Певно, історія постійно повторюється, повторюються також помилки минулого. Окупація частини України Росією, боротьба з її найманцями та запроданцями на Сході, нестабільна політична ситуація на фоні цих подій… Нічого не нагадує? Схоже наша країна вже переживала в 20-х роках минулого століття. Тоді ще молода українська державність була нахабно розтоптана більшовицькими ордами. Але, незважаючи на нерівні сили, справжні герої боронили свою землю. Одним із них був, безперечно, Яків Гальчевський, 120-річчя якого відзначаються у нашім краї. Так, 22 жовтня, у день його народження за старим стилем, представники Товариства імені Якова Гальчевського вшанували пам’ять повстанського отамана, побувавши в його рідних краях — В селі Сахни Летичівського району, де він почав вчителювати і яке вважається столицею повстанського руху на Правобережжі, та в його рідній Малинівці.
Певно, історія постійно повторюється, повторюються також помилки минулого. Окупація частини України Росією, боротьба з її найманцями та запроданцями на Сході, нестабільна політична ситуація на фоні цих подій… Нічого не нагадує? Схоже наша країна вже переживала в 20-х роках минулого століття. Тоді ще молода українська державність була нахабно розтоптана більшовицькими ордами. Але, незважаючи на нерівні сили, справжні герої боронили свою землю. Одним із них був, безперечно, Яків Гальчевський, 120-річчя якого відзначаються у нашім краї. Так, 22 жовтня, у день його народження за старим стилем, представники Товариства імені Якова Гальчевського вшанували пам’ять повстанського отамана, побувавши в його рідних краях — селі Сахни Летичівського району, де він почав вчителювати і яке вважається столицею повстанського руху на Правобережжі, та в його рідній Малинівці.
Яків Гальчевський дійсно був непересічною особистістю — хоробрий військовий, політичний діяч, талановитий публіцист та ідеолог української державності, який боронив Україну від більшовицької навали. У найдраматичніший момент Української народної революції, коли армія УНР вже відступила за Збруч, Гальчевський вів повстанський спротив більшовикам на Правобережній Україні й фактично контролював територію ледь не всього Поділля та Волині. Він також є одним із засновників УПА на Волині. Воюючи на боці поляків, одним із перших зустрів німецьких нацистів, за що був представлений до найвищої нагороди Польщі — ордена “Virtuti Militari”. Але, за злою іронією долі, його вбили саме бойовики Армії Крайової як одного з керівників української самооборони на Холмщині навесні 1943-го.
На жаль, постать Якова Гальчевського, попри існування декількох ґрунтовних праць, не достатньо досліджена вітчизняними істориками. Але приклади таких героїв є надзвичайно важливими для сучасного покоління патріотів, які нині боронять Україну від східного агресора. Адже вони, як і Гальчевський, незважаючи на обставини, залишаються вірними своїм ідеалам. Тому Товариство ім. Якова Гальчевського активно працює задля відродження слави повстанського отамана серед нащадків.
Першим пунктом стало село Сахни, де нашу делегацію зустріли з радістю, прийшли не лише мешканці Сахнів, але й довколишніх сіл. Серед охочих послухати про свого славного предка було чимало дітей і підлітків. Голова Товариства Богдан Теленько разом з дітьми поклав до меморіального хреста вінок і розповів про самого повстанського отамана.
“Гальчевський зі своїми козаками не мали жодних ілюзій щодо перемоги над більшовиками. Вони добре розуміли, що йдуть на вірну смерть. Але по-іншому не могли чинити. Їхня мета була започаткувати повстанський рух, щоб здобути для України незалежність. Надзвичайно важливо пам’ятати про їх героїзм, особливо сьогодні в умовах війни з російськими найманцями, адже Україна повинна не здаватися. На це можуть піти політики, але не народ!” — наголосив він.
Потім передав для громади села декілька примірників спогадів повстанського отамана.
Наступним пунктом наших відві-дин мало стати село Малинівка — місце народження отамана, хоча спершу заїхали в сусіднє село Голенищеве, у місцевій школі якого говорили зі старшокласниками про легендарного повстанця. Прикметно, що саме тоді в учнів десятого класу був урок з основ захисту Вітчизни. Діти із захопленням слухали про подвиги козаків Якова Гальчевського.
Після того прибули в Малинівку Вінницької області. Там разом із кількома небайдужими мешканцями поклали вінок до меморіального знака повстанського отамана.
Обласна вінницька влада, на відміну від хмельницької, не надала належного значення вшануванню пам’яті Якова Гальчевського. Натомість на Хмельниччині згідно зі спільним розпорядженням облради та облдержадміністрації тривають різні заходи, присвячені повстанському отаману. Днями в обласній бібліотеці ім. Миколи Островського презентували новий буклет про Якова Гальчевського. А у МАУПі відбудеться Всеукраїнська наукова конференція на цю тему.
Зрештою, кожен подібний захід є надзвичайно важливим. Адже так усе більше відроджується історична пам’ять про тих, хто загинув за нашу землю.
Такі патріоти, як отаман Гальчевський, завжди ставили вище інтереси України за власне життя. І нині ми по-особливому розуміємо, що їх жертви не були марними, адже герої не вмирають!
Андрій ЯЩИШЕН
Фото автора