Соціум

Клара Маргулян: “Адвокатська спільнота України перебуває у системній кризі…”

Завтра українські адвокати відзначають професійне свято. Якими бачить проблеми свого професійного цеху старійшина української адвокатури, заслужений юрист України, наша землячка Клара Маргулян? Про це і не тільки наша розмова з нею напередодні Дня адвокатури.

Завтра українські адвокати відзначають професійне свято. Якими бачить проблеми свого професійного цеху старійшина української адвокатури, заслужений юрист України, наша землячка Клара Маргулян? Про це і не тільки наша розмова з нею напередодні Дня адвокатури.

— Звичайно ж, користуючись нагодою, хочу привітати колег з професійним святом, — розпочала Клара Григорівна. — Проте адресую свої вітання насамперед тим адвокатам, які в ці непрості часи зберегли честь і гідність  високого покликання правозахисника, не розміняли їх на пристосуванство до незаконних вимог щодо їх діяльності з боку нинішнього керівництва Асоціації адвокатів України, яке було створене через тиск  та незаконні дії режиму Януковича, нав’язавши нашому суспільству Закон “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, який не відповідає вимогам Конституції та міжнародним нормам.
— І як, на ваш погляд, цей конфлікт має розв’язати адвокатське середовище країни?
— Думаю, самотужки воно вже не здатне оздоровити ситуацію та привести до конституційних норм законодавство, яке регламентує нашу діяльність. Цей песимістичний висновок у мене з’явився, коли проаналізувала дії керівництва Асоціації під час організації так званого другого з’їзду адвокатів України в Одесі, рішення якого було відмінено у судовому порядку. Подібним шляхом там пішли і при підготовці до третього з’їзду, делегатів якого обирали мало не в явочному порядку і який нещодавно було знову зірвано. Такі порушення знову мали місце, починаючи зі стадії делегування на нього, як це сталося і в нашій області, де 664 адвокати навіть не мали можливості ознайомитися з документами, які виносилися на конференцію адвокатів нашої області, делегати якої, видно, обиралися на неї також чи не у явочному порядку. Про атмосферу у керівництві Асоціації, думаю, дуже переконливо свідчить той факт, що її керівництво на столичному рівні та й на нашому регіональному відверто проігнорувало перший міжнародний форум “Євроінтеграція адвокатури України” у Києві за участю правників провідних європейських країн та США. Якраз у дні проведення цього надзвичайно важливого форуму Рада адвокатів України організувала засідання аж у Мукачевому, витративши на цей, як на мене, цілком безглуздий захід внески адвокатів. Відповідно і наша обласна рада адвокатів чомусь не сформувала належного представництва на цей міжнародний форум, де відбулася надзвичайно важлива дискусія про шляхи розвитку української адвокатури.
А щодо свого песимізму стосовно ситуації в адвокатській спільноті, то вона від того, на мій погляд, що наша нова політична та владна еліта і, найперше, Міністерство юстиції досі не дають собі звіт у всіх складнощах існування вітчизняної адвокатури, яка продовжує жити не просто за Законом, який створили пшонки, захарченки, портнови, але й далі відверто деградує через те, що послідовники режиму Януковича у нашій Асоціації, даруйте, правлять свій бенкет беззаконня не лише щодо суспільства, але й до тих моїх колег, які не хочуть миритися з цією ненормальною ситуацією в адвокатурі.
— Що, на ваш погляд, слід нині зробити, аби змінити цей стан справ в адвокатурі, зрештою, з чого почати? Судячи з вашого, Кларо Григорівно, виступу на згаданому міжнародному форумі адвокатів, це середовище цілком адекватно усвідомлює виклики, які перед ним постали, ви ж про всі ці проблеми говорили там дуже відверто…
— Цей факт хіба що може вселяти оптимізм на хоч якусь перспективу позитивних змін в адвокатурі України, де по факту домінуючий вплив нині за тими людьми, які прийшли до керівництва Асоціації з подачі режиму Януковича і відверто йому прислужували не лише у впровадженні згаданого Закону про адвокатську діяльність, а навіть конкретними незаконними діями під час судових дійств над активістами Майдану. Та я нині про інше. Керівництво держави, президент, парламент, уряд повинні усвідомлювати, що без вивіреного на міжнародному експертному рівні, тією ж Венеціанською комісією, Закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” нам не обійтися. А те, що нині пробує робити так звана робоча група при Мін’юсті, вносячи зміни до Закону часів Януковича, я назвала б імітацією роботи та її саботажем, найперше, з боку керівництва Асоціації адвокатів, яка здатна лише на косметичні правки цього засадничого законопроекту і прагне залишити все в ньому без принципових змін. Таке враження, що нею і далі керують усілякі портнови, пшонки. Разом з багатьма авторитетними адвокатами заявляю, що нова редакція цього Закону, яку готують подібні експерти з керівництва Асоціації та згаданої робочої групи у випадку його прийняття парламентом, негативно вплине на забезпечення професійних гарантій адвокатської діяльності й далі залишатиметься далекою від європейських стандартів діяльності інституту адвокатури в нашій державі.
— Попри все ми приєднуємося до ваших вітань на адресу адвокатів  краю, які дорожать своїм покликанням, і сподіваємося, що у вашому професійному цеху відбудуться ті зміни, на яких ви наголошуєте.
— Я також дуже хочу вірити саме у такий розвиток подій у нашій адвокатурі…
Розмовляв Богдан ТЕЛЕНЬКО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *