Підраховано, якщо щодня житель міста викидає 1-2 кілограми побутових відходів, то за рік їх накопичується майже 10 мільйонів кубометрів. За площею це сміття займе більше 200 тисяч гектарів, приблизно, як держава Люксембург! Але там до проблеми сміття, твердих побутових відходів і громадяни, і держава ставляться, як до можливості заробити кошти для покращення свого життя. А у нас, зокрема і в Хмельницькому, це досі залишається наболілою й серйозною проблемою і не більше. Спробую пояснити.
Підраховано, якщо щодня житель міста викидає 1-2 кілограми побутових відходів, то за рік їх накопичується майже 10 мільйонів кубометрів. За площею це сміття займе більше 200 тисяч гектарів, приблизно, як держава Люксембург! Але там до проблеми сміття, твердих побутових відходів і громадяни, і держава ставляться, як до можливості заробити кошти для покращення свого життя. А у нас, зокрема і в Хмельницькому, це досі залишається наболілою й серйозною проблемою і не більше. Спробую пояснити.
Відповідно до статутної діяльності комунальне підприємство “Спецкомунтранс” надає послуги з вивезення та захоронення на міському полігоні побутових відходів різним категоріям: юридичним особам, фізичним особам-підприємцям та пересічним громадянам. Затверджено відповідні тарифи для тих, хто хоче замовити цю послугу: скажімо, 1 кубічний метр відходів для населення коштує 7,62 грн., для бюджетних установ та організацій — 7,81 грн., для інших споживачів — 7,94 грн. Здається, все просто й зрозуміло. Та, на жаль, доводиться констатувати, що не всі хмельничани є законослухняними. І саме ті, хто забуває про належний санітарний стан Хмельницького, про здорову екологію навколишнього середо-вища, дозволяють собі викидати в контейнери для збору побутових відходів гілля дерев, будівельний та ремонтний непотріб, навіть відходи швейного та харчового виробництва. Наші перевірки не раз фіксували подібні порушення не лише окремими громадянами, а й юридичними особами. Скажімо, ТзОВ “Продінвест”, що в мікрорайоні Ракове, викидає в сміттєві баки залишки рибних продуктів. Швейні цехи часто роблять те ж із відходами свого виробництва. Хотів би нагадати, що порушення норм і правил благоустрою міста згідно зі ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення тягне за собою накладання штрафу на громадян від 340 грн. до 1360 грн., а на посадових осіб, суб’єктів підприємницької діяльності — від 850 до 1700 грн. Така протиправна діяльність спричиняє збитки “Спецкомунтрансу”, зокрема псує техніку. Адміністрація підприємства просить жителів міста збирати окремо від побутових будівельні та ремонтні відходи та вивозити їх самостійно для захоронення на міський полігон побутових відходів, розміщений за телевізійною вежею, у напрямку с. Олешин на проспекті Миру, 7. Стосовно переліку відходів, які приймає полігон, то його можна отримати в абонентській службі підприємства на вул. Толстого, 1.
Окремо хочу зупинитися на приватному секторі, до якого у нас чимало претензій. Одна з них — відмова укладати договір та замовляти послугу на вивезення сміття. Обурює, що саме в приватному секторі найчастіше утворюються стихійні звалища, сміттям захаращують контейнерні майданчики, хоча ті, хто не оформив відносин з нашим підприємством, не мають на це жодних прав. Принагідно нагадую, що згідно з рішенням виконавчого комітету міської ради №104 від 24.02.2005 року КП “Спецкомунтранс” визнане виконавцем житлово-комунальних послуг з вивезення та знешкодження побутових відходів на території м. Хмельницького. Тож за законами України “Про відходи”, “Про житлово-комунальні послуги”, а також відповідно до “Правил благоустрою на території м. Хмельницького”, фізичні особи-власники або наймачі, користувачі, зокрема орендарі житлових будинків, будівель, споруд та приміщень, підприємства, установи, організації усіх форм власності, фізичні особи-суб’єкти підприємницької діяльності зобов’язані укладати договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів та здійснювати оплату таких послуг. Відмова від укладання договору на вивезення й знешкодження побутових відходів є порушенням ст. 152 Кодексу про адміністративні правопорушення, що тягне за собою накладення штрафу на громадян від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів (340-1360 грн.), а на посадових осіб, суб’єктів підприємницької діяльності — від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів.
Зауважу, що листя, трава, овочі, фрукти не є побутовими відходами. Хмельничани мають вивозити їх на сміттєзвалище власним транспортом.
Болючою темою залишається підтримання порядку на контейнерних майданчиках. Частина мешканців залишає відходи біля контейнера, навіть якщо він порожній. Це недопустимо, адже приводить до забруднення навколишньої території.
Нагадаю, що хмельничани мають уже навчитися сортувати свої побутові відходи. В місті розміщені спеціальні контейнери для збору скло- та пластикової тари.
І наостанок про наших боржників. На жаль, окремі споживачі боргують за послуги, хоча користуються ними регулярно. От і виходить, що цим перешкоджають нормальній діяльності нашого підприємства. Це ПАТ “Фірма Бакалія”, заборгованість якого на 1 вересня становить 3233,46 грн., мешканці вулиць Проскурівського підпілля — 31942,00 грн., Кам’янецької — 60484,23 грн., Інститутської — 33857,95 грн., Майборського — 25736,30 грн., Панаса Мирного — 69066,65 грн., Івана Франка — 12228,95 грн., Свободи — 66735,31 грн. і Трудової — 17920,56 грн. Ці кошти вкрай необхідні нашому підприємству як для вирішення поточних проблем, так і розвитку. Невже ви, хмельничани, про це не думаєте?..
Владислав КРИВЕНЧУК,
директор КП “Спецкомунтранс”