістки й приходити у Хмельницький об’єднаний міський військовий комісаріат.
Розмовляв Андрій ЯЩИШЕН
Фото автора