Сьогоднішній наш співрозмовник — Михайло Герасименюк, президент обласної федерації шахів “Стратегія”, майстер ФІДЕ (Міжнародної федерації шахів), учасник чемпіонатів світу зі швидких шахів, Всесвітньої Маккабіади, численних вітчизняних турнірів.
Сьогоднішній наш співрозмовник — Михайло Герасименюк, президент обласної федерації шахів “Стратегія”, майстер ФІДЕ (Міжнародної федерації шахів), учасник чемпіонатів світу зі швидких шахів, Всесвітньої Маккабіади, численних вітчизняних турнірів.
— Михайле, як сталося, що в області з’явилася ще одна федерація шахів, якою була мотивація її створення?
— Ідея виникла у середовищі провідних шахістів Хмельниччини, які вважають, що діяльність діючої федерації шахів області не відповідає нині потребам розвитку цієї гри в нашому краї, організації турнірів на сучасному рівні, підтримки шахістів — як професійних, так і аматорів. Колись у нас успішно діяла власна шахова школа, з якої вийшли видатні шахісти, чемпіони світу, шахових олімпіад, Європи, СРСР: Леонід Штейн, Лідія Семенова, Аркадій Вуль, Любомир Михалець… Але впродовж останніх 20 років був вихований лише Вадим Разін, який входить до числа провідних майстрів України. З’явилася також Євгенія Дзятко, котра стала чемпіонкою країни серед дітей. І це все. На всю область маємо лише одного тренера з відповідною шаховою освітою — Марину Зінгайло. У школах шахові гуртки очолюють вчителі фізкультури, аматори-дилетанти. Колись популярна в народі гра починає забуватися, у командних змаганнях Хмельниччина на останніх місцях в Україні. Отож природно, що шахісти, невдоволені ситуацією, стали звертатися до обласної ради, облдержадміністрації з проханням належної уваги на становище, котре склалось. Відгуком на ці звернення стала рекомендація комісії облради ветеранам шахового руху: створюйте альтернативну організацію, працюйте спільно з обласною федерацією шахів. На жаль, від контактів з ветеранами керівництво федерації відмовилось. Відтак, за ініціативою групи провідних шахістів області Михальця, Разіна, Попова, Григоріва, Кравця та інших, була створена громадська організація — обласна федерація шахів “Стратегія”. Її президентом на загальних зборах обрали мене. Нас підтримали і в районах області.
— “Стратегія” — назва, яка багато до чого зобов’язує…
— Вона визначає обраний напрямок роботи: розвиток шахів на теренах краю, організація і проведення різноманітних турнірів на високому сучасному рівні, підготовка команд від області для участі у всеукраїнських та міжнародних змаганнях, створення належних умов для професійного росту провідних шахістів. Загалом, наша мета чітка. Відповідальність за її реалізацію ми розуміємо, усвідомлюємо, не боїмося труднощів. Головне — маємо підтримку любителів цієї древньої, мудрої гри.
— Ви вже провели відкритий чемпіонат області, перший млинець вдався чи ні?
— Реакція учасників, а їх було понад 30 — практично всі кращі шахісти Хмельниччини, була єдина: такого рівня чемпіонату в області не було за останніх 20 років.
— Невже пощастило уникнути складнощів?
— Проблеми, звичайно, були. Насамперед нам не вдалося провести чемпіонат у приміщенні шахового клубу — вимагали орендну плату. Ми не зверталися за грошима до ОДА, допомогли спонсори: ХМСТ “Кооператор” і ТОВ “Поділля-кабель”, яким щиро вдячні. Але надані кошти вирішили спрямувати на інше. На моє переконання, шаховий турнір без призів — це не спорт, не змагання, а “галочка” у звіті чиновників. На відміну від практики обласної федерації, підготували почесні нагороди переможцям, кожен учасник отримав пам’ятний сувенір. Інша відмінність: запросили лише одного суддю змагань, який чудово справився зі своїм завданням. Відтак і кошти використали раціонально, обійшлися без “мертвих душ” у списках учасників з відповідними “витратами” на відрядження. Приміщення нам надали в гімназії №2, директор якої депутат міської ради Віктор Байдич є давнім любителем шахів. Приємно, що на відкриття чемпіонату завітав виконуючий обов’язки міського голови, секретар міської ради Костянтин Чернилевський. Сподіваємося на подальше плідне співробітництво з владою міста й області.
— Отже, це був дебютний хід у діяльності “Стратегії”?
— Так, цим чемпіонатом ми стартували і дебют виявився успішним. Далі сподіваємося на вдалий міттельшпіль нашої партії з діяльності федерації. У найближчих планах — заснування кубка області з шахів з поетапним його проведенням у районах. Маємо відкрити шахову академію, де навчатимуться грі діти й молодь. Таких академій в Україні лише дві. Вже є люди, готові працювати в ній — не дилетанти, а кваліфіковані шахісти. Є бажання відродити такий популярний, авторитетний міжнародний турнір, як “Стара фортеця”, на новий рівень вивести меморіал імені А.Сургунда, готувати команди на різні змагання. Зробили перший крок з міжнародного співробітництва: уклали відповідну угоду з федерацією шахів польського міста Любліна.
— Ви — людина молода, але вже з чималим досвідом шахіста, організатора й учасника шахових змагань в Україні та за кордоном. На вашу думку, шахи — це спорт чи щось інше?
— Шахи — це мистецтво, де кожен може себе показати, як і в спорті. Шахова партія — своєрідний твір, картина, яку створює шахіст, отримуючи задоволення власне від процесу. Шахи — це ознака інтелекту суспільства, рівня його культури.
— Але ж у спорті й мистецтві є аматори і професіонали. Шахи — професійний вид спорту?
— Як гра шахи доступні всім, але високе шахове мистецтво властиве професійним шахістам, для них шахи — спосіб життя. Але мало хто усвідомлює, наскільки важко бути професійним шахістом, яких фізичних і психологічних сил потребує кожна зіграна партія, кожен турнір! На жаль, минули часи, коли авторитет гросмейстерів, особливо чемпіонів світу, був надзвичайно високим у суспільстві. Пам’ятаю, коли мені в дитинстві показали міжнародного гросмейстера Любомира Михальця. Дивився на нього зі щирим захопленням. Нині престиж шахіста-професіонала впав, у нас цю професію вбили чиновники. А відродити — один із напрямків “Стратегії”.
Підготував Володимир РАЗУВАЄВ