Соціум

Тетяна Родіонова: “Настав час, коли люди готові змінювати власне життя”

Що робити з наболілими проблемами власного мікрорайону? Нарікати на долю чи владу? А може, краще самому взятися за їх вирішення? Питанням самоорганізації громадян та спільному подоланню проблем присвячений проект “Вуличного університету” “Citizens Meetings” (у перекладі з англійської — зустрічі громадян). Про консолідацію жителів Південно-Західного мікрорайону Хмельницького та нові проекти “Вуличного університету” розмовляємо зі співорганізатором “Citizens Meetings” Тетяною Родіоновою.
Тетяна Родіонова народилася в Хмельницькому 20 квітня 680 UAH Перекладач і громадська активістка. Здобула в ХНУ професію перекладача. Займається організацією “Вуличного університету” з 2011 року. Також бере участь у перекладацькому проекті “VERBація”.

— Формат “Citizens Meetings” помітно відрізняється від решти заходів “Вуличного університету”. Що підштовхнуло вас відійти від звичних схем? Чому обрали Південно-Західний мікрорайон?
— Ми стараємося щороку змінювати формат “Вуличного університету”: спочатку запрошували лекторів з інших міст України, потім лекції читали  хмельничани. А цього разу вирішили змінити пріоритети. Адже відбулося чимало політичних змін, які не можна ігнорувати. Здається, настав час, коли люди готові змінювати власне життя. Тому проект “Citizens Meetings” орієнтований на вирішення локальних проблем міста через консолідацію його жителів.
Спочатку планували реалізовувати цей проект у різних частинах міста, але зрозуміли, що за літній період нам не вдасться охопити всіх. Тому вирішили сконцентрувати увагу на Південно-Західному мікрорайоні. Це доволі цікава частина міста з особливим індустріальним минулим.
— Найпомітнішим проектом “Citizens Meetings” є “Карта проблем”. Які негаразди найпоширеніші у Південно-Західному мікрорайоні?
— Найперша проблема, яка є актуальною для всієї України, це погані дороги. Є чимало місць, де, наприклад, молода мама не може проїхати з візком. Також не достатньо дитячих майданчиків. Окрім того, жителі району скаржаться на брак парковок. Через це люди часто залишають автомобілі прямо на тротуарах, що заважає пішоходам.
— Що ж робити?
— Ми не вирішимо ці проблеми за жителів мікрорайону, але можемо пояснити людям, що їм слід робити. Наприклад, розповідаємо, як  оформити колективне звернення до міської влади чи до ЖЕКу. Ми хочемо навчити хмельничан взаємодіяти з відповідними структурами.
У нас уже було дві зустрічі. Зокрема, на першу запросили юриста з Києва Віталія Дудіна. Він ділився досвідом з присутніми, як самоорганізовуватися й працювати з органами влади, навчав складати інформаційний запит. Оскільки зустрічаємося на колишньому агітмайданчику на території дитсадка, ми не могли проігнорувати теми інфраструктури для дітей і молодих мам.
— Як мешканці мікрорайону ставляться до ваших ініціатив?
— На жаль, відвідувачів не так багато, як хотілося б. Але є чимало зацікавлених у наших зустрічах. Спершу вони приходили з побоюваннями, запитували, з якої ми партії. Було важко пояснити, що ми — громадські активісти й не агітуємо за політиків. Згодом побачили, що є ініціативні люди, з якими можна співпрацювати, головне — просто приділяти їм більше уваги.
— У рамках “Citizens Meetings” ви провели фотовиставку “Ю.З./вчора та сьогодні”, присвячену історії Південно-Західного мікрорайону. Чим вона цікава решті хмельничан?
— Фотовиставка дає можливість відкрити заново своє місто. Коли переглянула кілька старих фотокарток цього мікрорайону, то зрозуміла, що майже нічого не знаю про його історію. Наприклад, на перехресті вулиць Кам’янецької та Сковороди стояв пам’ятник “Наука. Праця. Космос”, але у 1980-х на його місці поставили танк. Ця фотовиставка   цікава й молодому поколінню, яке не знає історії міста, і старшому, яке пригадало свою юність.
Фотографії можна було побачити просто неба 19-26 липня на території ДНЗ №26.
— На які нові проекти “Вуличного університету” можна чекати найближчим часом?
— Наші зустрічі з мешканцями Південно-Західного мікрорайону плануємо завершити на початку серпня.
Розвиватимемо проект “Проблемна мапа”, який ініціювали ще взимку на “Громадському форумі” в монотеатрі “Кут”. Плануємо охопити ним весь Хмельницький, зробивши електронний ресурс, де кожен користувач Інтернету зможе на карті позначити конкретну проблему й описати її.
У рамках “Citizens Meetings” також знімаємо документальний фільм про історію Південно-Західного мікрорайону. Він ґрунтуватиметься на розповідях людей, які прожили там не один рік.
Розмовляв Андрій ЯЩИШЕН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *