Підтримка грудного вигодовування у Хмельницькому міському перинатальному центрі здійснюється на всіх етапах надання медичної допомоги, зокрема підготовки жінок до вагітності, власне вагітності, пологів, післяпологового періоду.
Підтримка грудного вигодовування у Хмельницькому міському перинатальному центрі здійснюється на всіх етапах надання медичної допомоги, зокрема підготовки жінок до вагітності, власне вагітності, пологів, післяпологового періоду.
Перинатальний центр надає доступну інформацію (плакати, альбоми, стенди, відеофільми) щодо переваг грудного вигодовування, сучасних принципів лактації.
Тут розроблена спеціальна програма щодо годування немовлят грудьми, яка поповнюється новою інформацією і регулярно доводиться до відома медичних працівників.
При задовільному стані дитини і матері немовля прикладають до грудей у перші 30 хвилин після народження. Породіль навчають робити це правильно. Після виписки інформацію щодо вигодовування дітей груддю і збереження лактації мами отримують у групі підтримки грудного вигодовування.
Чому грудне вигодовування найкраще?
Новонароджена дитина першим інстинктивним рухом тягнеться до материнської груді як до джерела життя. Природа потурбувалася, щоб, з’явившись на світ, дитина одразу отримала їжу, яка найкраще підходить її ще незрілому організму.
Годування молоком матері є природним продовженням харчування після внутрішньоутробного. Різниця тільки в тому, що плід отримує харчування через пуповину з крові матері, а новонароджена дитина — грудне молоко.
Воно має унікальні поживні та біологічні властивості, необхідні малюку для нормального розвитку: білки, жири, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни та мікроелементи.
Біологічно активні речовини грудного молока (гормони, ферменти, численні імунні та інші фактори) допомагають швидше подолати стрес та краще адаптуватися до умов життя в новому оточенні. Мамине молоко сприяє кращому процесу травлення, правильному обміну речовин та формуванню в дитини особистої повноцінної системи імунітету.
Сучасні наукові дослідження доводять, що вигодовування молоком матері визначає властивості розвитку та здоров’я не тільки на період дитинства, але й на наступні роки життя людини.
Частий та близький контакт матері та дитини під час годування грудьми викликає у малюка відчуття постійного захисту, тепла, сприяє розвитку позитивних емоцій, які згодом можуть стати рисою його характеру. Ці діти спокійніші та врівноважені, привітні й доброзичливі, більше прив’язані до матері, а згодом — і до батька. Їхній психомоторний, емоційний та фізичний розвиток кращий, вони більш комунікабельні, ніж “штучники”.
Серед дітей, вигодуваних грудним молоком, значно рідше трапляються випадки раптової смерті, менший ризик розвитку хронічних захворювань органів травлення, а також щелепних, стоматологічних та ортопедичних порушень, а у майбутньому — менший ризик розвитку важких хвороб обміну речовин, як-от цукровий діабет, ожиріння, атеросклероз.
Немовля повинно вигодовуватися материнським молоком. Так закладено природою і так має бути, якщо нація хоче зберегти репродуктивне і психоемоційне здоров’я, а кожна конкретна сім’я прагне виростити здорову дитину.
Грудне вигодовування незамінне для забезпечення повноцінного розвитку і росту дитини. Абсолютно унікальне значення мають імунобіологічні протиінфекційні властивості грудного молока, що сприяють формуванню імунного захисту організму дитини, захищаючи від інфекцій.
Грудне вигодовування має позитивний вплив на формування нервової системи. Так, поліненасичені жирні кислоти, які містяться у грудному молоці, розглядаються як “прискорювачі” дозрівання і розвитку центральної нервової системи, особливо в дітей, які народилися передчасно.
Прикладання новонародженого до грудей матері одразу після народження сприяє тривалішій і успішній лактації у матері, заселенню організму маляти материнськими біфідо- і лактобактеріями, що визначатиме фізіологічне становлення мікрофлори та імунітету в немовляти, формуванню почуття прив’язаності матері до дитини.
Вплив годування грудьми на здоров’я матері
Годування грудьми має важливі переваги і для здоров’я матері. Адже зменшує ризики кровотеч, анемії, є профілактикою гнійно-септичних захворювань, маститу й онкологічних захворювань молочної залози, матки, яєчників.
А ще грудне вигодовування є своєрідним контрацептивом, надійним фізіологічним методом запобігання незапланованої вагітності протягом перших шести місяців після пологів, коли жінка годує немовля лише грудьми.
І звісно, тільки годуючи грудьми, жінка відчуває ні з чим незрівнянне щастя материнства.
Ганна СИДОРЧУК, завідувачка відділення сумісного перебування матері та дитини міського перинатального центру