Про потужні інвестиційні можливості Хмельниччини можна говорити немало. Але як реально їх залучити в економіку нашої області, з якими проблемами зустрічається у нас потенційний інвестор і взагалі, яким є нині реальний стан справ у цій сфері? Про це наша розмова з директором Хмельницького регіонального центру з інвестицій та розвитку, депутатом міської ради Богданом Міхняком.
Про потужні інвестиційні можливості Хмельниччини можна говорити немало. Але як реально їх залучити в економіку нашої області, з якими проблемами зустрічається у нас потенційний інвестор і взагалі, яким є нині реальний стан справ у цій сфері? Про це наша розмова з директором Хмельницького регіонального центру з інвестицій та розвитку, депутатом міської ради Богданом Міхняком.
— Богдане Григоровичу, невдовзі ваш центр відзначатиме п’ятиріччя. Хоча нині загалом доволі важко судити, як виглядатиме завтра відповідна державна структура, до якої ви належите, адже в ній, наскільки знаємо, триває реорганізація. Проте, на наш погляд, це й поважна нагода для підбиття підсумків роботи і власних бачень на інвестиційні перспективи нашого краю.
— Справді, в усіх державних структурах, які відповідають за економічний розвиток держави, нині тривають системні зміни, які, сподіваюсь, не будуть зведені лише до організаційних пертурбацій. Чекаємо, насамперед, на зміни законодавчої бази, на якій можна буде перезавантажити інвестиційну політику в країні загалом. Не секрет і те, що тут потрібна й політична воля до таких кардинальних змін в усій владній вертикалі, з якої слід рішуче викорінювати корупційну складову, що не менше, ніж наше недосконале законодавство, відлякує потенційних інвесторів, причому як закордонних, так і внутрішніх. Слід визнати, що багато тут важить і професійний рівень представників усіх владних структур, які повинні бути залучені у реалізацію інвестиційних проектів, з чим також великі проблеми. На власному досвіді ми неодноразово мали нагоду переконуватись, що ці фактори негативно впливають на результат нашої роботи. Адже наш центр у силу своїх функціональних обов’язків працює, так би мовити, над розробкою дорожньої карти впровадження інвестиційних проектів, передбачених, насамперед, національними інвестиційними програмами, а їх кінцева реалізація залежить від багатьох факторів, які, на жаль, не завжди спрацьовують.
Важливим для підвищення інвестиційної привабливості області є вдосконалення діяльності системи місцевих органів влади, прозорості у їх діях, забезпеченні зрозумілих і справедливих адміністративних процедур. Нам усім нині потрібні постійний публічний діалог з інвесторами, передбачуваність регуляторних рішень, зокрема й на місцях, разом з налагодженням громадської експертизи діяльності органів влади, з чим донедавна були великі проблеми, які ще досі не вирішені.
— Як виглядає загалом наша область на інвестиційній карті країни та яка участь вашого центру у просуванні інвестиційних проектів?
— За рейтингом інвестиційної привабливості, підготовленим Київським міжнародним інститутом соціології та іншими поважними експертними інституціями, Хмельниччина посідає серед інших регіонів країни 19 місце за підсумками 2014 року, поліпшивши свій результат на чотири позиції з позаминулого року. Хоча слід визнати, що з 18 досліджуваних факторів 12, що впливають на інвестиційний клімат у краї, характеризуються погіршенням показників порівняно з середнім їх рівнем по Україні. І це при тому, що наш інвестиційний потенціал обчислюється на рівні 15 місця в державі.
Думаю, важливим є те, що ми ні вчора, ні сьогодні не видавали бажане за дійсне, а наполегливо працювали над конкретними інвестиційними проектами. Деякі з них, на жаль, не з нашої вини досі не впроваджені, чекають свого часу, тобто потенційних інвесторів. Особливо шкода, що, зокрема в нашому місті, не задіяні досі наші розробки у національному проекті “Чисте місто”, адже з допомогою відповідних державних структур ми здійснили технічно-економічне обґрунтування та розробили проектно-технічну документацію для вирішення проблеми зі сміттєзвалищем обласного центру. Тобто у цьому питанні напрацьована необхідна база для реального діалогу з потенційними інвесторами, максимально прозорі та обґрунтовані параметри для вирішення цієї проблеми. До речі, ми потрапили в десятку міст України, які повинні реалізувати такий проект у рамках національної програми, проте робота над ним останнім часом призупинилася, зрозуміло, не з нашої вини.
Загалом же з 17 національних інвестиційних проектів ми долучилися до реалізації 13. Щодо кожного з них напрацювали відповідну інформаційну базу, яка вже інтегрована в потенційний пакет інвестиційних пропозицій нашої області та постійно оновлюється. Паралельно наш центр працює з інвесторами через посольства. Завдяки цьому до нас звернулися 20 потенційних інвесторів, зокрема з Польщі, Англії, Арабських Еміратів, Бразилії та інших країн. Нині центр контактує з 414 адресатами, яких цікавлять івестиційні можливості нашого краю, з 33-а укладені відповідні угоди про співпрацю. Принагідно відзначу нашу конструктивну співпрацю з Хмельницькою торгово-промисловою палатою, відпрацьовуємо алгоритм спільних дій з обласною та районними держадміністраціями.
На мій погляд, гарні перспективи має наш досвід зі створення так званих індустріальних парків. Тут ми нині в трійці перших у країні. Показовим, зокрема, є приклад зі створення Славутського індустріального парку “Славута”, який уже вивчається за межами області.
Коли говорити про коефіцієнт корисної дії від співпраці з закордонними інвесторами, то особливо ефективно Хмельниччина працює з польськими інвесторами. До речі, якраз на цьому тижні на базі Хмельницького національного університету відбудеться черговий семінар з польсько-українського проекту “Екологічні інновації для бізнесу”. Ефективно працюємо над впровадженням національного проекту “Відкритий світ”, до якого залучено понад 70 навчальних закладів краю. Зокрема, з Хмельницького до цієї програми долучилися педагогічні колективи школи №6, ліцею №17, гімназій №№1, 2, НВК №10, НВО №5 та інші. Вважаю дуже успішним наш проект з реорганізації обласного перинатального центру.
— З чого ви порадили б потенційним інвесторам розпочати знайомство з вашим центром?
— Чекаємо, зрозуміло, їх безпосередньо в нашому офісі. Проте радив би розпочати з заочного знайомства через наш сайт, який з 2012 року діє трьома мовами. На ньому потенційний інвестор знайде найширшу інформацію про існуючі нацпроекти, над якими працюємо. А ще детально познайомиться з базою таких проектів та інтерактивною інвестиційною картою області, де подано найдетальнішу інформацію про соціально-економічне життя краю. До речі, нині ми надаємо допомогу підприємцям в отриманні інвестиційних кредитів у межах 100 тисяч гривень, які зорієнтовані на малий та середній бізнес. Словом, ми готові до плідної і відповідальної співпраці з усіма, хто зацікавлений в успішній інвестиційній діяльності.
А ще хочу наголосити на великих можливостях інвестування у Хмельницькому, який у ці дні відзначає свої іменини, з чим вітаю найщиріше усіх городян та гостей міста.
Розмовляв В.Сівач