В обласному художньому музеї діє виставка “Вершники дикого степу” — витинанки та писанки відомого в Україні і далеко за її межами майстра — Андрія Пушкарьова.
В обласному художньому музеї діє виставка “Вершники дикого степу” — витинанки та писанки відомого в Україні і далеко за її межами майстра — Андрія Пушкарьова.
Андрій Пушкарьов — художник-графік, живописець, майстер паперовитинання і писанкарства, член національних спілок художників та майстрів народного мистецтва України. Народився 28 грудня 1960 року в маленькому шахтарському містечку Терни Криворізького району Дніпропетровської області. Згодом переїжджає до Дніпропетровська, де 1977-го закінчує школу, а 1980-го — факультет архітектури будівельного технікуму. Паралельно навчався у відомих українських живописців Євгена Лещенка та Феодосія Гуменюка.
У творчому доробку художника понад 500 робіт. Він — учасник всеукраїнських та міжнародних виставок, автор 10 персональних експозицій. Його твори зберігаються в музеї сучасного мистецтва в Єревані (графіка), музеї декоративно-прикладного мистецтва України у Києві (витинанки, писанки), приватних колекціях.
Самобутня творчість Андрія Пушкарьова виявляє нову, неочікувану для загалу якість образотворчої культури наддніпрянських художників. Це — ґрунтовний розвиток авангардних винаходів мистецтва, що поєднує архаїчну українську культуру та прогресивний світогляд нашого часу. Діапазон творчості автора надзвичайно широкий: малярство, графіка, мініатюра, витинанка, писанка та мистецтвознавчі есеї. Митець вважається одним із найкращих витинанкарів України. Вирізані мереживом з кольорового чи білого паперу квіти, дерева, тварини, козаки й дівчата спонукають глядача до діалогу. Витинанки, наче живописні полотна: відтворюють сюжети з нашої давньої історії аж до сьогодення. Головні теми, до яких звертається художник, — Трипілля, язичництво, козацтво та православ’я. Деякі з робіт (“Птахи несуть козацьку пісню”, “Козак Мамай”, “Родина старого козака”, “Лети, як птах, козацька шабля”) естетизують борців за долю і волю України XVII століття, інші (“На праведну перемогу!”, “Мовна суперечка”, “Зірки Євромайдану”) порушують проблеми сьогодення. Художник також спонукає глядача задуматися над загальнолюдськими цінностями (“Піднімайся! Ми тебе тримаємо”, “Крамар зліва, крамар справа”). Миротворцями й охоронцями малює ангелів і жінок. Не оминути увагою і серію картин, головним героєм яких став “укроп” — рослина, яка наразі є символом українського патріотизму, незламності, стійкості.
Також експозицію доповнюють 40 писанок (з них 12 — страусиних), оригінальний орнамент яких не тільки чарує вишуканістю, а й несе прадавні символи світорозуміння й природи, єднає з традиціями минулого.
Володимир Хоркавий