За кількістю класів найбільшим у музичній школі є відділ народних інструментів. Саме вони й визначають спеціалізацію класів: баян, акордеон, балалайка, бандура, цимбали, гітара. Відкрився відділ у далекому 1951 році, коли у школі вперше зазвучали баян і акордеон. Отже, свій 65-літній ювілей відділ відзначатиме наступного року.
За кількістю класів найбільшим у музичній школі є відділ народних інструментів. Саме вони й визначають спеціалізацію класів: баян, акордеон, балалайка, бандура, цимбали, гітара. Відкрився відділ у далекому 1951 році, коли у школі вперше зазвучали баян і акордеон. Отже, свій 65-літній ювілей відділ відзначатиме наступного року.
Понад 30 років присвятив мистецтву гри на баяні Геннадій Мельников. Його ім’я як педагога і високий рівень школи прославили чудові музиканти, заслужені артисти України, лауреати найпрестижніших міжнародних конкурсів Олег, Руслан та Богдан Піроги. Його колега Олексій Карпенко дав путівку у професійне музичне життя Віталiю Пірогу, який також отримав звання заслуженого артиста України і здобув чимало перемог у міжнародних конкурсах у США, Італії, Німеччині, Швейцарії. Авторитет альма-матер підтвердили й інші вихованці класу баяна: Євген Кураєв — автор багатьох творів та перекладень для баяна, Олександр Воловніков, В’ячеслав Москалюк, Світлана Бірюкова. Успішно працювали з учнями Броніслав Ковальчук, Микола Корзун, Петро Гевал, Надія Слюсар, Василь Розгон. Творчому розвитку вихованців сприяв шкільний оркестр народних інструментів під керівництвом Генріха Сидоренка, а педагогів — заснований ним викладацький ансамбль “Кобзарі”, який здобув звання народного.
Здобутки колег-клавішників підтримала і розширила Людмила Цуркан, яка працює у відділі з 1977 року й нині його очолює. Вона заслужено пишається вихованцями, переможцями численних міжнародних і всеукраїнських конкурсів Ростиславом Буяновським, Андрієм Вознюком, Андрієм Гірким, Оленою Каневською, Дмитром Терещенком, Ганною Барциховською, відомим широкому загалу ансамблем акордеоністів, який також здобув чимало престижних нагород на міжнародних та вітчизняних змаганнях музикантів. Її учнів, лауреатів обласних фестивалів і конкурсів, важко перерахувати, як, власне, найпочесніших персональних відзнак, серед яких — грамота і медаль Верховної Ради “За заслуги перед українським народом”, нагороди “Краща за професією”, обласна премія імені В.Заремби… Власний досвід педагога-музиканта сформував принцип, який Людмила Цуркан прищеплює учням: “Узяв інструмент до рук, грай так, щоб збудити почуття прекрасного в слухачів, щоб вони отримали естетичне задоволення від цього”. Цього принципу дотримуються викладачі відділення з усіх спеціальностей.
Здавалося б, народні інструменти не здатні конкурувати у популярності з престижними фортепіано, скрипкою чи віолончеллю. Імен слави Ріхтера, Оборіна, Співакова, Ростроповича, Гілельса серед домристів та бандуристів немає. Але ось показовий момент: діти, які почали займатися цими інструментами, згодом приводять до класів і своїх друзів. Любов’ю до народної музики вони зобов’язані педагогам, які закохані у свою справу. З них і складається викладацький колектив відділення.
Першим викладачем класу балалайки був Іван Лук’яненко, який створив свого часу оркестр народних інструментів. Його починання продовжили Василь Цісарчук та з 1986 року Юрій Лукін. Славу школи і відділення у своїй спеціалізації високо піднесли його вихованці: Михайло та Дмитро Міцелі — лауреати фестивалю-конкурсу “Самоцветы России”, переможні місця на всеукраїнських та міжнародних конкурсах здобули Максим Беляков, Дарія Пономарчук, Олексій Блащук, Андрій Пісний, Марк Дамецький, Володимир Краюшин, оркестр народних інструментів.
Характерно, що музика у професійному середовищі її викладачів часто утворює династії, подружні пари — їх об’єднує спільна справа та любов до неї. Дитяча музична школа №1 у цій площині є показовою. Так, наприклад, у 1989 році клас гітари відкрила Тетяна Лукіна, дружина викладача класу балалайки. Її учні також успішно відзначились на престижних міжнародних і вітчизняних музичних змаганнях: Наталя Олійник, Інна Черниш, Гнат Лесів, Поліна Гігаурі, Анастасія Серьогіна, Олександра Пуля, Юлія Якобчук, Ігор Гладишко, Любов Подоба. Лауреати цих змагань Максим Заводний і Вікторія Барзишева самі стали педагогами. Посібники та методичні рекомендації, підготовлені Тетяною Лукіною, допомогли виховати своїх зірочок молодшим колегам: Оксані Боруці та Юлії Заводній. Це, зокрема, Анастасія Бідюк, Андрій Обруч, Дмитро Стрижов, Владислав Левицький, Андрій Петров, Анастасія Малютіна, Кирило Бондаренко.
Дзвінкоголоса домра вперше завітала до школи завдяки її натхненнику і завзятому популяризатору Дмитру Лопатіну. “Музикантом від Бога” називають ветерани школи його послідовника Броніслава Совінського. Улюбленому інструменту присвятила себе Наталя Пачеко, котра підготувала чимало майбутніх педагогів, керувала ансамблем бандуристів — лауреатом обласних конкурсів, який успішно виступав і за кордоном. Лауреатами всеукраїнських конкурсів стали її вихованці Тетяна Барциховська та Ірина Олійник, обласних: Анастасія Сом, Денис Стрижов, Анастасія Ченаш, Олександр Ружило, Людмила Хоменко, Анастасія Бідюк та Анастасія Малиновська. Продовжуючи педагогічну діяльність, Наталя Пачеко працює заступником директора школи з навчально-виховної роботи. До речі, лауреатів-домристів підготувала і Тетяна Лукіна: Ганну Таран, Тетяну Коваль, Ганну Сергієву, Альону Марчук, Єлизавету Урвачову, Андрія Панченка. Так викладачі відділення успішно опановують і суміжні професії.
Почесне місце серед народних інструментів заслужено належить бандурі, котра природно асоціюється з українським народним мистецтвом. Заснувала його свого часу Софія Бут. Її роботу продовжили Людмила Євстигнєєва та Раїса Осипова, котра згодом сама відкрила у школі клас естрадного співу. Вона керувала широковідомим тріо бандуристів, її вихованка Олена Совва стала солісткою Київського камерного оркестру, а Катерина Гапочка — лауреатом фестивалю “Червона рута”. Основи гри на бандурі нині закладають учням вихованка школи Марія Талалай та колишня артистка оркестру ансамблю пісні і танцю “Козаки Поділля” Людмила Волощук. Зусилля й наполегливість останньої принесли свої плоди: 12 її вихованців обрали гру на бандурі професією, лауреатом міжнародних конкурсів стала Леся Кароль, яка нині викладає у ДМШ №3.
Неодмінна ознака викладацького складу відділення — високий професійний рівень. Цьому сприяють закладені від початку школи високі вимоги, постійне самовдосконалення та, звичайно, здобута освіта. Так, у класі домри й гітари працює вихованка Львівської національної музичної академії Юлія Заводна, котра керує дитячим ансамблем бандуристів. Її вихованці С.Щербак, Д.Зяблов та Д.Борисюк неодноразово перемагали на престижних музичних змаганнях. Досить молода наставниця вже відзначена почесними нагородами за популяризацію музики українських композиторів і патріотичне виховання молоді. Харківський університет мистецтв закінчив гітарист і домрист Віталій Грибков. І таких прикладів чимало.
Вагомий внесок до авторитету відділення додають викладачі класу баяна Назар Стремедловський та Ігор Походщук, який нині очолює ансамбль “Кобзарі” (на фото), активно пропагуючи українське народне мистецтво.
Два роки тому серед класів відділення відкрився наймолодший — цимбал, який веде ще одна молода викладачка, солістка ансамблю “Кобзарі” Олена Бутелько.
Разом з усіма іншими старшими колегами вони вірять, що свого часу на музичному небосхилі обов’язково засяють зірки інструменталістів-народників рівня класиків Башмета, Плетньова, Менухіна. І стануть ними вихованці Хмельницької музичної школи №1 імені М.Мозгового.
(Далі буде)
Володимир РАЗУВАЄВ