Чергова 46-та сесія міської ради завершувала рік роботи депутатського корпусу і завершення це видалося бурхливим, з несподіваними подіями, новими обличчями високопосадовців у міській владі та додатковими цифрами у статтях бюджету. Таким, власне, був весь 2014 рік, особливості якого не могли не позначитися на діях і настроях представницького органу влади обласного центру. Як і на рівні держави, у ньому відбулася зміна керівництва, щоправда, з інших причин, на весь голос заявили про себе нові суспільні формації, хоча далеко не завжди голос цей був адекватним фактичним потребам хмельницької громади. Але міській раді, попри всі виклики, вдалося втримати обрану лінію, маючи насамперед її соціальну спрямованість.
Чергова 46-та сесія міської ради завершувала рік роботи депутатського корпусу і завершення це видалося бурхливим, з несподіваними подіями, новими обличчями високопосадовців у міській владі та додатковими цифрами у статтях бюджету. Таким, власне, був весь 2014 рік, особливості якого не могли не позначитися на діях і настроях представницького органу влади обласного центру. Як і на рівні держави, у ньому відбулася зміна керівництва, щоправда, з інших причин, на весь голос заявили про себе нові суспільні формації, хоча далеко не завжди голос цей був адекватним фактичним потребам хмельницької громади. Але міській раді, попри всі виклики, вдалося втримати обрану лінію, маючи насамперед її соціальну спрямованість.
Звітуючи сесії про виконання бюджету міста за дев’ять місяців, начальник фінансового управління Наталя Степанова зазначила, що по доходах загального фонду вдалося досягти перевиконання на рівні 105,7% — з певним уточненням планових призначень, що, зокрема, дало змогу забезпечити збалансування обох частин бюджету і виплату заробітної плати реальними його джерелами. Цьому, до речі, сприяли і зміни та доповнення бюджетних статей, які проголосували депутати з відповідними пропозиціями постійних комісій, котрі стосувалися саме соціальної сфери. Свою роль зіграла і додаткова дотація з державного бюджету на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів у сумі 7397100,00 грн. Враховуючи складність економічної ситуації, яка прогнозується й надалі, депутати вирішили змінити порядок відрахування частини прибутку комунальними підприємствами до бюджету міста за наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності, а не річної, як було до цього. Ці зміни також мають сприяти наповненню соціальних статей міської скарбниці. Саме з них надається і матеріальна допомога хмельничанам, які її потребують. Так, сесія ухвалила надання такої допомоги у розмірі 50 тисяч гривень сім’ям загиблих військовослужбовців у зоні проведення АТО. За традицією, депутати проголосували список провідних митців та викладачів шкіл естетичного виховання міста, яким призначається персональна стипендія міської ради.
Як завжди, сесія вирішила низку питань майнового характеру, котрі спрямовувалися на користь хмельничан та громадських організацій. Так, депутати дали згоду на передачу в комунальну власність територіальної громади міста приміщень декількох відомчих гуртожитків, які їхні мешканці зможуть приватизувати. Інші приміщення комунальної власності сесія передала у тимчасове безоплатне користування міським державним закладам та установам, а також об’єднанням громадян. До цього переліку потрапили, зокрема, дитяча школа мистецтв, міська спілка ветеранів Афганістану, міське товариство інвалідів, ГО “ЮрПростір”, дитячо-юнацька спортивна школа “Колос” та деякі інші. Неоднозначним ставлення до такого рішення було лише щодо прохання прокуратури міста передати їй колишнє приміщення обласної прокуратури на вулиці Проскурівській. Дехто з депутатів звинуватив міських правоохоронців у ігноруванні їхніх вимог у виявленні провокаторів та перешкоджувачів Майдану. Цей пункт навіть довелося голосувати двічі й він ледь набрав потрібні голоси. Натомість міська рада запропонувала прокуратурі міста визначитися з місцем подальшого розташування: на вулиці Пилипчука чи на Проскурівській.
Недоброю звичкою останніх пленарних засідань стало чергове гучне нашестя представників самозваної “територіальної громади”, які самовільно захопили колишнє приміщення аптеки №1. Їхня поява починається грюкотом у незамкнені двері сесійної зали і продовжується скандальним демаршем: ультиматумом, у якому вимагається здійснювати відчуження комунального майна у будь-якій формі виключно за їхньою участю. Супроводжується ця нахабна вихідка образами та погрозами на адресу законно обраних депутатів і неадекватною поведінкою, яку обранці визнають як “клініку”. Виставити з зали самозванців, які ніде не зареєстровані, вдалося з зусиллям. А Віктор Байдич звернувся до прокурора міста Олександра Мартинюка навести з цим порядок: “Чому міська рада має слухати цей абсурд і терпіти образи?”. Той відповів, що питання буде вирішене у суді відповідно до законодавства і за його ухвалою правоохоронні органи нарешті звільнять незаконно захоплене приміщення з примусом відшкодувати місту нанесені збитки, котрі, за даними юридичного відділу міської ради, становлять 198 тисяч гривень несплаченої орендної плати та комунальних послуг.
Бурхливості атмосфері пленарного засідання неабияк додав розгляд місцевих ініціатив, яких цього разу виявилося декілька. Так, численний загал представляв інтереси приватної науково-технічної фірми “Союз”. Це був черговий відгук історії її конфлікту з ринком, який належить народному депутату Олегу Лукашуку, котрий претендує на частину земельної ділянки ПНТФ “Союз”. Перипетії цього конфлікту виносяться на сесію не вперше і з різним ставленням з боку депутатів. Такими вони були і на цьому засіданні. Характерно, що голова фракції ВО “Батьківщина”, помічник Олега Лукашука Валерій Лесков заявив, що фракція “голосуватиме у вільному режимі”. Такий спосіб позначився на загальному висновку: сесія підтримала права ПНТФ “Союз” усупереч місцевій ініціативі, яка захищала інтереси підприємців ринку.
Декілька місцевих ініціатив стосувалися випадків щільної забудови, коли мешканці житлових будинків протестують проти спроб забудови їхніх дворів. На думку Володимира Швеця, такі забудови нині загрожують не лише дворам, а й деяким школам. Олександр Скочеляс вважає, що має бути комплексний підхід: з детальною схемою поквартальних забудов у генплані міста. Григорій Галкін виступає за пошуки компромісу між протестувальниками та забудовниками, особливо, якщо ті вже витратили значні кошти на будівництво. Категорично висловився Андрій Олесь: “Ми поступово захлинаємось у таких місцевих ініціативах, які бувають фактично замовними на користь певних сторін”. Деякі з місцевих ініціатив сесія прийняла до відома з дорученням знайти компромісні варіанти, а ось ініціативу на користь ПП “Приватна справа” облаштувати парковку на місці, де розташовані торговельні споруди поблизу ТЦ “Ріко”, депутати відхилили, захистивши інтереси їхніх власників.
Утім обранці не уникнули своєрідного парадоксу. Вирішивши свого часу накласти мораторій на спорудження нових кіосків у місті, вони дали дозвіл на встановлення таких малих архітектурних форм навколо СКЦ “Плоскирів”, хоча проект цього рішення не погодили ні юристи, ні заступники міського голови, ні керівники відповідних структур виконкому.
Дебати виникли і щодо подальшої долі меморіалу “Вічний вогонь” на вул. Проскурівській. За пропозицією управління житлово-комунального господарства, графік його роботи мав змінитися: Вічний вогонь запалювати лише під час урочистостей. Як головний аргумент: потреба економії природного газу та бюджетних коштів. Позиції депутатів розділилися і тут: Зоя Івко, Андрій Олесь, Віктор Савчук, Михайло Василишин виступили проти цього, Михайло Кривак вважає запропонований графік “не на часі”, Валерій Лесков упевнений, що Вічний вогонь повинен і надалі служити патріотичному вихованню молоді, а підтримали ініціативу комунальників депутати фракції “Свобода”. Компромісом стала пропозиція Володимира Швеця: питання зняти з розгляду на довивчення, за що й проголосувала більшість депутатів.
Визначальним було голосування за кандидатури нових посадовців, які вніс на розгляд виконуючий обов’язки міського голови, секретар міської ради Костянтин Чернилевський. Він запропонував затвердити на вакантних посадах заступників міського голови депутата міськради Ольгу Мярковську та члена її виконавчого комітету Андрія Капуру. Обоє — представники ВО “Батьківщина”. За регламентом ради голосування відбулося бюлетенями у таємному форматі. Більшістю голосів Ольга Мярковська та Андрій Капура були затверджені заступниками міського голови. Відповідно сесія визначилась і зі складом виконкому: з нього було виведено Сергія Федорюка й введені Ольга Мярковська та директор регіонального відділення банку “Південний”, депутат обласної ради Василь Ваків. На відміну від нього, Ольга Мярковська має скласти повноваження депутата міської ради.
За традицією, найбільшим був пакет проектів рішень щодо землеустрою, деякі з них викликали певні дебати, але були ухвалені. Певним чином ці дебати також впливали на загальну температуру сесійної зали, але її пригасити допомогла музична пауза — передсвятковий вітальний виступ муніципального хору.
Обранці також заслухали інформацію головного інженера ПАТ “Хмельницьк-обленерго” Анатолія Степанюка щодо ситуації з відключенням електроенергії на території міста й ухвалили декілька звернень до керівництва державної та обласної влади.
Володимир Разуваєв