Закон України “Про особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках” прийнятий. Згідно з нововведеннями українці мають час до 1 липня 2016 року, щоб визначитися, хто буде здійснювати управління їхнім будинком надалі. Новий закон руйнує монополію ЖЕКів на надання житлово-комунальних послуг і перекладає всю відповідальність за утримання та управління будинком на його мешканців.
Закон України “Про особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках” прийнятий. Згідно з нововведеннями українці мають час до 1 липня 2016 року, щоб визначитися, хто буде здійснювати управління їхнім будинком надалі. Новий закон руйнує монополію ЖЕКів на надання житлово-комунальних послуг і перекладає всю відповідальність за утримання та управління будинком на його мешканців.
Наразі у нас практично всі квартири в багатоповерхівках та нежитлові приміщення приватизовані чи викуплені, тобто власниками є конкретні особи. А ось кому належать дах, підвали, сходи, допоміжні приміщення тощо, чіткої відповіді не існує. ЖЕКу? Але чому? ЖЕК залишається обслуговуючою організацією, яка надає комунальні послуги, а мешканці за ці послуги сплачують кошти. Звичайно, є також поняття баласоутримувача, ним також був ЖЕК. Але власність чия? Закон “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” нарешті дав відповідь на це запитання: багатоквартирний будинок належить співвласникам. Сама квартира — це приватна власність, а дах, підвали, сходи, допоміжні приміщення тощо є спільною сумісною власністю.
Але, окрім прав на це майно, у власників є обов’язки щодо його утримання. Отже, мешканці багатоповерхівок повинні до 1 липня цього року визначитись із формою управління в своїх будинках. Вона може бути різною: об’єднання співвласників зі створенням юридичної особи чи без неї, самостійне управління чи передача управляючій компанії тощо. Але визначитися з формою управління у будь-якому разі треба.
До 1 липня 2016 року обслуговувати багатоквартирні будинки будуть ті ж організації, що й до цього. А після цієї дати за Законом: “У разі, якщо протягом одного року з дати набрання чинності Закону співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об’єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики й політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком терміном на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного терміну жодна зі сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний термін”.
Як на мене, краще створити об’єднання співвласників багатоквартирного будинку — ОСББ. Але далеко не всі розуміють не тільки назву, а й сенс створення ОСББ. Все це через низький рівень поінформованості населення. ОСББ — це не альтернатива ЖЕКу, це ментально інший живий організм, така собі сукупність завдань, ідей, бажань людей та методів досягнення цих завдань з одночасною об’єктивною оцінкою власних можливостей. З особистого досвіду можу сказати, що ОСББ — це унікальна форма управління спільним майном (майновим комплексом), що дозволяє власникам самостійно вирішувати долю свого багатоквартирного будинку, відповідно поліпшувати, вдосконалювати його, вирішувати питання необхідності проведення ремонтів, модернізації та контролювати його стале функціонування. У разі створення ОСББ власники зможуть нарешті самостійно розпоряджатися майном та коштами.
Важливо, що тільки ОСББ як юридична особа може вирішувати питання землі. Згідно з Законом “земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом міністрів України. А також у разі знищення (руйнування) багатоквартирного будинку майнові права на земельну ділянку, на якій розташовано такий будинок, та належні до нього будівлі, споруди та прибудинкова територія зберігаються за співвласниками багатоквартирного будинку”.
Порядок передачі землі уряд ще узгоджує. Варто знати, що тільки власники квартир можуть визначитися з формою управління у багатоквартирному будинку й обрати прийнятний для всіх формат.
Кваліфіковану допомогу може надати ресурсний центр підтримки ОСББ за адресою: м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 1, управління житлово-комунального господарства, кімн. 205а.
Сторінка у “Фейсбуці” facebook.com/xaosbb, тел.: 067-740-66-91, 097-692-17-38.
Юрій Хмельницький,
голова правління Хмельницької асоціації ОСББ