Минулої середи у міській раді відбулася зустріч в.о. міського голови Костянтина Чернилевського з ініціативною групою переселенців з Донбасу, які проживають нині у Хмельницькому. Участь у цій зустрічі взяли керівники всіх структурних підрозділів виконкому та міськради, які працюють над вирішенням проблем цієї категорії громадян, які в силу відомих обставин змушені були покинути рідні краї.
Минулої середи у міській раді відбулася зустріч в.о. міського голови Костянтина Чернилевського з ініціативною групою переселенців з Донбасу, які проживають нині у Хмельницькому. Участь у цій зустрічі взяли керівники всіх структурних підрозділів виконкому та міськради, які працюють над вирішенням проблем цієї категорії громадян, які в силу відомих обставин змушені були покинути рідні краї.
Власне, з оцінки свого статусу переселенця розпочала цей діалог з керівництвом нашого міста голова ініціативної групи Тетяна Глущенко, яка висловила загальні болі й тривоги цих людей. Вона нагадала присутнім, що вони виїхали з окупованого Донбасу не в Росію чи деінде, а зробили усвідомлений громадянський вибір, приїхавши в інші регіони рідної України, патріотами якої себе вважають. Проте перебування у статусі переселенця, а точніше, як справедливо вважає Тетяна Денисівна, біженця, є надзвичайно важким морально. Адже більшість з них були доволі забезпеченими людьми, з непоганим соціальним рівнем, виїхали з Донбасу, втікаючи не лише від війни, а й через власні ідейні переконання. У багатьох “хмельницьких переселенців”, як зазначила пані Глущенко, на руках старі батьки, діти, більшість уже безповоротно втратили на Донбасі майно, житло, у них обмежені фінансові можливості, а заощадження вичерпалися практично в усіх. Подякувавши міській владі за прихисток у нашому місті, відзначивши, зокрема, турботу і системне вирішення деяких проблем рядом міських структур, зокрема управлінь охорони здоров’я та освіти, вона, на прохання Костянтина Чернилевського, більше зосереди-лася на невирішених і болючих питаннях, які нині особливо турбують переселенців.
Зазначимо заразом, що подібна зустріч у стінах міської ради була першою, адже досі міські посадовці працювали загалом з кожним зокрема, вирішуючи в міру своїх можливостей проблеми цих людей. Власне, з ініціативи в.о. міського голови переселенці зорганізувалися нині в ініціативну групу, яку під час обговорення проблем було вирішено вивести на вищий рівень, створивши на її основі неформальне громадське об’єднання зі статусом юридичної особи, якому місто виділить приміщення на пільгових засадах під офіс та певні кошти для здійснення статутної діяльності.
Як скаже на це згодом пані Глущенко, це нині більше, ніж вони сподівалися, адже мали в планах створення такого об’єднання під назвою “Біженці Донбасу-2014”. Проте щодо вирішення інших проблем, зокрема з працевлаштуванням, житлово-побутовими умовами проживання у гуртожитках ЖКК “Будівельник”, ВПУ №25, то з цього приводу з її вуст прозвучала дуже принципова критика на адресу влади міста й області, конкретних посадовців цих установ.
Попри складнощі з ринком праці у нашому місті сторони дійшли порозуміння щодо можливостей міського Центру зайнятості, окремих підприємств у прийомі на роботу переселенців, які володіють, зокрема, робітничими професіями та бажають перекваліфікуватися. Виникла навіть ідея за допомогою Центру зайнятості допомогти їм у створенні власної підприємницької справи. Дуже слушні думки висловила і член ініціативної групи Олена Чиганенко.
У свою чергу Костянтин Чернилевський зауважив, що об’єднання переселенців разом з місцевими громадами, які приймають біженців з Криму та Донбасу, як-от Хмельницький, повинні нині більш принципово ставити усі ці питання перед урядом та Верховною Радою, аби вирішувати їх на державному рівні. На його думку, на часі вже державна програма про спорудження житла для переселенців, забезпечення їх за рахунок бюджету більш чітким соціальним пакетом послуг і пільг. Крім того, він запевнив, що міська рада, виконком завжди відкриті для них, а переселенці з Донбасу і Криму в нашому місті не повинні нічим відрізнятися від інших громадян. Принагідно він дав ряд термінових доручень керівникам комунальних підрозділів для вирішення озвучених на зустрічі проблем переселенців, насамперед щодо негайного поліпшення їх санітарно-побутових умов проживання в гуртожитку ЖКК “Будівельник” тощо.
Тобто відбулася щира й принципова розмова, яка, сподіваємося, підняла настрій переселенцям і додасть їм упевненості у завтрашньому дні. Мабуть, повчальною вона стане і для багатьох міських посадовців. А ще дуже хотілося б, щоб проблеми переселенців з Донбасу та Криму краще розуміли і наші пересічні хмельничани, і керівники окремих підприємств та установ, до яких вони звертаються. Адже йдеться про загальноукраїнську біду, що вже постукала у наш дім, першими і, дай Боже, щоб останніми жертвами якої стали ці люди — наші брати і сестри зі Сходу.
В.Сівач