Ні, не серед медоносних лікарських рослин на схилах Подільських Товтр та їх відрогів — Медоборів — слід шукати буйноцвіття трав. Розмаїття талантів — в однойменному альманасі Хмельницького обласного осередку Всеукраїнської творчої спілки “Конгрес літераторів України” (далі — ВТС “КЛУ”)! Їх демонстрація у творчому різнобарв’ї відбулась під час презентації Х (ювілейного) випуску “Медоборів” напередодні свята Незалежності України в читальному залі обласної наукової універсальної бібліотеки імені Миколи Островського.
Ні, не серед медоносних лікарських рослин на схилах Подільських Товтр та їх відрогів — Медоборів — слід шукати буйноцвіття трав. Розмаїття талантів — в однойменному альманасі Хмельницького обласного осередку Всеукраїнської творчої спілки “Конгрес літераторів України” (далі — ВТС “КЛУ”)! Їх демонстрація у творчому різнобарв’ї відбулась під час презентації Х (ювілейного) випуску “Медоборів” напередодні свята Незалежності України в читальному залі обласної наукової універсальної бібліотеки імені Миколи Островського.
Цей випуск приурочений десятій річниці створення на Хмельниччині ВТС “КЛУ”, де оприлюднили свої твори біля до восьми десятків поетів, прозаїків, публіцистів на 368 сторінках (видавництво ФОП Цюпак А.А.).
У вступному слові редактор-упорядник “Медоборів”, голова Хмельницького осередку ВТС “КЛУ” Володимир Захар’єв наголосив: “Географічно книга поєднує майстрів художнього слова Хмельниччини, Вінниччини, Житомирщини, Німеччини та Російської Федерації, де мешкають колишні подоляни, але не поривають творчих зв’язків із Поділлям. Окрім “конгресменів”, в останньому випуску вміщені твори членів інших літературних об’єднань: обласної організації НСПУ, міської організації літераторів “Поділля”, Віньковецького, Полонського та інших об’єднань”.
Очільник обласного літературного осередку коротко висвітлив історію організаційного і творчого поступу “КЛУ” від його заснування 2005 року до сьогодення, розкрив еволюцію змісту й виражальних засобів альманаху “Медобори”.
У 2007 році очолив Хмельницький осередок Конгресу поет Володимир Касакович, а його заступником було обрано Володимира Шевченка, він і нині успішно виконує обов’язки заступника. До складу осередку та редколегії альманаху тоді ввійшли поети Раїса Філатова, Микола Швець, Йосип Осецький, Ніна Качеровська, Неоніла Яніцька. З 2009 року організацію очолив Володимир Захар’єв.
За роки становлення цей літературний осередок виріс до висот всеукраїнського і міжнародного рівнів. Свідченням тому є участь “Медоборів” у Першому міжнародному фестивалі альманахів “Редкая птица”, що проходив 2013 року в Дніпропетровську. Звідти Володимир Анатолійович повернувся з дипломом лауреата й фігуркою богині Ніки за перемогу у номінації “Інформаційний супровід”. Це яскраве підтвердження правильно обраного курсу в розбудові видавничої справи осередку.
Вітаючи “медоборівців” з ювілеєм, колишній голова Верховної Ради двох скликань та відомий поет і публіцист Олександр Мороз дав високу оцінку редколегії та авторам “Медоборів”: “…Автори мають різний талант і досвід, але добре, що друкуються разом, спільно висловлюючи щось таке, що означає Хмельниччина, людина, життя…”
Ця чудова книжка впорядкована та вивірена редакторами за високими науковими критеріями, інструментована видавцем і письменницею Аллою Цюпак (А.Дєточкіною) за всіма правилами видавничого мистецтва. Чітко визначено напрями й розділи (рубрики).
Заслугою Володимира Захар’єва є постійні випуски літературних додатків до “Медоборів”. Останній — “Дух вічний України” (2015) — був присвячений воїнам АТО. 150 його примірників передали через волонтерів на передову, зокрема в Маріуполь та в інші гарячі точки війни з Росією.
Цікаво було слухати багатьох авторів цього випуску альманаху з їх власним читанням поезій.
На відміну від попередніх випусків, у десятому випуску “Медоборів” відкрито нові розділи, зокрема “Літературні портрети”; “Про наших з вирію” (спогади про тих, які вже відійшли у засвіти); “Пером публіциста”. Введені рубрики: “Дитяча література”, “Казочки”, “Гумор”. Завершується альманах нотними записами двох пісень композиторів і співаків Євгена та Вадима Гжегожевських — “Козаки” (слова Миколи Дорожка) та “Рідне моє містечко” (Ярмолинці) на слова О.Снігура. Ці ж пісні прозвучали на презентації альманаху.
До речі, вокальний дует братів-близнюків Гжегожевських супроводжував усе літературне дійство від початку до кінця. Доповнюючи лірико-патріотичними піснями виступи представників державних, профспілкових та бібліотечних лідерів, які прийшли привітати “медоборівців” із ювілеєм, Вадим та Євген вміло вмонтовували розповіді про свій 40-річний творчий поступ на обласних, всеукраїнських та всесоюзних сценах, як створили за ці роки понад 200 пісень і утвердили власний оригінальний стиль виконавства, відстоюючи мистецьку гідність Хмельниччини на різних фестивалях і конкурсах.
Володимир Захар’єв на завершення запевнив: “Ми не здаємося в полон обставинам, що ускладнюють наше життя, не збираємось згортати свою діяльність. Нас об’єднує спільна мета — дарувати читачам приємність, ділитися з тими, хто цінує художнє слово”, та подякував за вагомий фінансовий внесок у видання двох останніх збірок голові Хмельницької обласної ради Івану Гончару та іншим спонсорам цих видань.
Тож ювілейний випуск альманаху “Медобори” — це чудовий подарунок не тільки його авторам, й чисельним читачам. А сама презентація перетворилась у свято спілкування споріднених душ митців і дала відчуття єдності у боротьбі з ворогами України.
Микола Кульбовський