Створення ОСББ має більше переваг, аніж недоліків. Це твердження стало ключовим під час конференції “ОСББ: від реєстрації до функціонування”, котра минулої суботи відбулась у приміщенні інституту МАУПу за сприяння депутата Хмельницької міської ради Віталія Коліщака. Під час заходу експерти спробували розвіяти міфи навколо цієї теми й надати максимум корисної інформації.
Створення ОСББ має більше переваг, аніж недоліків. Це твердження стало ключовим під час конференції “ОСББ: від реєстрації до функціонування”, котра минулої суботи відбулась у приміщенні інституту МАУПу за сприяння депутата Хмельницької міської ради Віталія Коліщака. Під час заходу експерти спробували розвіяти міфи навколо цієї теми й надати максимум корисної інформації.
З 1 липня цього року ЖЕКи у нинішньому вигляді перестануть існувати. Вони перетворяться на комунальні управительські компанії, які надаватимуть ті ж послуги, що й ЖЕКи, але конкуруватимуть за це право з приватними компаніями. Якщо до того часу громадяни не визначаться з формою управління будинком, то управительську компанію їм призначатиме міська влада. За словами радника заступника голови Київської міської держадміністрації з питань розбудови інституту ефективного власника Олексія Тихонова, найоптимальніший варіант — створення ОСББ або найнятий управитель.
“Ще зарано говорити, яким чином призначатимуться управительські компанії для будинків, мешканці яких не визначилися. Про це не знають навіть у Кабміні, адже нині лише розробляється алгоритм призначення управительських компаній. Якщо до 1 липня він не буде затверджений, то, скоріш за все, ЖЕКи у старій формі ще трішки проіснують, але недовго. Тому найкраще вже визначитися й створити ОСББ, яке допомагає розумно розпоряджатися спільною власністю, тобто вашим багатоквартирним будинком”, — вважає Олексій Тихонов.
Також експерт запевнив, що не варто боятися управительських компаній, які призначатиме місцева влада. Якщо мешканців будинку не влаштовуватимуть їхні послуги, вони зможуть вибрати нову компанію. Як показує досвід Кривого Рогу, приватні компанії виконують свої обов’язки значно ефективніше, аніж комунальні, тому останні можуть програти конкурентну боротьбу.
Голова правління ГО “Хмельницька асоціація ОСББ” Юрій Хмельницький спробував розвіяти кілька міфів, які існують навколо об’єднань співвласників. За його словами, ОСББ — це не новий ЖЕК, а орган для прийняття спільних рішень всіма мешканцями багатоквартирного будинку.
“Ніхто за вас краще не знає, що потрібно полагодити чи покращити у вашому будинку. Об’єднавшись навколо спільної власності, ви зробите багатоквартирний будинок комфортнішим для життя. Адже у ньому є ваша індивідуальна та спільна власність. До першої належить лише ваша квартира. Дах, технічні приміщення, ліфт, сходи й сходові майданчики, нежитлові приміщення, магістральні комунікації, підвал і фундамент, прибудинкова територія належать вам і вашим сусідам, а не ЖЕКу чи міській владі. Тому ви й повинні відповідати за них”, — наголосив Юрій Хмельницький.
Також він спростував чутки про ймовірність залишитися без квартири, яку начебто може закласти для взяття кредиту голова ОСББ. За його словами, це не можливо, адже у голови немає прав закладати чужі приватні квартири чи будь-які інші частини будинку. Нині є прецеденти, коли недобросовісні голови ОСББ зникають у невідомому напрямку з зібраними грошима, але зазвичай це вина самих мешканців.
“До вибору голови слід поставитись відповідально і постійно конт-ролювати грошові потоки. ОСББ має банківський рахунок й усі спільні гроші циркулюють в електронній формі, тому напрочуд легко відстежити, на що вони потрачені. Натомість ЖЕК розпоряджається готівкою, тому й виникають непрозорі схеми розподілу грошей. Більше того, ЖЕК є прибутковою організацією, тому платить податки з частини квартплати. ОСББ — неприбуткова організація, усі внески мешканців будинку йдуть на його утримання. Як бачимо, об’єднання співвласників має більше переваг, аніж недоліків”, — переконаний Юрій Хмельницький.
Під час заходу Олексій Тихонов детально розповів, як створити ОСББ. Для початку необхідно організувати ініціативну групу, яка пропагуватиме ідеї ОСББ. Далі, щоб повідомити усіх про майбутні збори, варто отримати список співвласників вашого багатоквартирного будинку. Представник ініціативної групи з протоколом про її створення може звернутися за потрібною інформацією у Центр надання адміністративних послуг або у бюро технічної інвентаризації.
Усіх співвласників необхідно повідомити про збори за 14 діб до їх початку, вказавши дату, місце проведення, ПІБ ініціаторів і порядок денний. Таке повідомлення вручається особисто під розписку або замовним листом.
“Це потрібно робити оперативно й перед основними зборами організувати проміжні, щоб зрозуміти хід думок сусідів. Завжди буде три категорії людей. Прибічників і прихильників ідеї створення ОСББ буде порівно, але небагато. Найбільше тих, хто ще не визначився. Саме їх слід переконати у перевагах об’єднання співвласників. Для цього треба досконало вивчити законодавство, щоб відповідати на запитання мешканців, які обов’язково виникнуть під час зборів. Основні збори раджу проводити у великому приміщенні, наприклад, у школі, а не на вулиці. На них бажано запросити депутата міської ради від вашого округу”, — розповів Олексій Тихонов.
У день зборів необхідно зареєструвати всіх присутніх, вибрати головуючого, секретаря й лічильну комісію з двох-трьох людей, а опісля перейти до розгляду порядку денного. Перші питання, за які варто голосувати, — створення ОСББ і прийняття його статуту. Далі вибирають правління ОСББ і контрольно-ревізійну комісію, яка контролюватиме законність грошових витрат.
“Не варто вибирати в правління багато членів. Оптимальна кількість — три співвласники. Бажано, щоб вони при вас обрали голову, щоб усі мешканці знали його в обличчя”, — зазначив експерт.
Олексій Тихонов розповів, якщо учасники зборів віддали менше 50 відсотків голосів, не варто закривати протокол. Згодом можна у письмовій формі опитати співвласників, які не прийшли на збори. Якщо більшість погодилася створити ОСББ, його голова завіряє у нотаріуса дві копії статуту й подає їх на реєстрацію.
Експерт порадив за детальнішою інформацію звертатися у Ресурсний центр “Хмельницької асоціації ОСББ” у приміщенні міського управління ЖКГ на вул. Проскурівській, 1, кабінет 205а та до його голови Юрія Хмельницького.
Андрій ЯЩИШЕН