В імунітеті дітей на певних етапах розвитку є ряд особливостей, про які варто знати батькам. Зокрема, дитячий імунітет характеризується наявністю п’яти основних критичних періодів.
В імунітеті дітей на певних етапах розвитку є ряд особливостей, про які варто знати батькам. Зокрема, дитячий імунітет характеризується наявністю п’яти основних критичних періодів.
Перший триває з народження протягом 28 днів життя дитини. У цей час маля захищає імунітет, набутий від матері під час внутрішньоутробного розвитку. Існує висока чутливість немовляти до вірусних та бактеріальних інфекцій, проти яких організм не захищений материнськими антитілами. Особливо важливе в цей період грудне вигодовування.
Адже з молозивом дитина отримує імунітет проти багатьох захворювань. При грудному вигодовуванні діти набагато рідше мають шлунково-кишкові розлади, ніж при штучному. Великою перевагою грудного вигодовування є абсолютна стерильність материнського молока.
Другий критичний період настає у віці двох-шести місяців й обумовлений руйнуванням материнських антитіл. Саме тоді важливо почати вакцинацію з наступною ревакцинацією для формування активного імунітету проти певних видів інфекцій. У цьому віці малюки особливо схильні до запальних процесів органів дихання та кишкових інфекцій, можливі харчові алергії.
Третій критичний період — у два-три роки, коли дитина активно пізнає навколишній світ, збільшується коло її спілкування, адже у цьому віці маля починає відвідувати дитсадок.
Четвертий критичний період — чотири-шість років. Характеризується вже накопиченим активним імунітетом, який сформувався під впливом вакцинації й перенесених вірусних та інфекційних захворювань. У цей період можливе формування багатьох хронічних захворювань. Для їх запобігання необхідне своєчасне та правильне лікування гострих процесів.
У віці 12-15 років — п’ятий критичний період. Особливий він тим, що співпадає з бурхливою гормональною перебудовою для дівчаток — 12-13 років, для хлопчиків — 14-15 років. Підлітки часто вперше пробують цигарки, алкоголь, навіть наркотики. Причин та факторів, що негативно впливають на імунітет, дуже багато. Основні з них — неправильне харчування з низьким вмістом білка, вітамінів та мікроелементів, наявність хронічних вогнищ інфекції (карієсні зуби, синусит, тонзиліт, пієлонефрит, цистит…), наявність хронічних захворювань, інфекційних хвороб, екологічно несприятливі умови, порушення складу кишкової мікрофлори, неадекватне використання антибіотиків та інші чинники, що призводять до зниження імунітету.
Коли і як починати імуномоделююче лікування має порадити педіатр чи сімейний лікар. У першу чергу фахівець оцінить та скорегує якість харчування дитини. Воно повинно бути збалансованим, включати білки, вітаміни й мікроелементи, складатися з продуктів рослинного і тваринного походження. Неабияке значення для правильного формування імунітету мають умови проживання дитини, спокійна психоемоційна атмосфера в сім’ї, батьківські любов і ласка.
Розвиток імунної системи — досить тривалий процес. І те, що дитина періодично хворіє, тільки допомагає правильному формуванню імунітету. На жаль, багато батьків намагаються створити для дитини практично стерильні умови життя, оберігаючи від впливів зовнішнього світу. Така тактика поведінки лише шкодить малюку. Не контактуючи з різними бактеріями і вірусами, імунна система ніколи не навчиться з ними боротися.
Однак ряд ознак мають стати тривожними сигналами для батьків: понад п’ять застудних захворювань на рік; безсимптомний перебіг захворювань, особливо відсутність температури при вірусних хворобах, це сигнал того, що організм не бореться з інфекцією; швидка втомлюваність, млявість дитини. При появі таких симптомів необхідно пройти також обстеження з метою виключення анемій та інших захворювань. У разі підозри на ослаблення імунітету необхідно звернутися до лікаря-імунолога. Він проведе обстеження, включаючи аналіз крові, імунограму й визначить оптимальне лікування.
Аби зміцнити імунітет дитини, необхідно стежити за тим, щоб у її раціоні була достатня кількість продуктів, що містять вітамін С. Його багато у цитрусових — лимонах, мандаринах, апельсинах. Причому мандарини менш алергенні, ніж апельсини. Також багато вітаміну С містять фейхоа, ківі, шипшина, зелений горошок, чорна смородина, червоний перець, обліпиха, брюсельська, червона й цвітна капуста, полуниця, горобина. Вживати овочі та фрукти краще свіжими, щойно зірваними й сирими, тому що вітамін С руйнується під впливом тепла, світла і повітря.
Імунологи рекомендують також вживати комплексні полівітаміни, здатні знизити вплив ГМО, радіонуклідів, радіації і токсичних речовин на організм. Часник, цибулю, калину, малину, різні трав’яні збори теж необхідно вживати. Але вони для зміцнення імунітету лише допоміжні. Звісно, раніше вони чудово допомагали, але сьогодні організми ослаблені токсинами і геномодифікованими продуктами, тож одних лише народних засобів не достатньо.
Аби зміцнений імунітет міг боротися з вірусними і застудними хворобами, малюку потрібен інтерферон. Тож за місяць до сезону ГРЗ необхідно подавати дитині індуктор інтерферону, це препарат, який сприяє виробленню інтерферону в організмі. Дитина має вживати препарат протягом 5-7 днів. Але хочу ще раз нагадати: імунітет кожної дитини потребує індивідуального підходу. І допоможе в цьому лише лікар.
Ірина Кондратюк, головний педіатр міста