Соціум

До співпраці енергозбереження з пересторогою

Питаннями підвищення енергоефективності житла переймалися учасники інформаційної наради, що відбулася за участю в.о. міського голови Костянтина Чернилевського та начальника управління житлово-комунального господарства Віктора Чапайди.

Питаннями підвищення енергоефективності житла переймалися учасники інформаційної наради, що відбулася за участю в.о. міського голови Костянтина Чернилевського та начальника управління житлово-комунального господарства Віктора Чапайди.

У заході взяли участь управителі будинків та голови ОСББ міста. Розмова торкнулася ситуації підвищення цін на енергоносії, що боляче вдарить по кишенях споживачів.
“Враховуючи значне зростання ціни на газ, ми повинні  відповідальніше поставитися до питання енергозбереження. Попереду зима, тож мусимо максимально підготуватися до неї”, — наголосив Костянтин Чернилевський.
Він також поінформував, що в місті діє програма співфінансування з капітального ремонту фасадів та дахів багатоповерхових будинків і їх утеплення, що передбачає партнерську участь міської влади у вирішенні проблеми енергозбереження будинків різних форм власності. За умовами програми, вартість матеріалів та робіт оплачується у рівних пропорціях: 50 на 50 жителями будинку та з міського бюджету. Також міська влада бере на себе зобов’язання щодо виготовлення проектно-кошторисної документації, проведення експертизи будинку й визначення безпосереднього виконавця робіт, якщо він зможе запропонувати найнижчі ціни.
Як зауважив Костянтин Чернилевський, міська програма прийнята ще в 2013 році, однак по суті не працює. Будинки, зокрема квартири, утеплюються хаотично і від того користі набагато менше, ніж мало би бути. Причина наразі незрозуміла, зауважив посадовець, бо в Кам’янці-Подільському подібною програмою вже успішно скористалися мешканці 80 будинків.
Стати активними учасниками державної програми з енергоефективності запропонувала присутнім заступник міського голови Ольга Мярковська. Вона пояснила, що умови програми прості: обираєте заходи з енергоефективності, отримуєте на їх реалізацію кредит, а держава відшкодовує частину витраченої суми. Так можна зекономити 20% вартості на придбанні котла для опалення будинку, 30%  — вартості нових вікон, 40% — вартості матеріалів та обладнання на утеплення.
“Сьогодні питання енергозбереження — одне з пріоритетних в Україні. Модернізація житла дозволить  заощадити не лише енергоресурси, а й сімейні бюджети. Держава потурбувалася про те, щоб підтримати громадян та запровадила пільгову програму кредитування. У ній можуть узяти участь як жителі звичайних будинків, так і учасники ОСББ”, — підкреслила Ольга Мярковська.
Найкращий спосіб заощадити на комунальних виплатах у багатоквартирному будинку — розпочати облік та заощадження енергії. Необхідно встановити енергозберігаючі вікна, утеплити стіни, дах, підвал, провести модернізацію освітлення, придбати лічильники, встановити індивідуальне опалення. Навіть частина цих заходів може знизити витрати на комунальні послуги до 50%. Членам ОСББ пропонують узяти кредит під модернізацію житла чи багатоквартирного будинку та отримати від держави компенсацію до 40% витрачених коштів.
“Ми б дуже хотіли, щоб керівники ОСББ та управителі будинків донесли до всіх мешканців, що збільшення енергоефективності — необхідний і важливий крок, — наголосила Ольга Мярковська. — Безперечно, виплачувати кредит важко, але реальна економія буде відчутна одразу. Повна окупність затрат на заходи зі збільшення енергоефективності займе до трьох років”.
Наразі послуги з пільгового кредитування для заходів з енергозбереження надають Ощадбанк, “Укргазбанк” та “Укрексімбанк”. Однак громадянам доведеться сплачувати 25% за користування кредитом.
За словами Костянтина Чернилевського, уже на найближчій сесії міської ради 15 липня депутати розглянуть проект рішення, згідно з яким мешканцям будинків, які скористаються державною програмою кредитування, відшкодовуватимуть відсотки за користування кредитом для збільшення енергоефективності будинку.
“Детальнішу інформацію щодо програм енергозбереження можна отримати у відділі енергозбереження та інвестицій міської ради, за адресою: вул. Гагаріна, 3, кабінет №119, телефон 65-12-59”, — повідомила завіду-юча цим відділом Наталя Плеканець.
Голови ОСББ зауважили, що оформлення всіх належних документів для участі у цій  програмі займає досить тривалий час і це впливає на кошторисну вартість робіт. Наприклад, голова ОСББ “Юлія” з вулиці м. Рибалка, 9 Любов Матковська зауважила, що вже 10 місяців (?) оформляє документи, щоб скористатися міською програмою утеплення будинків. За цей час ціна зросла вже вдвічі. Тож мешканців будинку буде досить важко переконати у доцільності участі в такій програмі. І хоч начальник управління житлово-комунального господарства Віктор Чапайда намагався переконати, що в процесі реалізації умов програми “50 на 50” задіяні державні структури, тож є певна процедура, терміни і т.д., керівники ОСББ поставилися до розмови про співпрацю з міською владою з пересторогою. Особливо, коли Віктор Чапайда допустив, що наразі грошей в управління ЖКГ немає, їх треба замовляти під конкретний проект. Виникли запитання, а раптом трапиться, що до кінця року з коштами будуть проблеми? Як тоді мешканцям вирішувати питання утеплення приміщень? Може, в такому випадку краще розраховувати на власні сили? Тому хоча розмова відбулася, вирішальне слово залишається за мешканцями багатоповерхівок. Громада має вибрати один із варіантів: долучитися до програми, робити все самотужки чи взагалі нічого не робити й потім сплачувати величезні кошти за комунальні послуги…
Вікторія СТАНДРІЙЧУК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *