Рух Свідомості Крішни родом з Індії. Офіційно товариство було засноване в 1966 році в Нью-Йорку індійським релігійним діячем Абгайєм Чаранаравіндою Бгактіведантою Свамі Прабгупадою (на фото). Насправді чоловік не створив нового віровчення. Своїм служінням він намагався пробудити шану до визнаних святих та донести цінність духов-ного розвитку. Сьогодні Рух Харе Крішна продовжує розвиватися. Для України, традиційною релігією якої є християнство, крішнаїти здаються дещо екзотичними у своєму віровченні. Про особливості життя кришнаїтів у нашій країні розповідає хмельничанка Катерина, котра також сповідує Рух Свідомості Крішни.
Рух Свідомості Крішни родом з Індії. Офіційно товариство було засноване в 1966 році в Нью-Йорку індійським релігійним діячем Абгайєм Чаранаравіндою Бгактіведантою Свамі Прабгупадою (на фото). Насправді чоловік не створив нового віровчення. Своїм служінням він намагався пробудити шану до визнаних святих та донести цінність духов-ного розвитку. Сьогодні Рух Харе Крішна продовжує розвиватися. Для України, традиційною релігією якої є християнство, крішнаїти здаються дещо екзотичними у своєму віровченні. Про особливості життя кришнаїтів у нашій країні розповідає хмельничанка Катерина, котра також сповідує Рух Свідомості Крішни.
Вчаться любити Бога
“Часто ми зіштовхуємося з нерозумінням, — ділиться жінка. — І в першу чергу, це проявляється у колі своєї ж сім’ї. Люди, як правило, мислять дуже вузько: моя релігія, моя країна, моя рідна мова. А треба дивитись набагато глибше. Мама мені каже: “Ти ж у церкві хрещена, тож і будь християнкою”. Але саме Рух Свідомості Крішни вчить, як полюбити Бога. Чим більше ми Його пізнаємо, тим більше в нас розвиваються почуття до Нього. Неможливо полюбити когось, якщо ти не знаєш, хто це”.
Існує багато мантр і священних писань крішнаїтів. Основна мантра цього століття — це “Харе Крішна”. Основне писання — це “Бхагават-Гита”, що перекладається як “Пісня Бога”. Якщо, наприклад, у православ’ї є священики, то тут — духовні вчителі.
“Православні церкви нині стали більше схожими на бізнес: охрестити — стільки-то коштує, освятити — стільки-то. На все є ціна. Звичайно, й там є духовні люди, але не настільки, як у нас, — пояснює Катерина. — християнство і Рух Свідомості Крішни мають спільні канони. Наприклад, у нас заповідь “не їж м’яса”, у християнстві — “не вбий”. Просто у християнстві до всіх заповідей потрібно додати ще одну — “дотримуйся цих заповідей”. У нас люди дуже відповідально до цього ставляться”.
Найбільший храм Руху в Україні — у Києві. У Хмельницькому також уже триває будівництво храму, а поки що крішнаїти орендують приміщення. Для служіння збираються щонеділі. Відбуваються лекції, разом оспівують святих, а потім найприємніша для новачків частина — частування освяченою їжею. Також останнім часом вони щосуботи виходять на майданчик біля кінотеатру ім. Т.Шевченка, співають та розповсюджують літературу, аби донести суть Руху (на фото).
Вибір на все життя
“У нас є ініціація, тобто прийняття духовного вчителя, — розповідає Катерина. — Коли людина вирішує остаточно йти шляхом Свідомості Крішни, вона має абсолютно прийняти принципи цього Руху. Наприклад, не їсти м’ясо, рибу, яйця та відмовитись від інтоксикацій, тобто не вживати каву, чай, шоколад, алкоголь, тютюн, наркотики. З фізичної точки зору — це здоровий спосіб життя. Проте основне, що людина, відмовляючись від цього, може більше зрозуміти духовне. А інтимні стосунки можуть бути тільки у шлюбі”.
Наслідуючи такі канони, крішнаїти можуть жити доволі багато років, а от з ініціацією не поспішають. Пояснюють, що крок дуже відповідальний і на все життя. Якщо все ж таки людина зважується на це, то вирішує, кого взяти за духовного вчителя. Вона складає іспит з вивченої літератури. Це все робиться для того, щоб зрозуміти, наскільки людина відповідальна у своєму виборі.
“Духовний вчитель ніби дає духов-ний притулок, тим самим бере на себе частину гріхів цієї людини, — пояснює жінка. — Також потрібно читати мантру, на чотках повторювати святі імена. Мантра “Харе Крішна” допомагає прояснити розум. “Харе” — це енергія Господа, “Крішна” — ім’я Бога, яке означає, що він “всепривабливий”. Це ініціювання як новонародження, тому духовний вчитель дає людині нове ім’я. Саме наставник розуміє, кому і яке ім’я треба дати. Наприклад, ім’я Ананда Говінда Дас: Ананда — блаженство, Говінда — одне з імен Бога, що означає любитель і захисник корів, Дас — слуга Господа. У Русі Свідомості Крішни я вже третій рік, але у мене поки що немає духовного імені. Для цього треба досить довго дотримуватися заповідей”.
Будь-який крішнаїт має виконувати щоденні правила. Наприклад, прокидатись до світанку. Якщо є у місті храм, то в першу чергу потрібно йти до нього. Звичайно, щодня треба готувати вегетаріанську їжу.
Ким будеш у новому житті?
Для крішнаїтів тіло — це одяг для душі. Коли воно зношується, старіє і хворіє, душа покидає тіло й отримує нове. Від того, як людина прожила життя, залежить її наступне.
“Насправді людське життя є чимось унікальним, — розповідає жінка. — Нам дається розум, аби осмислити Бога, зрозуміти вищу істину. Якщо людина не використовує це, а віддає своє тіло для задоволення нижчих потреб, вона не виправдовує своє життя. Матеріальні блага захоплюють: хочеться ще кращу сукню, більшу квартиру, потужніший автомобіль… Але це не є змістом життя. Господь може в будь-яку секунду обірвати його. А це ще під питанням: ти народишся людиною у наступному житті чи будеш котом або деревом. Ми живемо на середніх планетах, тобто матеріальних. Є ще пекельні та райські. Душа може подорожувати ними. Але якщо ти потрапив на райську, то це ще не означає, що там залишишся назавжди, бо карма вичерпується. Далі знову буде матеріальна планета, бо тільки на ній ми можемо заробити собі карму”.
У крішнаїтів є традиційний одяг, кожен елемент якого щось символізує. За словами жінки, місія такого образу полягає в тому, що при зустрічі людина навіть про себе може сказати: “О, крішнаїт”. Таким чином, людина називає ім’я Крішни й очищується. Навіть коли звичайна людина просто слухає мантри чи дивиться на картину, на якій зображений Крішна, вона також очищується.
“Жінки-крішнаїти носять сарі, — продовжує Катерина, — бо тіло має бути прикритим. Коли на неї дивляться хтивим поглядом, то в першу чергу страждає жінка. Так можуть виникнути жіночі хвороби. У чоловікові, який дивиться на таку жінку, починають домінувати нижчі енергії”.
За канонами Руху Крішни, сім’я — це один із рівнів на духовному шляху. Це не кінцева точка, тому вона не має бути метою. Якщо людина одружується чи виходить заміж тільки заради чуттєвих насолод, то вона буде розчарована. Шлюб існує для того, щоб люди вчилися брати відповідальність та піклуватися про інших. Обов’язки в шлюбі — це служіння одне одному. Чоловік має вести за собою дружину, показувати їй і дітям приклад. Хоч у писаннях є історія, що Крішна зробив на шість діб ніч і займався коханням з сотнею жінок, для самих крішнаїтів у цьому питанні є обмеження. Інтимні стосунки можуть бути тільки з метою, аби дати нове життя, а не для чуттєвих насолод. Катерина пояснює це тим, що люди не можуть поводитись як Бог, бо живуть у матеріальному світі.
Війна — це закон карми
За вченням крішнаїтів, все живе має душу. На запитання, чому вони не їдять м’яса, відповідають, що будь-яке м’ясо — це тіло з душею. Пояснюють, коли душа у рослинах, то вона ніби у сплячому стані. Тому рослини їм дозволяється їсти, але обов’язково перед трапезою їжу пропонують Богу, таким чином вона освячується. Якщо цього не виконувати, то людина зароблятиме негативну карму.
“Рух Свідомості Крішни приймає всю рослинну їжу і молочну продукцію, — каже Катерина. — Останнє йде на високому благосному рівні. Молоко допомагає розвинути досить тонкі матерії розуму, що дає змогу осмислити вищі поняття. Але і в цьому є нюанси. Сьогодні до корів ставляться не дуже добре. Тварини це відчувають і молоко від такої корови не надто корисне. Проте у разі, якщо корова знає, що у захисті, то дає цілюще молоко. Зараз існують екопоселення, де корови на пожиттєвому утримуванні. Наприклад, у селі Безводне Миколаївської області”.
Нинішні події в Україні крішнаїти також обговорюють, проте підходять до цього зі своєю філософією. Кажуть, що можуть тільки просвіщати людей, аби ті змінили своє ставлення загалом до вбивства. Пояснюють, війна — це неминуче явище, бо мільйони тварин щодня гинуть на бійнях. Це просто закон карми.
Вікторія ТАРАН