Соціум

Так починався РУХ…

З ініціативи обласної партійної організації Народного Руху України відбулася конференція з нагоди 25-річчя установчої конференції обласної організації НРУ тоді ще з додатком “за перебудову”, яка пройшла у Києві 3 грудня 1989 року. До речі, слід віддати належне нинішнім рухівцям-партійцям, особисто голові ОО НРУ Ігорю Клюсу, які провели низку акцій до чвертьвікового ювілею РУХу, що відзначався у вересні./images/2

Цікавий факт, що в Києві хмельницькі рухівці вимушені були провести своє установче віче через доволі жорсткий тиск місцевої компартійної влади. Щоправда, тоді вони розглядали варіант проведення такої конференції у напівлегальний спосіб і для цього навіть обрали місце — середню школу в селі Богданівці Деражнянського району, де директором був активіст РУХу Микола Дейнека. Проте “досвід” з проведенням установчої конференції Хмельницької міської організації РУХу, коли 15 жовтня 1989 року її роботу було заблоковано силовиками та спецслужбами, а півтора десятка активістів затримано, переконав оргкомітет, що слід забезпечити більш “мирний” і робочий ритм роботи установчої конференції у Києві, за що взявся його голова Богдан Теленько з допомогою керівництва республіканського проводу РУХу. Саме 3 грудня, у неділю, хмельницькі делегати, які представляли на той час 12 районів, провели свою установчу конференцію у столиці: спочатку в приміщенні студентського Будинку культури Київського політехнічного інституту, за сприяння його ректорату й особисто ректора Петра Таланчука та інститутського осередку РУХу, а завершили її засіданням в актовому залі Спілки письменників України на вулиці Банковій, “дорогою” куди в обідню пору встигнуть ще взяти участь у велелюдному мітингу біля Республіканського стадіону, де виступить від хмельничан поет Павло Гірник.
Конференція вирішила всі необхідні організаційні питання, обравши голову виконкому, тобто голову своєї крайової організації Павла Гірника і трьох співголів за територіальним принципом: Богдан Теленько (центр), Микола Руцький (північ), Анатолій Лучко (південь області). Водночас було створено і друкований орган крайової організації — газету “Пробудження”, перші номери якої друкувалися у Прибалтиці. З цього видання, по суті, виросла згодом медіа-корпорація “Є”. Також прийнято цілу низку актуальних постанов та звернень до жителів області. А вже 10 грудня 1989 року у міському парку (нині ім. М.Чекмана) відбувся перший офіційний мітинг організації РУХу, на якому було масово підняті національні стяги…
У середовищі політологів, істориків, зрештою, ветеранів РУХу нині побутують різні оцінки та версії його початкового періоду як громадсько-політичної патріотичної організації та її подальшого перетворення у партійну структуру. Так як би там не було, саме у партійному статусі Народний Рух України існує донині і в міру своїх організаційних та політичних можливостей впливає на суспільне життя держави, у здобуття незалежності якої він свого часу зробив найважливіший вклад у новітні часи нашої історії. Відрадно й те, що рухівські партійці були на Майдані, нині є серед бійців АТО, волонтерів, що його активісти серед тих, хто зміцнює українську державність.
М.ШЕВЧУК
На фото: перші акції РУХу у Хмельницькому
З архіву Кузьми Матвіюка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *