Соціум

Анатолій Нестерук: “Місто хоч сьогодні може розпочинати опалювальний сезон”

Мине ще трохи часу і літо поверне на осінь. Тож, аби бути в повній готовності до нового опалювального сезону, мусимо подбати завчасно. Власне цим комунальні підприємства міста наразі й займаються. А контролює хід підготовки до зими заступник Хмельницького міського голови Анатолій Нестерук. Наша з ним розмова.

Мине ще трохи часу і літо поверне на осінь. Тож, аби бути в повній готовності до нового опалювального сезону, мусимо подбати завчасно. Власне цим комунальні підприємства міста наразі й займаються. А контролює хід підготовки до зими заступник Хмельницького міського голови Анатолій Нестерук. Наша з ним розмова.

— Анатолію Макаровичу, не секрет, що хмельни-чан турбує, як перезимуємо?
— Все буде добре. Я впевнений у роботі наших комунальних служб, але, самі розумієте, не можу гарантувати того, про що повинна потурбуватися держава. Якщо говорити мовою цифр, то ми сьогодні готові до роботи в осінньо-зимовий період на 99 відсотків. Вже підготовлені котельні, теплові мережі, центральні теплові пункти. Завершується ремонт мереж на вулиці Соборній та інших, де велися такі роботи.
Продовжуємо встановлювати прилади обліку тепла на житлових будинках. Зрозумівши, що цільової фінансової підтримки в цій справі з боку держави не буде, ми взялися за її впровадження самостійно. Тож хочу подякувати за тісну співпрацю мешканцям багатоповерхівок і теплопостачальникам. Люди з розумінням ставляться до цього важливого заходу, фінансують придбання теплових лічильників, а комунальні підприємства “Хмельницьктеплокомуненерго” і “Південно-Західні тепломережі” беруть на себе технічний супровід і встановлення приладів. Наразі у місті у 569 будинках уже є теплові лічильники, а до кінця року буде встановлено ще 221 такий прилад.
—  Яких конкретних результатів слід очікувати від встановлення приладів обліку тепла?
— Сьогодні питання економії енергоресурсів, а відтак, і коштів, які потрібно сплачувати за спожиту теплову енергію, для хмельничан, як і для всіх українців, є вкрай актуальним. Тому логічним кроком людей є вивчення усіх технічних можливостей задля заощадження. Не секрет, що однією з найбільш затратних комунальних послуг у багатоповерхівках є опалення. У будинках, де встановлено теплові лічильники, мешканці можуть зекономити до 30% на опаленні. Для споживача встановлення лічильника теплової енергії змінює систему оплати. Це означає, що власники квартир починають платити не за надане відповідно до нормативів тепло, яке на шляху до будинку несе ще певні втрати, а за спожите фактично. Потім вартість спожитого тепла розподіляється між квартирами за їхньою площею. Як правило, в підсумку сума платежів виходить менша.
— Процес встановлення лічильників триватиме й далі. Але ж це не єдине, що робиться задля енергоефективності житла.
— Щоб справді економити, варто звернути увагу і на утеплення квартири (стіни, вікна, підлога, стеля), і на чіткий облік тепла з допомогою лічильника. Утеплення квартири — це можливість збереження комфортної температури в приміщенні. А лічильник фіксує реальний обсяг спожитої енергії, за яку потрібно платити.
Житлово-комунальні підприємства не припиняють ремонтувати житловий фонд міста. Вже цього року відремонтовано 154 під’їзди будинків, до кінця року заплановано ще 200. Замінюємо  дахове покриття,  двері у під’їзди та скло у вікнах.
Цьогоріч досить активно асфальтуємо прибудинкові території та внутріквартальні проїзди, які подекуди не відновлювалися 20-30 років.
— У різних мікрорайонах міста, незважаючи на жахливу спеку, працюють дорожники.
— Загалом на капітальний і поточний ремонт доріг міським бюджетом цього року передбачено 95 мільйонів 300 тисяч гривень, на внутріквартальні дороги та прибудинкові території — 3 мільйони гривень. І для того, аби їх освоїти, потрібно добре постаратися. Щиро дякую працівникам комунального підприємства та підрядній організації ШБУ-56, які у складних умовах створюють в обласному центрі безпеку на дорогах, змінюють вигляд нашого міста, додаючи йому транспортного комфорту. Наразі працівники дорожніх служб задіяні на ділянці від вулиці Трудової до заводу “Укрелектроапарат”. Чому вибрана ця ділянка? Бо найбільше розбита, люки втоплені в асфальт. Було багато скарг від водіїв та пішоходів.
Ремонтуємо також в’їзд у місто з боку Чорного Острова — вулицю Волочиську. Додамо зручностей пішоходам новозбудованими тротуарами. Крім того, певний обсяг робіт буде виконано на вулицях Качинського, Вітанова, що в Ружичній, Гарнізонній — від Майборського до Довженка у мікрорайоні Ракове, другій частині провулку Панаса Мирного. Найперше відновлюємо та будуємо дороги там, де активно курсує громадський транспорт.
— Як швидко у місті будуть хороші дороги?
— Були б кошти, а робити ми вміємо. А наразі, звичайно, фінансування недостатньо. Адже в Хмельницькому залишається 428 кілометрів доріг без асфальтного покриття у мікрорайонах Лезневе, Ружична, Дальні та Ближні Гречани, Дубове, Книжківці.
— Трапляються прикрі випадки неякісного асфальтування вулиць. Як бути?
— На жаль, такі приклади є. Марнуються кошти, праця людей. Від недобросовісності страждають усі. Думаю, що висновок тут один: змушувати бракоробів переробляти за свій рахунок, тобто карати за неякісно виконану роботу і не допускати в подальшому таких фактів.
— Анатолію Макаровичу, поговорімо про тарифи, бо вони на слуху чи не в  кожного хмельничанина.
— Почну з того, що Хмельницький — чи не єдине місто в Україні, де комунальні теплопостачальні підприємства не мають боргів за спожитий газ. Ми вчасно розрахувалися з постачальниками за минулу зиму. Хочу подякувати хмельничанам, які вчасно сплачували за послуги, це дало змогу стабільно отримувати ліміти на природний газ і без запізнення розпочати опалювальний сезон. Ми також одне з міст, де стабільно є гаряча вода, незважаючи на те, що така послуга збиткова для теплопостачальних підприємств.
Якщо говорити предметніше, то на природний газ ми витрачаємо 7,5 мільйона гривень, а з населення збираємо лише трохи більше 3,5 мільйона. Решту платять підприємства, їм допомагає місто, адже в цілому йдеться про добробут громади…
Щодо тарифів на тепло і гарячу воду, то з 1 травня цього року вони зросли. І тепер 1 кв. м опалювальної площі коштує 13,72 грн. Для порівняння у Кам’янці-Подільському — 22,53, Славуті — 19,14, Старокостянтинові — 22,53 грн. і т.д. Це в містах і районах нашого краю. А ось тарифи на опалення в інших обласних центрах, зокрема: Черкасах — 25,12 грн., Сумах — 17,40 грн., Харкові — 16,42 грн., Чернівцях — 18,52 грн. Така ж картина з гарячою водою. Якщо 1 м куб. у Хмельницькому коштує 37,04 грн., то у Кам’янці-Подільському — 41,85 грн., Старокостянтинові — 46,46 грн. Це ще раз доводить, що  вжиті нами заходи виправдані.
Фактично місцеві тарифи ми підвищуємо лише з однієї причини — чергового зростання ціни на природний газ. Що ж до іншої складової тарифу — ціни на електроенергію, то можу сказати, що ми на неї успішно впливаємо завдяки когенерації. В зимовий період тепловики повністю забезпечують себе власною електроенергією, а влітку, маючи надлишок, продають її водоканалу дешевше, ніж обленерго. Тож як би нас не переконували скептики у невигідності когенерації, ефект є і він для нас відчутний.
— Обговорюючи тему готовності міста до зими, не можу не запитати про заходи  щодо переходу на альтернативні види палива.
— Серйозний прорив у цьому напрямку комунальні підприємства зробили ще минулого року, коли розпочали монтаж котелень на щепі та палетах. “Хмельницьктеплокомун-енерго” уже запустило в роботу вісім таких котелень, а цього року ще чотири здано в експлуатацію. Тобто, 13 МВт електроенергії вироблятиме на альтернативному паливі тільки КП “Хмельницьктеплокомуненерго”, що значно скоротить витрати газу. Вже минулого року відмовилися від використання природного газу бюджетні установи — обласні госпіталь ветеранів війни та лікарня. У міста є програма поступового зменшення залежності від голубого палива шляхом його заміни на альтернативні види.
Але з’явилась інша проблема: як тільки ми стали активно шукати деревину, ціни неаргументовано підросли. Тепер за 1 тонну щепи, яку ми купували по 300 гривень, продавці заявляють ціну у 1 тисячу гривень (!).
Тож КП “Хмельницьктеплокомун-енерго” вже купило три установки, аби самостійно виробляти щепу з лісу-кругляка. Ще плануємо придбати лісовоза. Так волею обставин у підприємства з’явиться своє невеличке виробництво, яке допоможе справитися з енергетичними проблемами.
Продовжуючи тему підготовки до зими, можу сказати, що все йде відповідно до плану: готується сніго-збиральна техніка, посипна суміш. Можу запевнити, що місто хоч сьогодні може розпочинати опалювальний сезон.
Єдине прохання до хмельничан: вчасно розраховуватися за послуги, надані комунальними підприємствами. Нині заборгованість населення становить 33 мільйони гривень. Сума чимала, якщо порахувати, то за ці кошти можна багато зробити, зокрема й для готовності до роботи в зимових умовах.
Прохав би тих людей, які мають низький дохід, звернутися за допомогою у відділи соцзахисту для призначення субсидій. Це реальна підтримка сімейного бюджету. Відповідні служби, які оформляють субсидії, працюють навіть у вихідні.
— Дякую за розмову.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК
Фото з архіву редакції

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *