Згідно з умовами конкурсу переможця на кращий проект меморіального комплексу на честь Небесної сотні у Хмельницькому журі мало оголосити до 1 липня. Однак, як з’ясувалося, зробити це не так просто…
Згідно з умовами конкурсу переможця на кращий проект меморіального комплексу на честь Небесної сотні у Хмельницькому журі мало оголосити до 1 липня. Однак, як з’ясувалося, зробити це не так просто…
З наближенням дати закінчення конкурсу й підбиття підсумків стало очевидним, що обговорювати проекти, подані на розгляд, члени журі так і не розпочнуть, бо не можуть узгодити між собою деякі питання. Не дійшли згоди щодо складу журі, його кількості, персоналій, а потім уже й місця, де буде встановлена скульптура-переможниця, присвячена подвигу Героїв Майдану. До дискусії долучилися як професіонали — члени Національних спілок архітекторів, художників та дизайнерів, так і члени громадської ради при міськвиконкомі й активісти Майдану. Крім конкурсної комісії, кілька разів засідала й архітектурно-містобудівна рада, де збиралися фахівці, але тупцювання на місці тривало.
Макети скульптур чотирьох авторів, які офіційно зареєструвалися для участі в конкурсі, було виставлено в коридорі міськвиконкому для ознайомлення всіх охочих. Поряд експонуються пробні роботи студентів Хмельницького національного університету. Є книга відгуків, де можна залишати записи всім небайдужим. Із записів-відгуків уже тепер нескладно прослідкувати, якій роботі відвідувачі віддають перевагу. Але визначити переможців — законне право журі.
Що ж до подальшої долі конкурсу, то її має вирішити наступна сесія Хмельницької міської ради. “Після довгого обговорення, — повідомив головний архітектор міста Віктор Дунаєвський, — журі вирішило внести зміни в рішення сесії міськради №162 від 13.03.2014 року. — Зокрема, конкурс проводитиметься на кращий макет пам’ятника, а не меморіального комплексу, а місцем його розташування буде майданчик на перетині вулиць Героїв Майдану та Соборної (колись там стояв пам’ятник Затонському)”.
На думку громадських активістів, з якими вдалося поспілкуватися, це місце вдале не лише тим, що пам’ятник впишеться сюди композиційно. “Можна буде зекономити бюджетні кошти, — поділився отаман козацького війська Сергій Скоробагатий. — Адже там є готовий фундамент”. Отаман має свою чітку позицію й щодо того, яким має бути майбутній пам’ятник Героям Майдану. “Важливо, щоб скульптура була проста і зрозуміла всім”, — висловився він. Майданівець Ігор Чернецький вважає, що скульптура не повинна бути скорботною. “Я впевнений, що жоден із тих, хто загинув за Україну, не хотів би, аби його лише оплакували. Так, втрата рідних — це трагедія. Але хлопці мріяли про щасливе майбутнє рідної держави. Вони хотіли бачити її багатою і квітучою. Тож потрібно більше використати оптимістичних символів”.
Депутат міськради, керівник департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Володимир Швець зауважує, що всі документи щодо організації та проведення конкурсу підготовлені правильно. Пам’ятник Небесній сотні, що буде встановлено в Хмельницькому, є місцевого значення. Рішення про встановлення можуть приймати як органи виконавчої влади, так і місцевого самоврядування. Порядок проведення конкурсу також витримано. “Це не конкурс серед архітекторів, а конкурс скульпторів, — наголосив Володимир Федорович. — Архітектурна частина в проекті — найменша. Ми нічого не порушили, бо діяли згідно з чинним законодавством, тож усі звинувачення облорганізації Національної спілки архітекторів — безпідставні”.
Стосовно потрактування що будувати — меморіал чи пам’ятник, то посадовець теж має своє бачення: “Меморіальний комплекс — це кілька споруд. Тож і будівництво дещо інших масштабів. Відповідно потрібна більша територія для його розташування. Думаю, що для нашого міста потрібен саме пам’ятник. Тож треба готувати звернення до міської ради, аби змінити попереднє рішення щодо назви споруди та місця її розташування”.
Доречною є також думка Володимира Швеця і щодо премій за кращі роботи. “Це той випадок, коли треба думати більше про моральність і відмовитися від грошей. Адже і міська рада не вимагала вносити реєстраційний внесок”, — ділиться він.
З огляду на те, як непросто проходить конкурс, хочеться наголосити на одному: аби автори так само прискіпливо підійшли до втілення ідеї увічнення подвигу борців за Україну ХХІ сторіччя. Адже на встановленому пам’ятнику пояснень уже не буде. Тож скульптура повинна відображати події, воскрешати болючу пам’ять, а головне — передати ідею жертовності людей, які загинули під час Революції гідності. Загиблі герої вибороли її для нас на барикадах ціною власного життя. І ми завше мусимо це пам’ятати. Тож маємо всі велику відповідальність перед тими, хто дивиться на нас з небес…
Вікторія СТАНДРІЙЧУК
Фото Миколи Шафінського