Минуло п’ять років, як у нашому місті діє перший в Україні музей-студія фотомистецтва. Ювілей відзначили підсумковою виставкою “Першого відкритого національного конкурсу пікторальної фотографії”.
Минуло п’ять років, як у нашому місті діє перший в Україні музей-студія фотомистецтва. Ювілей відзначили підсумковою виставкою “Першого відкритого національного конкурсу пікторальної фотографії”.
Перш, ніж переглянути виставку, сказати добре слово про скарбницю фотомистецтва зійшлися-з’їхалися провідні фотомитці міста, України, представники місцевої влади.
За відносно нетривалий час заклад згуртував чи не всю фотоеліту країни, познайомив відвідувачів з вітчизняним фотографічним мистецтвом минувшини та сьогодення, іноземними новинками фотографування. Тут відбулося понад 70 авторських та колективних фотовиставок, у музеї побували десятки тисяч відвідувачів, їх враження залишились у музейній книзі відгуків.
Нині тут зберігається колекція з 2500 експонатів — фотоприладдя, яке ілюструє розвиток фотографії та виробництва фотоапаратів з кінця XIX століття. Зокрема, є чимало давніх негативів, літографій, які зберегли вигляд тодішнього Проскурова. У фойє діє постійна експозиція “Старе-нове місто”.
Напевно, найцікавіше у музеї — старовинні фотоапарати, які випускалися у СРСР та за кордоном. Є тут і професійна техніка, аматорські фотоапарати, виїзні комплекти фотографа та камери для студійної зйомки, спецтехніка для аерофотозйомки, медичних і наукових дослідів… Збирати колекцію розпочав директор музею Костянтин Жданов.
“П’ятиріччя музею-студії — для нас знакова подія, — сказав виконуючий обов’язки міського голови Костянтин Чернилевський. — До його п’ятої річниці за кошти міського бюджету закуплені фоторамки для експозицій, кондиціонер для виставкової зали, замінені лічильники до нового опалювального сезону… А спеціальний подарунок з нагоди п’ятиріччя — ноутбук. У планах — ще й розширення виставкових площ”.
Отримав заклад і відзнаку від обласної влади, фотокаталоги, цінні для фотомитців речі — від представників Національної спілки фотохудожників, керівників обласних фотоклубів. А голова Одеської обласної організації НСФХУ, неодноразовий автор експозицій у Хмельницькому фотомузеї Олег Куцький, крім нагород нашому музею, залишив свою медаль Міжнародної фотографічної асоціації Америки (на фото).
Гарною традицією стали подарунки у фонд музею авторських світлин з фотовиставок. Серед найцінніших — 50 світлин, присвячених подіям на Майдані Олександра Тимошенка.
“Хочемо зібрати кращий зріз українського фотомистецтва різних поколінь, — зазначив Костянтин Жданов. — До річниці музею у нас відкривається чорно-біла лабораторія, де можна буде проявити старі плівки.
В одній з музейних експозицій світлин міста кінця ХІX початку ХХ століття є портрет майстра, котрий у 1870 році відкрив першу в місті фотомайстерню. На той час тут працювали лише 7-8 фотографів. Нині при музеї-студії діє дитячий фотогурток “Ракурс”. Сподіваємося, його випускники теж організовуватимуть у нас авторські виставки”.
Урочистості продовжилися презентацією експозиції, де представлені кращі роботи за підсумками “Першого відкритого національного конкурсу пікторальної фотографії”. Світлини вражали, кожна — справжній мистецький витвір. Їх змогли оцінити відвідувачі виставки.
Ірина САЛІЙ
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО