Традиційний різдвяний вертеп відбувся 8 січня біля головної ялинки міста на майданчику біля кінотеатру імені Т.Шевченка. Фольклорний гурт “Ладовиці” спільно з ансамблями “Дитинець” і “Ладосвіт” інсценізували народження Христа.
Традиційний різдвяний вертеп відбувся 8 січня біля головної ялинки міста на майданчику біля кінотеатру імені Т.Шевченка. Фольклорний гурт “Ладовиці” спільно з ансамблями “Дитинець” і “Ладосвіт” інсценізували народження Христа.
На Різдво, коли місто прибране у білосніжний сніговий серпанок, в оселях пахне святковими стравами, а людські серця сповнені віри в диво, саме час згадати про віковічні українські традиції. Однією з таких, що дожила до наших днів, є вертеп — театралізоване дійство, яке символізує народження Христа. Проте мало хто знає, що цей звичай існує ще з часів Київської Русі. Зокрема, перша згадка про вертеп датована 1666 роком, а звичай “ходіння з ляльками” відомий з 1573 року.
Вертеп не є суто християнським явищем, подібні дійства влаштовували давні слов’яни-язичники на честь вшанування нового сонця та нового хліборобського року, що починається з поворотом сонця на весну. Після запровадження християнства звичай вертепу набув іншого значення — вшанування народження Ісуса Христа.
У XVII-XVIII століттях в Україні вертепом називали мандрівний ляльковий театр, що мав форму дерев’яної скрині з двома ярусами. На верхньому, як правило, ставили вистави духовного та філософського змісту, а нижній був призначений для жартівливих вистав-інтермедій у перервах між діями основної вистави. Згодом вертепним театром почали називати різдвяне дійство засобами лялькового театру за участю людей-акторів.
Саме цю традицію відтворили учасники колективів “Ладосвіт”, “Дитинець” та “Ладовиці”, влаштувавши на майданчику біля кінотеатру ім. Т.Шевченка феєричне різдвяне дійство, що на деякий час перенесло глядачів у часи правління царя Ірода й народження Спасителя, на честь якого юні актори співали колядки. “За допомогою цього дійства ми хотіли донести до людей диво Різдва”, — каже керівник ансамблю “Ладовиці” Ірина Телюх.
А про те, чим є вертеп сьогодні, ми вирішили запитати глядачів. “Вертеп — це різдвяні гуляння, коли люди збираються компанією та йдуть колядувати, несуть із собою зірку та прославляють Христа”, — переконані семирічні Юля та Карина. “Це надзвичайно добре, що в Україні є така традиція, яку потрібно передати потім дітям і онукам. Вдячна гурту “Ладовиці”, що підтримує все українське. Дай їм, Боже, здоров’я”, — додає їхня мама Катерина.
Ірина Голотова
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО