Соціум

Переходимо на альтернативне паливо

Заміна газових котлів на установки, які працюють на альтернативних видах палива, дозволить Хмельницькому зекономити упродовж опалювального сезону три мільйони кубометрів газу.

Заміна газових котлів на установки, які працюють на альтернативних видах палива, дозволить Хмельницькому зекономити упродовж опалювального сезону три мільйони кубометрів газу.

Про це повідомив директор підприємства “Хмельницьктеплокомуненерго” Володимир Скалій, презентуючи на одній із котелень міста котли на твердому паливі.
Він, зокрема, поінформував, що зменшення обсягів використання газу є одним із пріоритетних завдань підприємства. Задля цього заплановано перевести на альтернативне паливо ряд котелень. За розрахунками фахівців, це забезпечить суттєву економію газу на рівні 10-15 відсотків   порівняно з минулим роком.
За словами директора, встановлення “альтернативних” котлів цьогоріч відбувається коштом держави. Зокрема, йдеться про цільову урядову субвенцію на впровадження заходів з енергозбереження щодо заміщення споживання природного газу у сфері теплопостачання. В умовах обмежених лімітів на блакитне паливо та постійного росту цін на нього теплоенергетики міста вимушені вдумливо працювати над здешевленням та зменшенням витрат на виробництво теплової енергії.
Цим, власне, протягом останніх десяти років вони успішно займаються. Нині на 12 когенераційних установках підприємство виробляє власну, значно дешевшу електроенергію. Аби позбутися газової залежності, працюють одночасно в трьох напрямках. До кінця року в Хмельницькому запрацюють п’ять котелень на твердому паливі. Як альтернативу газовим котлам, продовжать встановлювати електрокотли. До речі, чотири, потужністю по 300 кіловат-годин кожен, уже в роботі. А до кінця року будуть введені в експлуатацію ще п’ять. Також, зізнався Володимир Скалій, роблять ставку   на сонячні колектори, які працюватимуть на підігрів води. Їх планують встановити поки що на двох котельнях: в центрі міста на вул. Свободи та в Дубовому. Тож лише від експлуатації котлів на твердому паливі у підприємства буде можливість зекономити приблизно три мільйони кубометрів газу та до 500 кіловат-годин електроенергії.
Як зізнається керівник, держава поставила майже нереальне завдання: в надто короткий термін зменшити споживання газу на 30 відсотків. “До 10-15% — це цілком можливо, — каже Володимир Михайлович. — Якщо в попередні роки ми споживали 80-85 мільйонів кубометрів газу, то за 2014-й завдяки вжитим заходам зможемо зекономити приблизно 10 мільйонів кубометрів газу”.
Високо оцінив роботу теплоенергетиків заступник міського голови Анатолій Нестерук. “Завдяки тому, що виробляємо власну електроенергію, незважаючи на віяльні відключення, у місті працюють усі котельні та центральні теплові пункти і немає перебоїв у постачанні тепла. А впровадження альтернативних видів палива допоможе позбутися газової залежності”, — сказав він.
Власне, про те, що іншого виходу, аніж пошук альтернативи заміни газового палива, наразі немає, говорили усі, хто став свідком роботи нових котелень. “Система опалення на альтернативних видах палива має підвищити економію використання газу, скоротити людський фактор в експлуатації опалювальних мереж. Та найголовніше — це дасть можливість індивідуально коригувати терміни опалювального сезону в соціальних установах: лікарнях, дитячих садках, школах. У теперішніх надскладних економічних умовах це дуже важливо, адже зможемо постачати гарячу воду як у соціальні установи, так і в житловий фонд у будь-яку пору року”, — акцентував в.о. міського голови, секретар міської ради Костянтин Чернилевський.
Загалом на реалізацію проекту реконструкції котелень із заміни газових котлів на твердопаливні Хмельниччина отримала з державного бюджету 15,2 мільйона гривень, з них наше місто — 5,2. За ці кошти в обласному центрі буде встановлено 14 котлів: три — на КП “Чайка” (міська лазня), два — у ЗОШ №20, дев’ять — КП “Хмельницьктеплокомуненерго”.
“Для заміни однієї тисячі кубометрів газу потрібно 2,5 тонни пелет, виготовлених з деревини, соломи сої і ріпаку, торфу, лушпиння соняшника. Це майже вдвічі дешевше. Сировину завозитимуть з різних місць — сусідньої Вінниці (солома), Рівного (торф), з села Стуфчинці Хмельницького району (подрібнена деревина) тощо”, — розповів Володимир Скалій.
Начальник обласного управління житлово-комунального господарства Петро Махнюк зауважив, що, крім фінансування з держбюджету, заходи щодо переходу на альтернативні види палива фінансуються і з обласної казни. Зокрема, 16 мільйонів гривень виділено на заміну газових котлів на твердопаливні в соціальній сфері. Як зауважив держпосадовець, для області дуже важливо мобілізувати всі наявні резерви й налагодити власне виробництво альтернативного палива, зокрема з відходів сільськогосподарського виробництва, торфу,  деревини. Пошук альтернативних джерел виробництва енергії триває.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *