Соціум

Агромайдан чи фейк?

Минулої п’ятниці представники аграріїв майже зі всієї Хмельниччини на головній площі нашого міста влаштували акцію протесту, яку її організатори претензійно вже встигли охрестити “аграрним майданом”. Їхня основна вимога — зупинити в області земельне рейдерство, в якому вони звинувачують нардепа Олександра Герегу та людей з його партії “За конкретні справи”. Щоправда, ця акція, попри декларування благородних цілей, залишає низку запитань…

Минулої п’ятниці представники аграріїв майже зі всієї Хмельниччини на головній площі нашого міста влаштували акцію протесту, яку її організатори претензійно вже встигли охрестити “аграрним майданом”. Їхня основна вимога — зупинити в області земельне рейдерство, в якому вони звинувачують нардепа Олександра Герегу та людей з його партії “За конкретні справи”. Щоправда, ця акція, попри декларування благородних цілей, залишає низку запитань…

Розпочали її о дев’ятій ранку. На майдані Незалежності з’явилася сільськогосподарська техніка, якою було взято у кільце головну площу міста. У такому супроводі розпочалася сесія обласної ради, початок якої був запланований на 12.00. Свої вимоги протестувальники хотіли передати саме депутатам облради та її новообраному голові Михайлу Загородному.
До початку сесії зібралось уже кілька сотень протестувальників, були встановлені сцена й намети, де безкоштовно роздавали гарячу каву й пиріжки. Паралельно у приміщенні обласної філармонії аграрії організували форум, під час якого напрацювали свої вимоги й текст резолюції до голови Хмельницької облради, президента, прем’єра та депутатів Верховної Ради.
Попри претензії на Євромайдан, який переріс у Революцію гідності, наш доморощений “аграрний майдан” виглядає як фейк. Присутні на площі протестувальники неохоче спілкувалися з представниками преси, весь час відсилаючи за коментарем до людей, які пізніше виступатимуть на сцені. Свою відмову давати коментарі вони пояснювали страхом втратити роботу.
Рівень організації акції протесту й вимоги присутніх наштовхують на думку, що це лише частина боротьби місцевих олігархічних кіл. Люди, які виступали на сцені, вбачають корінь зла лише в постаті Олександра Гереги, проте ніхто не говорив про свавілля інших агрохолдингів.
Під час свого виступу представник ГО “Хмельницький Майдан” Алім Міщук заявив, що Олександр Герега — пряма загроза сільськогосподарському сектору Хмельниччини.
“Герега не розуміється на аграрному бізнесі — для нього це лише технологія, завдяки якій він отримає ще більше голосів селян на наступних виборах. Тому він дає за оренду землі економічно необґрунтовану ціну. Дії Олександра Гереги нищать малих фермерів і аграрний сектор краю загалом”, — наголосив він.
Проте ніхто з промовців так і не пояснив, відколи пропозиція селянину більшої суми за оренду землі стала новим видом рейдерства? І чому закони ринкової економіки опинилися поза законом?
У свою чергу керівництво герегівського ТОВ “Агрохолдинг 2012” у зверненні, опублікованому на сайті Незалежного громадського порталу, пояснило, що, використовуючи дрібних фермерів, великі агрохолдинги хочуть залишитися монополістами у Хмельницькій області й не допустити на ринок нових конкурентів.
Тут варто й згадати протистояння Аграрної партії та “За конкретні справи” під час місцевих виборів у Городку. Тоді вони звинувачували одна одну в спробі фальсифікацій та зриву виборів. Тому не дивно, що одним із організаторів аграрного майдану є Аграрна партія. Це й наштовхує на думку про аж ніяк не ідеологічне, а саме бізнесове протистояння представників обох політичних сил. А оголошувати, скажімо, наміри пана Гереги про створення мало не ХНР за прикладом ЛНР-ДНР, що взявся робити один із виступаючих на цьому мітингу — це вже явна дурниця…
Страх пустити нового гравця на аграрний ринок області є досить резонним. Великі холдинги побоюються не так зростання цін за оренду землі, як адміністративного ресурсу, який може використати новий конкурент у “рідних” для себе районах. Наприклад, у Городоцькому, Чемеровецькому, Дунаєвецькому…
Вимоги протестувальників обласна рада вирішила залишити без розгляду на цій сесії. Голова Михайло Загородний пообіцяв присутнім, що їхні питання будуть розглянуті на наступній сесії, яка повинна відбутися не пізніше 20 грудня.
Отож протистояння хмельницьких агрохолдингів триватиме. Шкода, що у своїй боротьбі вони використовуватимуть звичайних селян і благородні цілі Євромайдану.
Андрій ЯЩИШЕН
Фото Миколи Шафінського

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *