Минулого четверга хмельницькі шанувальники мистецтва розгадували у роботах заслуженого художника України Олександра Гуменчука “Знаки Землі”. Відкриття його виставки під такою назвою відбулося в обласному художньому музеї.
Минулого четверга хмельницькі шанувальники мистецтва розгадували у роботах заслуженого художника України Олександра Гуменчука “Знаки Землі”. Відкриття його виставки під такою назвою відбулося в обласному художньому музеї.
Більша частина експозиції — декоративна абстракція на полотнах. “Хоч люди звикли бачити в абстрактних роботах щось незвичне, тут зображені цілком впізнавані речі, просто намагався передати їх силуетно. Наприклад, дерева, ліс у мене можуть бути тонкими вертикальними смугами”, — каже автор.
Так, на 12 полотнах, створених за допомогою тканини, фарб, елементів з пластику, мотузки тощо, зображені “Знаки Землі” — поле, яке закінчується біля горизонту, чорні борозни, пейзажі неба, природа у різні пори року… Як зазначають мистецтвознавці — колеги автора з кафедри дизайну Хмельницького національного університету, кожне полотно позначене тонким почуттям живописної фактури, кольору, прагненням відтворити природу попри її мінливість, складність та багатогранність.
Саме завдяки кольору й фактурі роботи автора теплі, домашні, створюють затишок у інтер’єрі. З першого погляду, коли ще не розумієш їх справжнього змісту, вони нагадують кольорові килими.
Хоча полотна Олександра Гуменчука й сучасні, у них збережена народна традиція, деякі доповнені візерунками, знаками, характерними для народної культури. Так, робота “Зірка, що впала на землю” асоціюється з Різдвом. Осучаснення народної культури, звернення до першоджерела — сил природи — заслуга майстра.
Фізика “Знаків Землі” показує, як крізь призму світла, тіні, змінюється форма, колір предмета. Наприклад, робота “Відображення” нагадує дерева, траву, які, відбиваючись у воді, змінюються.
Затишок, гра світла і тіней — у роботі “Затемнення безлічі сонць”, де зображено два поверхи будинку з погаслим вікном і тим, у якому ще світиться пізнє світло. Вдала фактура (робота з тканини), яскраво-помаранчевий колір сповнюють глядача відчуттям домашнього затишку.
Крім того, Олександр Гуменчук представив дві об’ємно-просторові композиції з дерева і тканини.
Підкорює майстер тим, що роботи неоднозначні, викликають безліч асоціацій, а отже, спонукають до мислення, разом з тим естетично привабливі.
З відкриттям унікальної експозиції Олександра Гуменчука привітали художники, родина, друзі. “Вже вдруге у нашому музеї проходить персональна виставка Олександра Гуменчука, і вдруге його роботи вражають, захоплюють, надихають. Шанувальники і ті, хто ще не знайомий з творчістю цього майстра, можуть відвідати цю експозицію в музеї протягом місяця”, — каже директор музею Лариса Чернова.
Ірина САЛІЙ
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО