Соціум

Крути, Крути, не забути!

З  таким гаслом 29 січня хмельничани вшанували пам’ять героїв Крут, організувавши смолоскипну ходу центром нашого міста.

З  таким гаслом 29 січня хмельничани вшанували пам’ять героїв Крут, організувавши смолоскипну ходу центром нашого міста.

Історія України сповнена величезною кількістю подій, пов’язаних з боротьбою за національну гідність, надала нам ще один такий приклад — битву під Крутами. Майже чотири сотні студентів першого курсу Київського університету імені Святого Володимира (нині Т.Шевченка) трохи менше, ніж 100 років тому, добровільно вирушили на захист   Батьківщини проти більшовицької армії, яка налічувала приблизно 3000 добре озброєних вояків, які мали ще й важку артилерію.
Українська громада не залишила цей слід в історії поза увагою. Тому щороку згадує молодих патріотів, беручи участь у марші зі смолоскипами, який проводиться чи не в кожному місті України. Хмельницький також підтримує цю традицію. Ініціаторами та головними організаторами ходи були представники ВО “Свобода” та ВГО “Сокіл”. Традиційно хода розпочинається з центрального майдану Хмельницького і продовжується вулицями Кам’янецькою, Проскурівською та Володимирською. 
Один із організаторів ходи Віктор Бурлик, депутат Хмельницької обласної ради, поділився враженнями: “Радий, що все вдалося, майже тисяча людей зібралася, аби вшанувати пам’ять героїв Крут. Особливо тішить, що в марші найбільше молоді”.
Владислав Політ, учень колегіуму ім. В.Козубняка
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО

 

Минулої п’ятниці урочистістю у Палаці творчості дітей та юнацтва місто відзначило 98-у річницю пам’яті героїв битви під Крутами.

Тематичний вечір “Під Крутами пішли в безсмертя” об’єднав освітян та громадськість міста. На захід завітав і заступник міського голови Володимир Гончарук, котрий назвав битву під Крутами трагедією, бо “сотні українських частин, які брали участь у Першій світовій, люди з досвідом у військовій справі, хотіли служити УНР, керівництво якої, на жаль, не усвідомлювало необхідності існування армії. Все, на що наважилося, — відправити проти більшовиків хлопців та дітей”.
Слова скорботи звучали і від керуючого справами виконавчого комітету Юлії Сабій.
Події 1918 року пов’язали і з сьогоденням, адже і нині гинуть наші герої в зоні АТО.
Більше про героїв різних часів, які захищали Україну, зокрема й битви під Крутами, учасники заходу дізналися з відеороликів. Прослухали пісні-присвяти, вірші. Пом’янули славних українців і народним танцем у виконанні художніх колективів “Подолянчик” та “Злагода”.
Наш кор.
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО

 

 

Спогад про понад 300 героїв, які загинули, захищаючи рідну землю від нападників, має зберегтися у нашій пам’яті. І ми не забули ті буремні події, тому в прес-клубі “Юний журналіст” відбувся вечір пам’яті крутянців, котрі полягли за вільну, незалежну державу.

Історія вимагає знати її і шанувати, адже хто не пам’ятає своєї історії, приречений пережити її заново. Подія, що сталась 29 січня 1918 року поблизу Києва, сколихнула весь народ. Важко згадувати той чорний і кривавий день, коли три сотні юнаків, студентів — дітей, перетворившись у мужніх воїнів, пішли у бій одвертий, за рідну Україну ― до смерті, до загину. Чи важко було їм? Чи боляче і страшно? Мабуть, їхній страх поглинувся свистом куль, вибухами гранат і тріском кулеметних черг. У молодих хлопців, які воювали проти московської армії, не було відповідної зброї, як у російського війська, тому оборонялися майже голіруч, маючи лиш гвинтівки-трилінійки. Все одно рушили: не просто зупинити ворога, а щоб не віддати столицю без бою, проте для цього сил потрібно було вдесятеро більше… Лютий мороз доходив до -15 ˚С. Маленький студентський курінь займав позицію з обох боків високого насипу колії. Приблизно о десятій почався кривавий бій. Здавалося б, ряди ворогів рідшали, чорні постаті нападників зникали, та на їх місце ставали другі, а за ними й треті…
За масштабами всесвітньої історії, битва під Крутами зовсім невеличка. Тут не йдеться про якесь особливе військове мистецтво, лише про жагу до свободи та вершину справжнього патріотизму. Герої-крутянці збудували собі вічний пам’ятник в історії Української держави. Проте закривавлений слід все ж повторився. 2014-2015 роки принесли Україні нових героїв Небесної сотні та не-оголошеної війни на Сході.
Невже ті нелюди продовжують знущання? Хто ж вони такі, щоб забирати людські життя? Це питання хвилювало учасників тематичної програми — лідерів, старшокласників шкіл міста, пересічних хмельничан, яким небайдужа доля країни. Передивляючись історичні світлини і кадри фільмів, вслухаючись у слова пісень та поезій, у яких жорстока правда, що тривалий час замовчувалася, глядачі не стримували сліз. Глядацька зала, в яку перетворилась аудиторія прес-клубу, була переповнена. Після програми гості не розходилися, підходили до стендів, читали інформацію, вглядалися в мужні обличчя… Спільна праця юних журналістів і лідерів, керівників прес-клубу і волонтерів поєднала подвиги героїв 1918-го та сучасних патріотів. Усі присутні відчули той дух, емоції. Дехто поділився власними думками.
Артур Святий, майбутній історик:
— Хотів би виділити цитату: “Хід історії вершиться по спіралі”. Для мене як майбутнього історика це є надзвичайно важливим уроком. Маємо знати свою історію, аби не повторювати її помилки.
Євгенія Соболєва, вихованка прес-клубу:
— Насправді дуже шкода, що в багатьох школах не порушується ця тема. Можна порівнювати цю битву з нашим часом, особливо з Майданом. Вдруге цього мало не статися б, адже крутянці гинули не для того, щоб сучасні хлопці знову воювали.
Захід пам’яті пройшов цікаво, а сльози, які важко було стримати, то сльози очищення.
Валерія Касьяр, прес-клуб “Юний журналіст”

 

Уроки історичної пам`яті, присвячені 98-й річниці бою під Крутами, відбулися і в рамках співпраці Національної академії Державної прикордонної служби імені Богдана Хмельницького та міського Товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка.

Спілкуючись із офіцерами-прикордонниками в Народному Домі “Просвіти” її голова Зоя Діденко відзначила, що жертва крутянців не була даремною — виросли нові когорти борців за волю України. Цей дух героїзму й лицарства позначається й тепер на воїнах АТО.
На прикладі 300 крутянців виховані ті, хто продовжив священну боротьбу за соборну Україну. Це підтвердили офіцери, які зараз охороняють кордони держави і є свідками героїчного чину на Сході України.
Вшанували пам`ять 18-річного подолянина Миколи Бублика, який поліг в бою під Крутами і похований на Аскольдовій могилі в Києві…
Увазі слухачів першого факультету академії була представлена тематична книжкова виставка, а також просвітницька телепрограма “Свою Україну любіть” із фільмом “Лист без конверта” про героїчний бій під Крутами.
Недільний лекторій в академії також присвятили героям-крутянцям і тим, хто захищає рідну землю сьогодні.
Яків Атаманчук, полковник НАДПСУ ім. Б.Хмельницького

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *