Відшкодування збитків за перевезення пільговиків стало найгарячішим питанням робочої наради з організації пасажирських перевезень на міських маршрутах загального користування, на яку у вівторок зібралися представники міської влади й перевізників.
Відшкодування збитків за перевезення пільговиків стало найгарячішим питанням робочої наради з організації пасажирських перевезень на міських маршрутах загального користування, на яку у вівторок зібралися представники міської влади й перевізників.
У цьогорічному держбюджеті кошти на відшкодування перевезень пільгових категорій населення не передбачені. У складній ситуації опинились і перевізники, й представники місцевої влади. Перші зобов’язані перевозити пільговиків, але не отримують за це компенсацій, другі повинні знайти гроші на відшкодування й здійснити його так, щоб це не суперечило чинному законодавству.
Для цього у міському бюджеті на 2016 рік передбачено 24 мільйони гривень. Нині вирішують, за яким алгоритмом проводитимуть відшкодування перевізникам. Поки є чотири варіанти: залишити так, як було раніше, надавати адресну допомогу пільговикам, обмежити місця для них, визначити конкретний час для перевезення пільгових категорій (у певні дні тижня чи години).
Заступник міського голови Андрій Бондаренко запевнив, що всі ці варіанти будуть винесені на громадські слухання. Однак перевізники вважають, що найкращий варіант — це монетаризація пільг.
“Наприклад, Хмельницький і Віньковецький райони вже видають своїм пільговикам адресну допомогу. Проте, коли вони приїжджатимуть в обласний центр, то користуватимуться коштами хмельницьких платників податків. Тому в Хмельницькому також необхідно монетаризувати пільги. Це буде найвигіднішим варіантом для міста”, — переконана представник ТОВ “Хмельницьке таксі” Валентина Мороз.
Проте заступник начальника міського управління транспорту та зв’язку Сергій Шепурев вважає, що з точки зору законодавства цей варіант є не-однозначним. За його словами, таким чином пільговим проїздом зможуть користуватися виключно хмельничани. Якщо у наше місто приїде пільговик, наприклад, з Дніпропетровська, де влада не виділяє адресної допомоги, він не зможе скористатися послугами хмельницьких перевізників. А це суперечить чинному законодавству, адже ніхто не відміняв право на пільговий проїзд у громадському транспорті.
“Таке рішення громадяни оскаржуватимуть у суді. Ми роздамо гроші пільговикам, а наше рішення суд відмінить. Що тоді робити? До того ж процес монетаризації тривалий й не відповідає чинному законодавству”, — зазначив він.
Тому представники перевізників запропонували міській владі хоча б повернути їм ціну 3 гривні 50 копійок за проїзд у маршрутному таксі. За їхніми словами, це допоможе хоч якось компенсувати збитки, які вони несуть, перевозячи пільговиків. Це питання буде розглянуте на одному з найближчих засідань міськвиконкому.
Інше гостре питання полягає в організації руху громадського транспорту вулицями міста. Головну проблему становлять власники приватного транспорту й міжміські рейсові автобуси, які висаджують пасажирів на зупинках громадського транспорту. Це спричиняє затори та збої графіка руху пасажирського транспорту.
“Ми направили в облдержадміністрацію звернення від міської влади стосовно заборони зупинок міжміського транспорту в Хмельницькому. Нині розглядається питання про винесення міжміських маршрутів за межі міста, щоб розвантажити центральні вулиці, передусім Кам’янецьку”, — зазначив Сергій Шепурев.
Також перевізників турбує збільшення кількості пасажирів, які користуються послугами громадського транспорту у нетверезому стані й заважають водію та пасажирам. Щодо цього начальник міського відділу поліції Валерій Онісьєв запропонував обладнати маршрутні таксі камерами у салонах. “По-перше, це допоможе нам боротися з кишеньковими злодіями, по-друге, буде доказом проти хуліганів. Якщо наявний неадекватний п’яний пасажир, водій має зателефонувати на 102 й повідомити свій маршрут руху поліції, яка оперативно відреагує на звернення”, — наголосив Валерій Онісьєв.
Андрій ЯЩИШЕН
У п’ятницю, 15 січня, о 10.00 у великому залі кінотеатру ім. Т.Шевченка відбудеться робоча нарада щодо врегулювання питання перевезення громадян пільгових категорій, на яку запрошуються керівники громадських організацій, які представляють інтереси пільгових категорій громадян.