Під дверима онкогінекологічного кабінету з’юрмилися жінки — хто за записом, хто на забір аналізів, хто за результатами обстеження… Голосно з’ясовують, хто першою зайде в кабінет. На жаль, звична ситуація, не зовсім зручна і для лікаря, і для пацієнтів. Так розпочинається мій робочий день.
Під дверима онкогінекологічного кабінету з’юрмилися жінки — хто за записом, хто на забір аналізів, хто за результатами обстеження… Голосно з’ясовують, хто першою зайде в кабінет. На жаль, звична ситуація, не зовсім зручна і для лікаря, і для пацієнтів. Так розпочинається мій робочий день.
До кабінету запрошуються жінки для обстеження на віруси папіломи людини (ВПЛ) типів 16-18 та інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Це дослідження обов’язково проводиться для тих, в кого виявлені патологічні зміни на шийці матки. Адже вчені довели, що при наявності ВПЛ, особливо високого онкогенного ризику типів 16-18, проходить злоякісне переродження на шийці матки протягом 6-12 років. Наявність інфекцій, наприклад хламідіозу, уреаплазмозу, мікоплазмозу, трихомоніазу, гарднерельозу, гонореї, інфікування вірусом простого герпесу другого типу також сприяє такому переродженню. Тому необхідно виявити наявність інфікування, збудників інфекції, пролікувати подружні пари і вже потім переходити до безпосереднього лікування патології шляхом діатермокоагуляції (припікання струмом високої частоти) або кріодеструкції (лікування зрідженим азотом).
Попередньо набирається матеріал з цервікального каналу і шийки матки для цитологічного обстеження, тобто на наявність змінених, атипових клітин. Обов’язково проводиться проста і розширена кольпоскопія — огляд шийки матки спеціальним оптичним препаратом зі збільшенням у 20 разів без обробки і з наступною обробкою розчинами оцтової кислоти, Люголя, до складу якого входить йод, для уточнення діагнозу: ерозія шийки матки, лейкоплакія, дисплазія.
Якщо є патологія, береться біопсія — відтинається маленький шматочок тканини шийки матки для обстеження під потужними мікроскопами у патологоанатомічному центрі для уточнення діагнозу “дисплазія шийки матки” чи виявлення злоякісних клітин.
Ці методи обстеження доступні кожній жінці, варто лише звернутися до лікаря акушера-гінеколога.
…До кабінету заходить молода жінка у супроводі дільничного акушера-гінеколога. Знайомлюсь з її історією хвороби. Лікар розповідає, що хвора, до речі, медична сестра, протягом п’яти років після пологів не зверталась на огляд, хоча й знала, що у неї була ерозія шийки матки. Почувалася добре, нічого не боліло. Але кров’янисті виділення змусили її звернутися до гінеколога. Проводимо кольпоскопічне обстеження, результат невтішний: на тлі ерозії — ознаки злоякісного новоутворення. На жаль, час, коли можна було обмежитись лише діатермокоагуляцією або кріодеструкцією, і так профілактувати рак шийки матки, втрачений. Виписую направлення на подальше лікування в онкодиспансер. Тепер цій молодій жінці доведеться перенести складну операцію, променеву терапію…
Заходить нова пацієнтка. Рік тому у неї теж було діагностоване злоякісне новоутворення початкової стадії. Після лікування в онкодиспансері вона планує вагітність. При огляді змін на шийці матки не виявлено. Добре, коли все так закінчується…
Запрошуємо в кабінет чергову пацієнтку. Бліда, виснажена жінка звернулась для продовження лікарняного листа після тривалого лікування в онкодиспансері. Пам’ятаю, як вона вперше прийшла три місяці тому. Протягом двох років самостійно лікувалась травами і тільки згодом зважилася на обстеження в онкогінекологічному кабінеті. У неї тоді була виявлена міома матки великих розмірів, жінку направили на ультразвукове обстеження, а потім — на діагностичний вишкріб стінок порожнини матки. Для мене тоді результати аналізів не були несподіванкою, але для розмови з пацієнткою довелось підбирати слова, вмовляти, що потрібно обов’язково лікуватись, боротися за життя. І от лікування завершено. Жінка розповідає, що вона тепер по-новому ставиться до свого здоров’я. …Слава Богу, що її життю тепер нічого не загрожує.
На жаль, не все так добре в інших пацієнток, які звертаються за випискою знеболюючих препаратів. Лікування проводилось на занедбаних стадіях захворювання, виникли рецидиви, розвиваються метастази, турбує виражений постійний біль внизу живота, в попереку. І коли запитуєш у таких хворих, чому вони не звертались до лікаря при появі перших ознак захворювання: водянисті або кров’янисті виділення, кровотечі в міжменструальному періоді або в менопаузі, чуєш відповідь: “Нічого не боліло”. Але ж передпухлинні і навіть злоякісні захворювання на ранніх стадіях, як правило, не супроводжуються больовим синдромом. Є, на жаль, і такі хворі, які протягом 15-20 років ні разу не звертались до гінеколога, також аргументуючи це тим, що їх нічого не турбувало, а під час огляду виявлялися злоякісні пухлини у занедбаних стадіях. Найчастіше такі випадки трапляються у жінок старшого віку.
Дуже важливе значення має своєчасне звернення за медичною допомогою на ранніх стадіях, коли можливо провести в онкодиспансері повноцінне лікування — радикальне хірургічне втручання, променеву терапію, хіміотерапію. Таке лікування сприяє повному одужанню.
…А тим часом у кабінеті вже нова пацієнтка з результатом УЗД органів малого тазу та показниками онкомаркерів яєчників. Жінка звернулася без скарг для проведення чергового онкопрофогляду і заповнення медичної книжки, а при огляді була виявлена кіста яєчника. Ознайомившись із результатами, надаю рекомендації, є підозра на фолікулярну кісту. Оформляємо пацієнтку на диспансерний облік, призначаємо дату наступного огляду, пояснюємо, як важливо регулярно спостерігатись. Якщо кіста самостійно не регресує протягом трьох-чотирьох місяців, направимо жінку на лапароскопічну операцію з діагностичною і лікувальною метою.
Кісти яєчників — передпухлинні захворювання і їх своєчасне лікування попереджає злоякісне переродження. На жаль, за статистичними показниками, у 60 відсотків випадків виявляється рак у ІІІ-ІV стадіях, коли вже наявні метастази в кишківник, очеревину тощо. Радикальне лікування, на жаль, уже неможливе.
У чому ж причина такої запізнілої діагностики? На ранніх стадіях це захворювання дуже важко діагностується, бо не має специфічної симптоматики, можуть турбувати періодичний незначний біль у животі, здуття, на яке жінки не звертають уваги. І якщо в цей час хвора не звернеться до гінеколога, не будуть проведені ультразвукове обстеження органів малого тазу, черевної порожнини, визначення онкомаркерів яєчників, захворювання швидко прогресуватиме.
…Прийом триває. Різні люди, різні долі… Як часто жінки не зважають на стан власного здоров’я, не звертаються на огляд до гінеколога тривалий час, не лікуються, навіть знаючи про наявність у себе таких захворювань, як ерозія, дисплазія шийки матки, міома матки, кісти яєчників.
Повертаюся додому після робочого дня… Стараюся забути все, що було сьогодні, і не можу: перед очима пацієнтки зі своїми скаргами, бідами, стражданнями… Все ж вірю, що, прочитавши цю статтю, жінки обов’язково звернуться на огляд до гінеколога, змінять своє ставлення до власного здоров’я.
Ніна КОРДОНСЬКА, акушер-гінеколог перинатального центру з багаторічним стажем роботи