Соціум

Про три глобальні проблеми водоканалу, нові ціни і не тільки

Українцям зараз нелегко фінансово, зокрема й через тарифи на комунальні послуги. Але й підприємствам, які надають ці послуги, не легше, адже ціни на електроенергію та обладнання для роботи не пасуть задніх у глобальному здорожчанні, а люди з новими тарифами боргують усе більше. Нині ціни на хмельницьку воду — одні з найнижчих в Україні, проте незабаром українців очікує підвищення тарифу, який тепер ділитиметься на звичайний та з використанням внутрішньобудинкових мереж. Про стан водоканалу та його плани говоримо з директором Віталієм Кавуном.

Українцям зараз нелегко фінансово, зокрема й через тарифи на комунальні послуги. Але й підприємствам, які надають ці послуги, не легше, адже ціни на електроенергію та обладнання для роботи не пасуть задніх у глобальному здорожчанні, а люди з новими тарифами боргують усе більше. Нині ціни на хмельницьку воду — одні з найнижчих в Україні, проте незабаром українців очікує підвищення тарифу, який тепер ділитиметься на звичайний та з використанням внутрішньобудинкових мереж. Про стан водоканалу та його плани говоримо з директором Віталієм Кавуном.

— Віталію Борисовичу,  чому підвищуються тарифи на воду і скільки вона коштуватиме в найближчому майбутньому?
— Ціна на воду складається з затрат підприємства, а це — вартість енергоносіїв, заробітна плата, матеріальні ресурси, гіпохлорит для обробки та підготовки води, затрати на очищення стоків, пальне та інше. Зараз постійно зростає вартість усіх цих складових. Різке здорожчання було взимку. Всі матеріали, які потрібно закупити для надання якісних послуг, зросли в ціні  вдвічі й більше. Тому й відбувається здорожчання води.
Сьогоднішній тариф, а це, нагадаю, за 1 куб. м 4,25 і 4,13 гривні за водопостачання і водовідведення відповідно, у зв’язку зі здорожчанням енергоносіїв, відшкодовується приблизно на 80%. Решта 20% — прямі збитки підприємства, це сьогодні до 10 мільйонів гривень.
— Чим відрізнятиметься тариф на постачання холодної води з використанням внутрішньобудинкових мереж від звичайного тарифу на централізоване водопостачання та водовідведення?
— Найближчим часом буде функціонувати тариф на централізоване водопостачання (тобто тариф без змін) і тариф на холодне водопостачання з використанням внутрішньобудинкових мереж. Це пов’язано з тим, що згідно з чинним законодавством підприємство має виконувати роботи з повірки лічильників за власні кошти. Якщо раніше споживачі самі знімали і несли на повірку чи ремонт лічильники, самостійно оплачуючи ці роботи, то після введення нового тарифу підприємство буде зобов’язане в місячний термін попередити абонента провести заміну лічильників холодної води, в яких закінчився термін повірки. Після того до абонента завітає слюсар водоканалу, який виконає необхідні роботи і за це споживач не платитиме. Але це стосується лише багатоквартирних будинків. Для мешканців приватного сектора ці роботи не будуть включені у тариф, тому таким абонентам доведеться, як і раніше, за власний рахунок повіряти лічильник.
— Як водоканал справляється з підвищенням цін на електроенергію, обладнання, устаткування та інші матеріали?
— Тарифи для МКП “Хмельницькводоканал” встановлює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Востаннє тариф встановлювали 1 липня 2014 року, а 1 травня 2015-го провели коригування через підняття цін на електроенергію. Але це, на жаль, не вирішує проблеми. В результаті ми накопичуємо борг по електроенергії, який  нині сягає до 6 мільйонів гривень. Звісно, ми не хочемо підвищувати тарифи, але підприємству необхідні обігові кошти, тому це — необхідність. Якщо порівнювати, то в нашому місті найнижчий тариф на воду у Хмельницькій області та один із найнижчих в Україні.
— Розкажіть детальніше про програму 50 на 50.
— Завдяки міській владі працює досить цікава програма. Якщо у мешканців немає мереж водопостачання і водовідведення, а люди хочуть, щоб вони були побудовані, то половину вартості робіт оплачують самі, а решту — міський бюджет. Ця програма запрацювала минулого року. У її рамках побудували водогін у Ружичній за кошти міського бюджету, а на вулицях люди проводили за свій рахунок. Побудована каналізація на вулицях Короленка і Верейського. Цьогоріч до нас звернулися мешканці вулиць Невського, Гоголя і знову ж таки Верейського, щоб продовжити будівництво каналізації. У міському бюджеті на це передбачені кошти,  місто і підприємство готові розвивати таку програму.
Загалом вважаємо пріоритетним добудувати каналізацію в усьому місті. Адже в обласному центрі досі залишаються вулиці без централізованого водопостачання й каналізації. У цьому напрямку потрібно працювати і максимально забезпечити каналізацією околиці міста.
А загалом є три глобальні проблеми в системі водопостачання та водовідведення. Це — реконструкція очисних споруд (КОС), будівництво другої черги Чернелівського водогону та резервної головної насосної станції. Зараз підприємство вже розробляє проект реконструкції очисних споруд. Працюємо з міжнародними установами щодо залучення кредитних коштів на реконструкцію КОС і будівництво резервної насосної станції. Очищення стоків — вкрай важливе питання, бо від цього залежить екологічне благополуччя міста. Очисні споруди побудовані ще 1985 року. Нині вони працюють на межі. А все через те, що за ці роки змінилася якість стоків. Миючі засоби з вмістом фосфатів дуже забруднюють очисні води. Тому вкрай потрібна зміна технології очищення стоків.
Щодо Чернелівки, то, сподіваємося, цього року через субвенції держбюджету для продовження будівництва другої нитки Чернелівського водогону буде виділено 25 мільйонів гривень. З міського бюджету заплановано 6,6 мільйона гривень. Тому маємо надію, що найближчим часом будівництво продовжиться. За ці кошти вдасться побудувати приблизно 3,5-4 км водогону. І це буде половина його загальної довжини.
— Яка нині ситуація з розрахунками за надані водоканалом послуги?
— Мушу зауважити, що сьогодні, на жаль, з цим є проблеми: мешканці міста заборгували нам до 8 мільйонів гривень. Ми розуміємо, що в країні складна економічна ситуація і це позначається на хмельничанах. Але від своєчасної оплати залежить стан водопостачання міста. Злісних боржників подаємо до суду для стягнення боргу. Також працює спецустаткування “Спрут”, яке блокує каналізацію квартири боржника. Після відключення він повинен заплатити борг і ще 388,69 гривні штрафу. Тому, щоб такого не сталося, прошу всіх вчасно сплачувати за комунальні послуги.
— Що побажаєте хмельничанам?
— Як директор водоканалу зичу чистої води і ніякої біди.
Розмовляла Анна Помаранська

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *