Вважають, аби розпізнати маститого автора, достатньо лише однієї його роботи, але про видатних митців, особливо тих, з ким живеш в один час, в одному краї, хочеться знати більше, маючи повний спектр їхньої творчості. Якщо твори письменників зазвичай зібрані у творчій шухляді, то роботи художників можуть бути роздаровані, куди завгодно. Тут на допомогу приходять видавництва та бібліотеки, де є збірники, альбоми життя і творчість митців.
У понеділок в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.Островського відбулася презентація мистецького альбому-каталогу “Емальєр Іван Юрков”. Видання накладом 220 примірників зберігатиметься й у бібліотеках міста.
Сучасники мають знати, що місто горде єдиним на Поділлі митцем-емальєром, в Україні таких до 30. Його авторська техніка, винахідливість та фантазія перетворили емаль на кольорові фарби художника. Працюючи з високими температурами, Іван Юрков створив безліч шедеврів з тонкого склоподібного покриття — емалі.
Талант Івана Юркова доріс до членства у Національній спілці художників, митець є лауреатом міської премії імені Богдана Хмельницького в галузі образотворчого і декоративного мистецтва, переможцем регіонального рейтингу-конкурсу “Людина року-2013” у номінації “За духовне відродження краю”.
Його твори зберігаються у багатьох музеях України, приватних колекціях, за кордоном.
Народився Іван Юрков 2 грудня 1944 року на Буковині. З дитинства мріяв бути художником. Навчався мистецтву у Московському університеті ім. Надії Крупської. Згодом вступив до Вижницького училища прикладного мистецтва, де навчився конструювати та художньо обробляти метал. Після його закінчення працював на Хмельницькому трансформаторному заводі, займався художнім конструюванням виробів. Але справжнє задоволення від творчості отримав, працюючи у художньо-виробничому комбінаті. З часом став авторитетним художником-монументалістом.
Добре знаючи природу металу, у 1990-х автор створює серію ювелірних виробів, оздоблює їх коштовним камінням.
Крім роботи з металом, емаллю, ювелірної справи, знають Івана Юркова і як талановитого живописця. А нещодавно у нього з’явилося ще одне хобі — оздоблює обкладинки Кобзарів. Цю справу присвячує 200-й річниці від дня народження Тараса Шевченка. Нині в колекції автора чимало оздоблених збірок Великого Кобзаря. Каже, замовляють їх у приватні колекції.
Світлини кращих робіт Івана Юркова зібрані у презентованому альбомі-каталозі. Тематика — різноманітна, отож твори класифікували за розділами “Космічно-філософська”, “Духовно-християнська”, “Фольклорно-декоративна”, “З глибини віків”, “Все це в серці моїм”, “Шевченкіана”. Передує у виданні тематичним розділам вступна стаття Миколи Шафінського.
З виходом альбому Івана Юркова зійшлися привітати друзі, близькі, колеги по творчому цеху — члени Національної спілки художників. Була присутня й молодь — вихованці ПТУ №25, яким автор запропонував творчі майстер-класи.
Ірина САЛІЙ
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО