Соціум

Пенсіонерам — майбутнім та нинішнім

Перший заступник начальника управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Марія Лужанінова відповідає на актуальні запитання щодо пенсійного законодавства.

Перший заступник начальника управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Марія Лужанінова відповідає на актуальні запитання щодо пенсійного законодавства.

— Нині працюю, але через місяць виходитиму на пенсію. З чого потрібно починати оформляти пенсію за віком та які документи подати в Пенсійний фонд?
— Для призначення та отримання пенсії слід звернутися до управління Пенсійного фонду за місцем проживання із заявою та такими документами: про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; довідками про стаж, визначені в Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою Кабміну від 12.08.1993 року №637 (за періоди роботи з 1 січня 2004 року страховий стаж зараховують за даними системи персоніфікованого обліку); документами про особливий статус особи (посвідчення учасника війни, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Почесного донора України тощо).
За бажанням пенсіонера до 1 січня 2016 року він може подавати довідку про заробітну плату (дохід) до 1 липня 2000 року (додаток №1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо здійснити перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
— Коли звертатися щодо пенсії за віком і з якого терміну її призначають?
— Пенсію за віком призначають з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо особа звернулася не пізніше, ніж через три місяці досягнення пенсійного віку. Якщо пізніше, то призначається з дня подання заяви.
Звернутися можна в будь-який час, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає управління й не пізніше десяти днів від їх надходження ухвалює рішення про призначення або відмову. Днем звернення вважають день прийняття управлінням заяви про призначення пенсії.
У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додано не всі належні документи, управління письмово повідомляє заявника, що потрібно подати додатково, про що в заяві роблять відповідний запис. Якщо їх буде подано не пізніше, ніж за три місяці з дня повідомлення, то днем звернення за призначенням пенсії вважають день прийняття заяви про призначення пенсії.
— Чи можна подавати копії документів?
— Можна подавати як оригінали документів, так і їх копії, завірені нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подають лише в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подають її завірену копію.
— А якщо пенсіонер переїжджає на нове місце проживання?
—У разі переїзду на постійне або тимчасове проживання в іншу місцевість пенсіонерові потрібно звернутися з заявою про переадресацію пенсійної справи до Пенсійного фонду за новим місцем проживання. Управління впродовж трьох днів надсилає запит у Фонд за попереднім місцем проживання пенсіонера щодо пенсійної справи. Упродовж п’яти днів після отримання запиту пенсійну справу пересилають органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації) особи.
— Чи залишилася норма виходу на пенсію при звільненні за півтора року до досягнення пенсійного віку за станом здоров’я або в разі ліквідації підприємства?
— Ні, нині підстав для дострокового призначення пенсії немає.
— Чи продовжено право на призначення пенсії жінці при досягненні 55 років?
— Ні, ця норма діяла лише до 1 січня 2015 року.
— Чи можна для призначення пенсії за віком у 2015 році надати довідку про зарплату за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року?
— Так, до 1 січня 2016 року за бажанням особи може бути врахована зарплата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року на підставі довідки про зарплату. Така довідка також необхідна для обчислення пенсії у разі, якщо страховий стаж чоловіка, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менше 60 місяців.
— Якщо особа перебуває на державній службі, отримує допомогу по догляду за дитиною до трирічного віку і медико-соціальна експертна комісія визначила її інвалідом ІІ групи. Чи має вона право на пенсію за інвалідністю відповідно до Закону України “Про державну службу”, якщо стаж державної служби понад 10 років?
— Пенсію за інвалідністю призначають за наявності страхового стажу особам, визнаним інвалідами І або ІІ групи в період перебування на державній службі, котрі мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з-поміж інвалідів І або ІІ групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, що належать до категорії посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням щодо призначення такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсію за інвалідністю призначають незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Отже, перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до трирічного віку, в разі звільнення з державної служби особа матиме право на пенсію за інвалідністю.
— Якщо одинокий батько отримує допомогу на сина 1997 року народження, чи має він право на встановлення надбавки на утриманця до пенсії за віком?
— До пенсії за віком встановлюють надбавку, зокрема пенсіонерам, які не працюють і мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім’ї.
Цю надбавку не нараховують на членів сім’ї, котрі одержують трудову та соціальну пенсію. Окрім цього, за наявності одночасного права на соціальну пенсію і надбавку на непрацездатних членів сім’ї, до пенсії за віком або за інвалідністю призначають на вибір того, хто звернувся, або пенсію, або надбавку.
Допомога на дитину одинокому батькові (вдівцю) передбачена. Відтак він матиме право на встановлення до пенсії за віком надбавки на утриманця, якщо його син не одержує пенсії, соціальної пенсії чи державної соціальної допомоги.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *