Дню міста був присвячений довгоочікуваний для шанувальників письменницького, поетичного та журналістського слова міський літературний фестиваль “Слово єднає”, котрий стартував ще минулого понеділка. Його організатори — обласні структури “Просвіти”, Національних спілок письменників і журналістів України, Всеукраїнської творчої спілки “Конгрес літераторів України”, міська літературна спілка “Поділля”, газета “Проскурів”, а також міське управління культури і туризму, міська централізована бібліотечна система.
Дню міста був присвячений довгоочікуваний для шанувальників письменницького, поетичного та журналістського слова міський літературний фестиваль “Слово єднає”, котрий стартував ще минулого понеділка. Його організатори — обласні структури “Просвіти”, Національних спілок письменників і журналістів України, Всеукраїнської творчої спілки “Конгрес літераторів України”, міська літературна спілка “Поділля”, газета “Проскурів”, а також міське управління культури і туризму, міська централізована бібліотечна система.
Першими фестиваль розпочали молоді поети, які у монотеатрі “Кут” провели літературний марафон, що познайомив з вихованцями поетичного клубу “Роса” при студентському театрі “Глорія” Хмельницького національного університету. Хлопці та дівчата читали класику вітчизняної літератури — вірші Рильського, Франка, Шевченка і про Шевченка, молоді театрали познайомили ровесників з творчістю одного з організаторів фестивалю, поета Віталія Міхалевського. А вже потім відкрили загалу власні літературні починання. Свої вірші, серед яких присвяти місту, навіть актору монотеатру “Кут” Володимиру Смотрителю, прочитала переможниця XVIII конкурсу читців у Каневі Юлія Лавринчук.
Зовсім іншу поезію продемонстрували представники молодіжного літоб’єднання “Вільні поети” гуманітарно-педагогічної академії. Один із найрозкутіших — п’ятикурсник Дмитро Свериденко зізнався, що, крім “пікапу” (система зваблювання дівчат), вірші для нього — спосіб виразити власні думки. Один із творів присвятив єврейській дівчині Сарі. В іншому дозволяє собі сказати, що поет має бути “гівном для мухи”.
Ще один розкутий поет-початківець гуманітарно-педагогічної академії — Євгеній Клібов, котрий усе ж не насмілився прочитати власну поезію з нецензурщиною, подарував публіці доволі ліричні рядки зі своїх модернових інтимних віршів.
Дівочі вірші “Вільних поетів” представляла Настя Лукій.
Молоді поети збираються щоп’ятниці і при обласному літературному музеї, що на Грушевського, 68. Вони демонстрували більш зрілу творчість. Як зазначив директор музею Василь Горбатюк, тут проводяться семінари, майстер-класи для молодих і обдарованих.
Почули учасники марафону і поодиноких поетів-початківців, котрі не входять до якихось об’єднань. Один із найцікавіших (вражають не так вірші, як декламація) — гість із західної України Андрій Співак.
Другий день фестивалю, який у вівторок також проходив у “Куті” і був анонсований як журналістський, за пропонованою тематикою вийшов за встановлені рамки. Тож його учасники — знані у місті та краї журналісти й літератори говорили про свою творчість без цих цехових обмежень. Ведучий вечора, відомий тележурналіст, культуролог Євген Семенюк зумів провести це дійство, оминувши можливі “підводні течії” творчих непорозумінь і конфліктів, які є у цьому професійному сере-довищі. Мабуть, посприяло цьому і вручення кільком дипломів НСЖУ журналістам-ветеранам Володимиру Шевченку, Андрію Герасимчуку, Івану Шевчуку, Валерію Марценюку, Миколі Кульбовському, які відзначають у ці місяці поважні ювілеї. А ще добрим психологічним розвантаженням розмови було вкраплення в неї виступів співаків Вадима та Євгена Гжегожевських, які також належать до журналістського цеху. Говорили про власну та журналістську творчість загалом Микола Мачківський, Володимир Дмитрик, Петро Маліш, Богдан Теленько та інші. Слід визнати, що журналістський вечір у рамках фестивалю вдався.
А вже в середу відомі журналісти пробували провести професійні майстер-класи з молодими початківцями на базі обласного літературного музею. Велелюдним цей захід не став, на чому позначився і пікет приватних перевізників, проте розмова тут вийшла повчальна і професійна.
Наступні два дні фестивалю напередодні суботнього фіналу також проходили доволі насичено. Загалом у заходах взяли участь понад 800 поціновувачів літературного та журналістського слова, до них активно долучилися й усі міські бібліотеки. На всіх заходах фестивалю відбувалися виставки книг подільських авторів, взяли у ньому участь гості та митці з різних областей України, зокрема з міста-побратима Старобільська.
У суботу у центрі міста й у сквері біля пам’ятника Т.Шевченку відбулася презентація книг видавців нашої області, творів учасників фестивалю. Нагадаємо, що в середу у міській раді вручили відзнаки переможцям міської премії ім. Богдана Хмельницького у семи номінаціях. А ще учасники фестивалю долучилися до збору благодійних коштів для зони АТО разом з волонтерами об’єднання Хмельницький Армія SOS.
Під час фіналу фестивалю “Слово єднає”, в якому взяла активну участь редакція газети “Проскурів” разом із прес-клубом “Юний журналіст” при Палаці творчості дітей та юнацтва, його найактивнішим учасникам було вручено дипломи та подарунки від оргкомітету.
Загалом перший літературний фестиваль у нашому місті вдався і, мабуть, нині найголовніше — зберегти і примножувати його традиції у наступні роки. Адже слово єднає, що ще раз підтвердив цей фестиваль.
Наш. кор.
Фото Миколи Шафінського