Соціум

Хто врятує музей Анни Ахматової?

На Хмельниччині є унікальний заклад культури — літературно-меморіальний музей видатної поетеси зі світовим іменем Анни Ахматової.

 

На Хмельниччині є унікальний заклад культури — літературно-меморіальний музей видатної поетеси зі світовим іменем Анни Ахматової.

Унікальна особливість закладу в тому, що він розташований у Слобідці-Шелехівській Деражнянського району на території садиби родичів матері поетеси Інни Еразмівни Горенко, яка похована на місцевому сільському кладовищі. У різні роки до революції Анна Ахматова була частим гостем цієї садиби, писала тут свої поезії.
Інший музей Анни Ахматової діє у Санкт-Петербурзі — другій столиці Росії. Ще одна особливість подільського музею полягає в тому, що велику роль у його заснуванні зіграли ентузіасти-дослідники рідного краю подружжя Теленьків, до ініціативи яких згодом приєдналася й  тодішня влада.
З червня 1989 року, на честь 100-ліття Анни Ахматової у відкритому тоді ж музеї, тут щорічно проводяться Ахматовські читання — літературно-мистецькі заходи, на які приїжджають прихильники творчості поетеси й любителі поезії з різних місць України та світу. Ці читання стали своєрідною візитівкою Хмельниччини, її культурного життя, свідченням того, що ця земля є скарбницею культур різних народів.
На превеликий жаль, з часу відкриття музей капітально не ремонтувався. Стара, фактично глинобитна хата, якій понад 140 років, нині в аварійному стані. Стіни руйнуються, крізь тріщини можна просунути руку, перекриття зрушили з місця, стеля провисла… Є реальна загроза руйнування будівлі, яка, до речі, не опалюється. Відтак музей, заснований ініціативою простих людей і любимий прихильниками високого літературного слова у різних частинах світу, може зникнути. Без належної підтримки та необхідного для такого закладу спеціального обслуговування він поступово втрачає і свої рідкісні експонати.
Відтак є потреба термінового втручання у його подальшу долю з боку як обласної влади, так і громадськості, зокрема небайдужих до наших культурних цінностей меценатів. Спільні зусилля можуть і повинні зберегти цю унікальну пам’ятку культури на подільській землі.
Володимир Разуваєв

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *